Interneta bībele

Vai zināt tādu vietu internetā, kurā var sarakstīt visvisādas lietas un visi tām ticēs uz vārda, kā bībelei? Es laikam zinu tādu vietu – tā tiek saukta par wikipēdiju. To veido vairāki miljoni tūtiņi un pāris lietpratēji. Visi atsaucas uz wikipēdiju kā informācijas avotu, lai gan pati wikipēdija dažreiz nemēdz atsaukties uz citiem informācijas avotiem, tādejādi pasludinot tajā pausto informāciju par patiesiem faktiem.

Lūk kārtējais pierādījums kāpēc nevajadzētu akli ticēt wikipēdijā lasītajam, kur nu vēl internetā kā tādā.

24 gadus vecs students bārstījies ar savām zināšanām uzdodoties par cienījamu profesoru, tādejādi nepelnīti iegūstot sev lielāku vārda svaru, nekā tam būtu jābūt. Vairāk lasiet BBC News – Fake professor in Wikipedia storm.

 • pbs

  Nu man liekas, ka Tu pārspīlē.. Šūr, atsaukties kā uz absolūto patiesību nevajag, bet informācijas ļoti daudz, apkopotas un kvalitatīvas manuprāt.

 • Īsti neredzu netieši norādīto saistību starp informācijas nepatiesību Wikipedia un cilvēka personības viltošanu. Jebkurš, kurš tic Wikipedia rakstītajam, neizpētot atsauces, uz kurām tas balstīts, pats ir vainīgs. Es pat savu augstskolas pasniedzēju teikto bieži vien pārbaudu, kur nu vēl Wikipedia sazvejoto. Ja nepārbaudu – tad arī rēķinos, ka tas ir “daudzas tantes teica” variants, kuram ir kaut kāda ticamības pakāpe, kas nebūt nav 100%.
  Valdība melo, zinātniskas institūcijas tiek uzpirktas vai iespaidotas, lai “pielabotu” kādam nepatīkamus pētiījumu rezultātus, utt. Wikipedia vismaz nepieprasa naudu un nedod tukšas garantijas par informācijas objektivitāti un patiesumu.

 • “Vai zināt tādu vietu internetā, kurā var sarakstīt visvisādas lietas un visi tām ticēs uz vārda, kā bībelei?”

  Ūū, bībelei tic uz vārda.

 • Edis

  Nu ar tik krasu attieksmi pret visu mēs visi drīz ķļūtu par paranoiķiem, kuri baidās no itin visa. Protams, ka Wikipedia nav jāuztver kā galvenais un īstais informācijas avots. Cik zinu viņi paši to vienmēr atzīmē, ka tomēr vajadzētu pašam pārbaudīt vēlreiz kas un kā.
  Ikdienas lietošanai jau nu wiki ir pietiekami laba.

 • Mjā, tu pārspīlē gan, es pievienojos iepriekšējiem komentētājiem. Wikipēdija bieži vien noder kaut vai lai atrastu kvalitatīvus linkus par interesējošo tēmu, kuri apkopoti katra raksta beigās. Tā, lūk. Dažreiz sanāk labāk nekā ar gūgli.

 • Es pats izmantoju wikipēdiju gandrīz katru dienu. Bet fakts kā tāds, ka principā jebkurš tur var ierakstīt pupu mizas un liela daļa lasītāju momentā tam ticēs.

 • Nu, a varbūt atstāj šo problēmu tās lielas daļas (pamuļķo) lasītāju ziņā, Mr Pasaules Glābēj (: