kā kļūt par bezdarbnieku?

Vispirms ir jāsameklē darbs un jāpastrādā vismaz 9 mēnešus. Tad jādodas uz NVA (nodarbinātības valsts aģentūru) un jāiegūst bezdarbnieka statuss. Jādodas uz to NVA nodaļu, kura ir vistuvāk deklarētajai dzīvesvietai.

Pēc samērā neilgas procedūras 20 minūšu laikā tiek piešķirts bezdarbnieka statuss un norunāta nākamā tikšanās NVA. Pēc tam skriešus jāskrien uz VSAA (valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru), kur jāparāda tikko iegūtais bezdarbnieka statusa apliecinājums un jāaizpilda vēl viena neliela anketa.

Kad viss ir izdarīts jāgaida aptuveni mēnesis, kad bankas kontā ieskries tā pati naudiņa, ko valsts ir iekasējusi nodokļos. Rezultātā, no nodokļos samaksātās naudas nekas netiek zaudēts un tā skaisti atnāk atpakaļ.

 • Mfz

  Cik ilgi vareja but bezdarbnieka statusa un cik ilgi to pabalstu maksaja?

 • Bezdarbnieka pabalstu izmaksā, ņemot vērā bezdarba ilgumu (likuma Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam 9.pants):

  * pirmos 3 mēnešus – 100% piešķirtajā apmērā;
  * nākamos 3 mēnešus – 75% no piešķirtā pabalsta apmēra;
  * pēdējos 3 mēnešus – 50% no piešķirtā pabalsta apmēra.

 • pēc 9 mēnešiem pastrādājam vienu mēnesi kādā darbiņā un atkal ejam uz NVA..

 • Gribētu nedaudz precizēt- tas viens mēnesis naudiņas gaidīšanā var pārvērsties divos, ja bezdarbnieks atbilst likuma ” Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam”13.panta 2.punktam (ja atmiņa neviļ, tad agrāk bija 5mēn). Un dienas nodaļas studentiem arī nespīd pabalsts (bet var jau nevienam par to neteikt…).

 • Baltajam runcim tiesa. Manis norādītajās saitēs ir vēl precīzāka informācija, kur tas arī ir minēts (cerams).

 • Livingston

  Un kāds labums no tā bezdarbnieku statusa iegūšanas, ja salīdzina ar normālu algotu darbu? Iespēja 3 mēnešus neko nedarot saņemt apmēram 50 – 65% no vidējās algas pēdējo 6 mēnešu laikā?

 • krišs

  Livingston: atliek parūpēties par pietiekami sakarīgu algu pēdējos 6 mēnešos ;-)

 • ebw

  veel man liekas ka bezdarbnieki vereeja uz kautkaadiem kursiem bez maksas staigaat

 • dunduks

  nestrādājot un tupot pie kompja, paliksi pavisam resns.

  get a job! get a gf! get a life!

 • Livingston: neko nedarot saņemšu visus 100% procentus no algas vismaz tā mani apgaismoja zinoši cilvēki. Kad saņemšu pirmo naudu tad došu prieka vēsti.

  ebw: tajā skaitā ir arī autokursi, kurus joprojām man prasītos iziet

  dunduks: pats sēž pie kompja un tērē laiku komentāru rakstot. get a blog!

 • Livingston

  Onkuli, negribu samaitāt Tavu optimismu, bet likumā nekur nav teikts, ka bezdarbnieku pabalsts ir 100% no algas. Likumā (“Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam”) ir teikts, ka pirmajos 3 mēnešos tiek izmaksāti 100% no aprēķinātā bezdarbnieku pabalsta, bet pats pabalsts tiek aprēķināts 50% – 65% (atkarībā no stāža) apmērā no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas. Nezinu, kas tieši tiek saprasts ar “apdrošināšanas iemaksu algu” un slinkums zvanīt uz VSAA, bet šaubos, vai šī summa ir 200% no algas. Un vēl, cik zinu, tad aprēķinos netiek ņemtas pēdējo 2 mēnešu iemaksas – lai izvairītos no mākslīgas bezdarbnieku pabalsta palielināšanas.

 • Pēdējais komentētājs atgādināja dažus piemirstus faktus…
  Iemetīšu dažus ciparus, lai paturpinātu diskusiju:

  Nosakot bezdarbnieka pabalstu, tiek ņemti vērā divi faktori:
  – personas vidējā izpeļņa;
  – sociālās apdrošināšanas stāžs.
  Vidējā izpeļņa tiek aprēķināta par sešu kalendāro mēnešu periodu, šo periodu noslēdzot divus mēnešus pirms tā mēneša, kurā iegūts bezdarbnieka statuss vai pieprasīts bezdarbnieka pabalsts.

  Ja personas sociālās apdrošināšanas stāžs ir:
  no 1 līdz 9 gadiem ieskaitot, tad pabalsts ir 50% no vidējās izpeļņas (vidējās apdrošināšanas iemaksu algas);
  no 10 līdz 19 gadiem – 55% no vidējās izpeļņas;
  no 20 līdz 29 gadiem – 60% no vidējās izpeļņas;
  30 gadu un vairāk – 65% no vidējās izpeļņas.
  Bezdarbnieka pabalstu izmaksā atkarībā no bezdarba ilguma:
  pirmos trīs mēnešus pabalstu saņemsiet piešķirtajā apjomā;
  nākamos trīs mēnešus – 75% no piešķirtā pabalsta;
  pēdējos trīs mēnešus – 50% no piešķirtā pabalsta.

 • Nu tad jau viss ir OK, 50 % no algas, ja rēķinām, ka vidējo izpeļņu sastāda arī prēmijas un ka rēķināts tiek no visas algas summas nevis no tās, kas tiek saņemta uz rokas tad vajadzētu būt OK.
  Katrā ziņā es nosaukšu precīzu ciparu % kad dabūšu savu pirmo pabalstu.

  Baltais runcis paldies par detalizētu informāciju.

 • Aigars

  tur jau arī ir tāda lieta, ka skatoties kā tu aizej no darba. ja aizej pats, tad sāk izmaksāt tikai ar 2 mēnesi, ja atlaiž, tad ar pirmo..

 • gogo

  paraziiti un kapeiku piseji. labak pastradajiet, taa labi un no sirds, ja ne pashu sefs pamanis, tad citi gan ka vienam ir labs darbinieks patrapijies,peec tam nomaini darbus un alga vismaz 2x lielaaka. a kad jau aldzinja pari par to mistisko 3 nullju un 1 vieninieka skaitli, tad pusgada laikaa atkaarto proceduuru veelreiz, un tad jau var saakt dziivot.. pastasti kaa pisoties un sheemojot bezdarbnieku pabalstus dabusi normaalus menesa ienakumus?

 • ainio

  gribeetos nedaudz uzzināt,vai es vareetu kljuut par bezdarbnieku un pabalstu sanjemt jau pirmajaa meenesii, ja turpmaak studeeshu pilna laika klaatienee,kaadas izzinjas un dokumentus man vajag no darba vietas?paldies