Brauc mājās, Salaveci!

Kultūras portāls sv.lv aicina pārdomāt dāvanu nozīmi Ziemassvētkos. Ja arī tu esi dāvanu pirkšanas mānijas pretinieks, tad pievienojies šeit.

Es neesmu pret dāvanām kā tādām, bet gan pret bezjēdzīgu nieku masveida pirkšanu. Dāvanām vajadzētu būt praktiskām, ikdienā lietojamām un noderīgām. Tādām, kuras apdāvinātais cilvēks vēlāk ikdienā arī lietos ne tikai noliks uz plaukta, lai stāv un krāj putekļus.

Mūsu dzīvokļa iemītnieki 4 1,5 cilvēku sastāvā jau ir laicīgi sākuši domāt par “dari pats” dāvanām. Ar rokām darinātas dāvanas sevī nes daudz lielāku jēgu, jo tās veidojot ir ieguldīts darbs, laiks un pozitīvas domas par to tuvo cilvēku, kurš tiks apdāvināts. Es neesmu speciālists visās tajās tamborēšanas un trauku apgleznošanas lietās, tāpēc pats domāju pievērsties fotogrāfiju praktiskam izmantojumam.

Man ir padomā pāris triki, kur iesaistītas tās fotogrāfijas, kuras klājas ar putekļiem un gaida savu slavas brīdi. Idejas par DIY un fotogrāfijām var meklēt šeit.

Svinam svētkus padomājot?

Katru gadu Ziemassvētki arvien vairāk no svētkiem pārtop par traku naudas izšķiešanas laiku. Tūkstošiem latu tiek tērēti dažādiem maznozīmīgiem krāmiem — bezjēdzīgiem dekorējumiem, rotaļlietām, saldumiem, elektrotehnikai un daudz kam citam.

Šī apsēstība — tērēt naudu «dāvanām» — tiek iespiesta mūsu apziņā un mēs arvien vairāk domājam nevis par mums tuviem cilvēkiem, bet gan par līzingiem, kredītiem un naudas taupīšanu, lai decembrī to varētu visu nogādāt no saviem makiem uzņēmumu kontos.

Mēs negribam, lai tu aizmirsti par saviem tuviniekiem, mēs vēlamies, lai tu padomā, kas patiesi viņiem ir visnozīmīgākais — tava sirsnība un tuvums, ko nevar iegādāties ne par kādu naudu. Mēs aicinam par to padomāt, par to parunāt, pievienoties un palīdzēt citiem.
svinam svētkus padomājot – brauc mājās, Salaveci!

 • es tiešām esmu pret bezjēdzīgu bezpersonisku dāvanu sniegšanu viens otram, bet atbalstu tiešām vajadzīgu mantu dāvināšanu tiem, kuriem kaut kas trūkst..
  aaa.. nu jā, pats negaidu nekādas dāvanas, vienīgi labi pavadītu laiku ģimenes lokā vai ar draudzeni pirmos kopīgos z-svētkus..

 • man atkal patīk tā, ka piemēram ģimenes locekļi sametas savā starpā dāvanām, un tad uzdāvina ko lietderīgu :)

 • personīgo dāvanu taisīšana aizņem laiku, laiks ir nauda. Vispār neatbasltu to apdāvināšanos. Z-svētkos pabūt ar ģimeni tā vien ir dāvana, jo šaaaaausmīgi reti spējam visi savākties. Tā lūk.

 • Nedaudz iebildīšu.

  1) Kā Melnā Mamba teica – taisīt dāvanas prasa vairāk laika. Bet laika mums visiem maz. Citiem vairāk, citiem mazāk. Un, bieži vien tiešām pieklājības pēc ir ātrāk un ērtāk nopirkt kādu sīkumu, nevis to gatavot pašam (ja ir nepieciešama simboliska dāvana).

  2) Bez iešanas uz veikalu tā pat neiztiksi, ja arī pats taisīsi dāvanas. Var mēģināt mājās sameklēt visādus foto un aplikāciju papīrīšus, bet, tā pat – nauda aiziet jebkurā gadījumā. Piedevām, skatoties no cita aspekta: parēķini, cik laikā, kamēr .gatavo dāvanu Tu varētu nopelnīt strādājot. Lētāk sanāks tomēr nopirkt (protams, ne visos gadījumos).

  3) Ir cilvēki, kuriem patīk dāvināt. Man patīk iet uz veikalu un sev tuvajiem meklēt kaut ko foršu. Tas ir patīkams process, viens no elementiem, kas rada svētku sajūtu. Ikdienā pa veikaliem tāda veida staigāšana nesanāk. Jā, tiesa, ka svētki komercializējas, bet tāda ir realiāte. Piedevām, ja tā vēl patīk…

  4) Šajā akcijā nesaprotu vienu – kādēļ tiek noliegts Ziemassvētku vecītis? Ko viņš sliktu izdarījis, ka viņam ‘jābrauc mājās’? Vai tad svētku vecītis nenes paštaisītas dāvanas un vai tad viņš ir tas, kurš iet ķemmēt veikalus un tērē lielo rubli par dāvanām? Nē, Ziemassvētku vecītis (un nav šaubu, ka tāds ir) ir tas, kurš dāvina Tevis sarūpēto. Tieši šis “Brauc mājās, Salaveci!” radīja vislielāko riebumu šajā ‘tik cēlajā’ akcijā.

 • nombre.lv: arī laba ideja

 • Taustiņklabeklis: es gan par to pārsvītroto veci nesatraucos, jo latviešiem tuvāks apzīmējums ir Ziemassvētku vecītis.

  Ģeds marozs – Salavecis ir palieka no padomju laikiem.

 • Jā, to es arī nesapratu, kapēc tieši ‘salavecis’. Te jau tautu naida kurināšana apakšā :D

  Bet nu, labi, ka tā, bet tomēr Salavecis arī Krievijā ir Salavecis.

 • Taustiņklabekli, bet vai tad visa “fiška” nav tieši tajā, ka savu “superdārgo laiku” veltam sev mīļajiem cilvēkiem un uztaisam kaut kādu nieku??? nevis domājam kategorijā – cik es nopelnītu pa to laiku.. manuprāt, tur jau arī tā vērtība rodas, nevis, kad ieskrien rimčikā un nopērc kaut kādu tur, piemēram, sveci egles formā :)

 • pati pērku parasti, vai nu saimniecībai kko, vai ikdienai noderīgu.
  vai arī pati taisu, varbūt ne ar rokām, bet piem., kāda smuka fotogrāmata, kalendārs vai kāds cita jauka lieta, piem., no ceļojumu fotogrāfijām veidota ir ļoti, ļoti jauki un mīļi.

 • Tauta, ko Jūs uztraucaties. Ziemassvētki jau sen ir komercializējušies, un neko Tu padarīt nevar.

  Jā, man pašam nepatīk tas viss drudzis ar tām dāvanām, bet ne jau tādēļ tik ļoti jābrēc. :)

 • subjektivs +1

  Bezpersoniskas dāvanas ir the evil. Es labāk nesaņemu neko, nekā pēc Zēsvētkiem savā īpašumā iegūstu idiotisku svecīšu un krūzīšu kolekciju. Kustībai pievienojos!

 • Urā, Taustiņklabekli!
  Tu esi pirmais, kas ļāvās padomāt par to, kāpēc Salavecis. Tātad tu jau esi ceļā uz domāšanu. Problēma ir tajā, ka tu vēl joprojām domā, ka termins «dāvana» nozīmē kaut ko materiālu. Pamēģini aizdomāties līdz kaut kam patiesi vērtīgam.
  Piemēram, uzdāvini saviem tuviniekiem vakaru, kuru jūs pavadat kopā. Piezvani sen nesatiktam draugam. Aizsūti vecās skolas laiku fotogrāfijas mammai/tētim/omei/etc.

  Ak jā, aizrāvos. Par to Salaveča būšanu. Ir tā, ka Salavecis šai kontekstā materializē visu to, kas ir saistīts ar ievazājumiem. Ievazāts Latvijā ir gan Ziemassvētku vecītis, gan Salavecis. Katrs savā laikā. Un lai cik tālu tu domātu, tas tik un tā ir ievazājums.

 • JustMe

  subjektivs +1
  Mr.SergE +1
  Taustiņklabeklis -1 ;)

  pievienojos, bet ja uz jāņiem kāds aicinās nedzert alu, tad gan lamāšos :)

 • Sidza

  “Mūsu dzīvokļa iemītnieki 4 cilvēku sastāvā jau ir laicīgi sākuši domāt par “dari pats” dāvanām.”
  taa ko ta tas noziimee?? es arii taa kaa esmu muusu dziivoklja iemiitnieks, pie tam pie cilveeku gala..bet par daavanu pashtaisiishanu dzirdu pirmo reizi, lai gan ideja neslikta.. vien ne tik viegli realizeejama, jo tur vajag laiku, iedvesmu un pacietiibu, kas darba dienas beigaas ir aptuveni 0.. :))

 • Sidza: pag pag, skaidri atceros, ka Zane skaļi domāja ar vienu no māsām par to, ka nu tik būs un nu tik kaut ko ņemsies – zīmēs uz traukiem un darbosies. Laikam jau tas bija ar Sisteru Blisteru nevis tevi, bet man likās, ka tu arī biji klāt. Pajautā Zani, viņai viss jau ir izdomāts :)

 • mikausis

  es visiem (un arī jūsu komūnai) sadāvināšu tādas noderīgas lietas kā smaržīgās sveces, ziepes, vāzes… utt.
  gaidu pretī kaut ko pašdarinātu un varbūt ne tik savrīgu

 • Brauc mājās, Mr.SergE!