Kas ir RSS? un Kā visērtāk lasīt jaunākās ziņas?

Gribu vēl vienu lieku reizi pastāstīt par RSS.

Būsiet jau droši vien pamanījuši internetā šo burtu salikumu, vai mazu oranžu piktogrammu (kāda redzama šīs lapas augšējā labās puses stūrī), kura apzīmē šo tehnoloģiju.

Domāju, ka nav vajadzības skaidrot tehniskās detaļas, kā darbojas RSS, jo visi mēs lietojam epastu, bet mūs ikdienā nenomoka jautājums, par to, kā tieši mūsu vēstule ceļo no viena pasaules gala uz otru.

Ikdienā mēs daudz laika pavadām lasot ziņas dažādos Latvijas portālos. Mēs ejam no viena portāla uz otru un vairākas reizes dienā pārbaudām, vai tur nav ielikta kāda jauna ziņa. Šādā veidā tiek tērēts laiks. Lai šo procesu atvieglotu pietiktu ar vienu lapu, kurā varētu uzzināt un lasīt ziņas no vairākiem portāliem vienlaicīgi.

Ir tādas interneta lapas, kuras veic šo uzdevumu un darbojas līdzīgi kā epasta servisi (inbox vai gmail.com), tikai tur pienāk nevis vēstules, bet gan jaunākās abonētās ziņas.

Varat to iedomāties, kā divas pasta kastes. Viena vēstulēm, otra presei. Vienā, jums pastnieks samet epastus, bet otrā tiek likti tikai interneta žurnāli un portālu jaunumi.

Kas ir nepieciešams, lai sāktu lietot RSS?

Ir jāizveido pastkastīte. Man personīgi visērtāk šķiet lietot Google Reader. Dažiem ērtāks šķiet netvibes.com (darbojas latviešu valodā). Netvibes pluss ir iespēja pašam pilnībā pārvaldīt lapas izkārtojumu, krāsas un citas detaļas. Varat pamēģināt lietot arī ekstra.lv/reader, kurš darbojas pēc Google Reader principa. Ekstra Reader ir lietošanā vienkāršāks par Google produktu, darbojas latviešu valodā, taču tam nav tik plašu funkciju, kā citiem RSS lasītājiem.

Kad esi izvēlējies sev tīkamāko RSS lasītāju, tad meklē pogu: “Add subscription.” Ievadi sev tīkamās lapas adresi un tev piedāvās izvēlēties, kādas tieši ziņas vēlies lasīt. Portāliem mēdz būt vairākas RSS plūsmas, tas ir sakārtotas pēc tēmām, taču parasti vienmēr ir iespējams izvēlēties arī vienotu RSS plūsmu, kurā ietilpst visas jaunākās ziņas.

Kā tas izskatās dzīvē?

Parādīšu piemērus no visiem 3 pieminētajiem servisiem.

Lai redzētu lielākus attēlus viens klikšķis uz bildes.

ekstra.lv/reader

ekstra-mazs.jpg

google.com/reader

google-reader-mazs.jpg

netvibes.com

netvibes-mazs.jpg

 • Māris

  netvibes man sāka nepatikt, tāpēc ka izmanto “manus” interneta resursus, lai pārbaudītu feedus.
  Google reader atkal to dara pats.
  kā ir ar ekstru?

 • ekstra.lv parāda lietotājam, ko pati ir savākusi. “tavus resursus” ekstra nelieto.

 • Ne īsti “complete idiots guide”, ne īsti kārtīgs pārskats. Par cik visi lieto kaut ko nebūt, varbūt ir jēga savākt no dažādiem cilvēkiem aprakstus par viņu lietotajiem RSS klientiem un izveidot funkcionaitātes salīdzinājumu? Pats es lietoju Google Reader un Thunderbird, varētu arī uzrakstīt. Kaut ko citu instalēt kaulus lauž, ja es nemaz nezinu, vai no tā var kaut ko iegūt.

 • Satīrs: šis nav domāts, kā kārtīgs pārskats. Normāliem cilvēkiem nav nepieciešamas nekādas RSS programmas, tāpēc rakstīju par vienkāršāko un ērtāko RSS abonēšanas veidu.

 • friend

  googles readeris man nepatika, taapeec izveeleejos bloglines , jo jams man likaas daudz eertaaks

 • vispār blogeriem būtu jāizstrādā plāns, kā palielināt Latvijā RSS lietotāju skaitu :) es laikam fantazēju…

 • Plāns varētu būt vienkāršs- katrs savā blogā ievieto paskaidrojošu rakstu un/vai pamācību par RSS, tā lietošanu, plusiem utt. Skaidrā latviešu valodā, ar bildītēm, tā, lai skaidrs būtu pat vecmāmiņai no laukiem.

 • Lee

  baltais runci – vecmāmiņas laukos reti lieto internetu, vēl retāk RSS (ja vispār lieto..) :D

 • Hm… Kas mainās no tā, ka RSS abonentu skaits kļūst lielāks? :)

 • Aivans

  RSS sāku lietot ar Thunderbird, jo lietoju Thunderbird kā e-pasta klientu – ļoti parocīgi un ērta izmantošana! Tad nācās nomainīt e-pasta klientu un pārgāju uz Google Reder, bet kaut kā nevarēju iestrādāties ar to. Un tad tikko bija parādījies http://www.netvibes.com, līdz šim brīdim lietoju. Tas arī visu laiku attīstās un uzlabojas, ir ne tika RSS lasītājs bet visādas papildu fišķas.

 • Aivans: man pašām arī patika netvibes, bet šis pasākums ir ērts tikai pie noteikta RSS plūsmu skaita. Ja cilvēks nopietni grib apkopot daudz plūsmas un ātri ar tām iepazīties, tad google reader ir spēcīgāks.

 • foxsk8

  Pats tagad savā projektā cenšos īstenot šādu lietu, ka cilvēks var vienuviet visu jaunāko info izlasīt. Bet ir problēmas ar RSS to javascript. Nākas lietot http://www.yourminis.com piedāvātos widget, lai varētu visas RSS barotnes padarīt vieglākā un saprotamākā veidā. Ja kāds zin labu veidu, kā to izdarīt, vai ir kāds scripts, kas to dara, droši rakstiet, būšu ļoti pateicīgs.