Legālas bezmaksas fotogrāfijas blogiem

bezmaksas-fotografijas.jpg

Ja tev pašam nav sava fotoaparāta, vai piemērotas bildes tad, lai iegūtu vēlamo foto ilustrāciju blogam parasti ir:

 • jāmeklē fotogrāfija Google krājumos
 • jāpārbauda vai tas nav aizsargāts ar autortiesībām (ja tas ir iespējams)
 • jāpielāgo fotogāfijas izmērs
 • jāievieto fotogrāfija blogā
 • jāievieto korekta atsauce uz autoru

Tagad šīs piecas darbības ir iespējams aizstāt ar vienu – wordpres.org papildinājuma Photo Dropper uzstādīšanu.

photodropper.png

Kad papildinājums ir uzstādīts, tad veidojot jaunu rakstu zem rakstlaukuma parādīsies jauna sadaļa Browse Photos. Lai pievienotu fotogrāfiju ar Rīgas skatu ierakstam meklētāja lauciņā vajadzīgo atslēgas vārdu. Tiek parādīti 5 (skaitu var mainīt) atbilstošākie attēli un ar vienu peles klikšķi iespējams, kādu no tiem ielikt jaunajā rakstā.

Piemēram, šo foto:


Creative Commons License autors: toms

properties.jpgKāpēc es drīkstēju izmantot šo foto?

Tāpēc, ka fotogrāfijas radītājs, bija izmantojis CC licenci, kurā ir teikts, ka jebkurš var kopēt un izplatīt šo fotogrāfiju citiem, kā arī pielāgot to savām vajadzībām bez maksas.

Jāņem vērā, ka šādas tiesības ir spēkā tikai tādā gadījumā, ja autoram ir iedota atsauce, kā arī ir pievienota informācija par to, ar kādām tiesībām (licenci) šis darbs tiek izmantots.

Tā kā autoram ir iespējas mainīt fotogrāfijas licences noteikumus nebrīdinot par to, būtu nepieciešams pārliecināties kāda licence ir spēkā fotogrāfijas ņemšanas brīdī. Attēlā pa labi ir redzams, kā izskatās flickr sniegtā informācija par fotogrāfiju. Nospiežot uz Some rights reserved ir iespējams noskaidrot detalizētu informāciju par lietošanas noteikumiem.

, , , , , , ,

 • Vēl labs avots ir WikiMedia Commons – http://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page – tur ir bildes arī ar beigušos autortiesību termiņu un tām pat var autoru nepublicēt, ka ka’dam tas nepatīk.

  No otras puses – cik aktuāla blogeru vidē ir autortiesību ievērošana un vai ir kāds precedenta gadījums, izņemot to “vispārzināmo” gadījumu (nesaukšu nevienu vārdā, ja nu kādam sagribās izcenzēt). Tajā pašā laikā nu jau droši vien lielākais sporta portāls eSports ar šo jautājumu apietas visai virspusīgi (foto un video sadaļa). Atsauces uz avotu (foto aģentūrām) gan pārsvarā ir. Šeit gan nav runa par Sporta Avīzes fotogrāfu veikumu, ar ko viņiem ir sadarbība un pašfilmētajām basketbola spēlēm, kam viņi tīri jauku tehniku ir iegādājuši.

 • Papuass: manuprāt, ir patīkami apzināties, ka nesen ielikto fotomateriālu vai grafisko darbu esi izmantojis pavisam legāli. Autoram ir iedota atsauce un neviens neapvainosies, par to, ka esi darbam pa virsu uzdrukājis kaut kādu tekstu. Domāju, ka turpmāk centīšos ilustratīviem nolūkiem izmantot skaistas fotogrāfijas no flickr.com, lai citi redzētu, ka tas ir normāli un skaisti. Katrā ziņā daudz labāks gājiens par Google bildēm vai stock foto krātuvēm.

 • “tm_lv” vietā “toms” (http://www.flickr.com/people/toms/)

 • Dace Ūdre

  Vai sanāk, ka labāk dot norādi uz pašu autoru nevis fotogrāfiju (fotogrāfijas atrašanās URL)?