par interneta portālu atbildības sfērām

DELFI: Rosina noteikt stingrāku kontroli pār interneta portāliem

pārdomas par rakstu

par portāliem
Skaidrs, ka mūsu gudrās galvas nevēlas neko sliktu. Vienkārši ir dabiska vajadzība sakārtot likumdošanu interneta vietņu jomā. Taču ir cits sāpīgāks jautājums – cik labi valdība orientējas mūsdienu interneta procesos?

Beigu beigās ir iespējams, ka tiks pieņemtas pamatīgas aplamības, kuras rastos neievērojot to, ka internets ir strauji mainīga vide.

Pašlaik nevajadzētu būt grūtībām nodalot lietotāju radīto saturu no tā, kuru veido portālam algotie žurnālisti. Ja par žurnālistu rakstiem portāla veidotāji var nest atbildību, tad pavisam savādāk ir ar lietotāju saturu. Atbildību par komentāriem, un portālā ievietotajiem foto un video materiāliem ir jānes tiem, kas tos pievieno. Portālam iespēju robežās ir jāseko līdzi pievienotajiem materiāliem, taču ir jāsaprot, ka pilnībā tos izkontrolēt nav reāli.

Un tas vēl nav viss. Parādoties jauniem projektiem, kuros gandrīz viss saturs ir lietotāju radīts un pievienots, rodas jautājums, kurš ir atbildīgs par šo materiālu publiskošanu – informācijas radītājs un pievienotājs, vai publicēšanās platforma.

Vai ir pieļaujams, ka pie atbildības tiek saukti portāla īpašnieki un veidotāji?

sodīsim komentētājus vai portālus

Scenārijs:

 • Lietotājs portālā pievieno “sliktu” materiālu.
 • Sliktais materiāls tiek cauri filtram.
 • Vainīgo pievienotāju nav iespējams atrast.
 • Publicētais materiāls ir jau paspējis “traumēt” citus portāla lietotājus.
 • “Cietušais” apmelotais, apsmietais upuris vēlas kompensāciju.
 • Neatrodot slikto lietotāju, kompensācija tiek pieprasīta no portāla, kurā publicēts sliktais materiāls.

Vai šāds scenārijs šķiet normāls?

Padomājiet par analoģiju ārpus virtuālās vides. Par rupjībām, kas ir uzpūstas uz ēkas sienas taču neviens nesauc pie atbildības sienas īpašnieku. Tad kāpēc virtuālajā vidē vajadzētu būt šādai aplamai kārtībai?

par blogiem

Delfu ziņa cita starpā vēsta arī par to, ka arī blogi varētu tikt pielīdzināti masu mēdijiem.

Vēl gan nekas nav īsti skaidrs kādas būs sekas topošajiem grozījumiem likumos, bet spekulācijas jau ir panesušās labu labās:

 • Blogi varētu iegūt masu mēdiju statusu un līdz ar to arī atbildības bagāžu
 • Blogeriem un neatkarīgajiem žurnālistiem/brīvības cīnītājiem būs jāatbild par katru uzrakstīto vārdu un jākontrolē komentāru saturs
 • Rupjības būs jāsatīra un jāslēpj no lasītāju acīm – vairs nevarēs rakstīt visu, kas ienāk prātā

Es tomēr ieteiktu sekot līdzi visiem jaunumiem, kas skar šo tēmu un jau laicīgi domāt par to, kādā veidā dot ziņu mūsu viedajiem prātiem par to, kas ir blogi un kāpēc tos vajadzētu vairāk vai mazāk likt mierā :)

Ieteicamā papildus literatūra:

, , , , , ,

 • m.

  manuprat ir tapat kā ar privātajām teritorijām un lukašenko

  lasīju interviju lielā 5dienas laikrakstā par ceļotājjām uz baltkrieviju

  un pie viņiem esot tā: kāds “piekakā” tavu publisko teritoriju (zālāju pie uzņēmuma) par to jāmaksā uzņēmumam, jo viņš jau ir tas no kura teritorijas tā “kaka” rēgojas un smird.

  šobrīd mans uzskats ir tieši tāds pats, nespēj nodrošināt savā teritorijā kārtību, pats vainīgs. lieto autorizēšanos, vai jelko tādu, kas sasaistīs komentāru ar autoru.

 • BarCamp’ā bija lieliska prezentācija no Delfi.ee pārstāvja, kurš stāstīja par situāciju un par tiesas darbiem saistībā ar komentāriem viņu portālā. Dažbrīd lasot rakstu, likās, ka šis un tas nāk no prezentācijas.

 • Esmu par 100% pārliecināts, ka nekas tāds (blogi= masu mediji) tuvāko 10 gadu laikā Latvijā nenotiks ;) Tas, ka atsevišķi politiķi – populisti par ko tādu runā, vēl neko nenozīmē.. Pat Krievijā šis neizies cauri, kur nu vēl Eiropā.
  Ja notiktu, tad visi vienkārši hostētos ārzemēs un viss. Ej pierādi, ka es esmu tas pats tips, kas savā latviešu valodā rakstītā blogā, kas hostējas Bangladešā, sauc prezidentu par pēdīgo cūku.

 • KX

  Tie kas delfos vai tvnetā uzturas un diskutē manās acīs 95% ir šitādi – švūikht…

  Tur bieži ir tik debili komentāri ka vēmiens nāk, nu bezjēgā pilnīgi tā diršanās tur notiek. Un vismaz TVNET VISPĀR NEKONTROLĒ komentārus, vot tāds portals tik tiešām ir pelnījis likvidāciju. Piedevām, ja rakstu autori tur ir tādi cilvēki kas latviešu valodā nemāk normāli vārdu gulta uzrakstīt, tad tas portāls ir jāslēdz vēl ātrāk. degradējošs pasākums :) par pārējiem nezinu, izmantoju tikai TVNET (lai uzzinātu jaunumus un pasmietos par analfabētismu :D )

  Bet vispāŗ esmu par to ka tiek vainoti portāli, ja nespēj nokontrolēt komentēšanu tad lai vienkārši slēdz ciet tādu iespēju,…

 • Edgars Koroņevskis: es arī biju uz lekciju “Legal issues arising from user-created content”. Piekrītu, ka šajā jautājumā daudzas lietas saskan ar Delfi.ee pārstāvja Andrus Raudsalu stāstīto. Vienīgais, kas varētu nākt no prezentācijas ir salīdzinājums ar vandāļu apķēpātu sienu, bet šis piemērs, pamatā tiek izmantots arī citos ārzemju avotos tieši veidojot argumentāciju par atbildības sfērām.

 • tā “m.” komentārs liek domāt ka viņa mājās bieži tiek lasīta vai nu komunisma manifests vai mein kampf, savādāk nespēju izskaidrot prātiņa aprobežotību. lapas vai bloga autoram jāatbild tikai par saviem vārdiem, komentētāju problēmu vajadzētu atstāt policijas pārziņā – lai valsts izdala līdzekļus e-policistu armijai, pa katram uz blogu, lai tie sēž un skanē komentus, ja kautkas nepatiks, es iedošu viņiem komentētāja IP un lai tiek paši galā.
  starp citu, gan mans blogs, gan Onkulis ir ārzemju resursi būtībā – .com un .eu adreses. man liekas tādā gadījumā valdība vispār var sūkāt ledu, vai tad ne?..

 • KX

  Nu ja būtu cenzūra tad viņiem nebūtu nekādu problēmu jūsu lapas nobloķēt, tici man :D

 • dusk

  tvnet nedzēš :D es pirms 5 h biju ielicis saiti pie raksta, izdzēsts. Latvijā dzēš komentārus ne tikai rupjību dēļ. Un dzēš visi. Ieliec detalizētu izklāstu par lietam, kas skar politiķus, īpašniekus un voalā tavs komentārs taps dzēsts. Daudzreiz lasot komentārus tas ir novērots.

 • dusk

  Un vel kas. Par strīdīgām lietam. Ir sabiedrības nostāja pret kaut ko. Pārāk daudz tolerances. Nēģeri es saukšu par nēģeri, jo tā pieradis. Nepieņemu, ka par žīdiem un to absurdām prasībām, var ierēkt tikai paši žīdi un palikt nesodīti. Mani divi iepriekšējie teikumi jau ir pārkāpums. Smieklīgākais sabiedrības pieņemtie uzskati ir dezinformācijas burbulis, ne jau patiesība.

 • dusk

  Risinājums. Aktīvāk izmantot vietas, kur lv likumdošanai rokas par īsu. Un ticiet man tas viņiem ir ļoti, ļoti strupas. Nesenais notikums ar grāmatas publicēšanu, kur bija telefonsarunas. Būtu ielikts piratebay, krievu lapā ar visiem rapidshare, depositfiles un vēl kādam vietām. Neviens gailis pakaļ nedziedātu pat pie reklāmas tv.