izmanto datora resursus lietderīgi – [email protected]

Iedomājieties, ja būtu tāda programma, kuru uzstādot datorā jūs kļūtu par mazliet labāku cilvēku.

Tāda programma ir radīta – [email protected].

folding.lv Latvijas komandas lapa

[email protected] piedāvā kļūt par zinātnieku sabiedroto un palīdzēt risināt olbaltumvielu telpiskās savākšanas procesus. Varbūt nav tik svarīgi saspringt par zinātniskiem terminiem, īsumā — darbinot šo programmu tiek iegūta informācija, kuru iespējams izmantot lai atrastu zāles pret: vēzi, Alcheimeru, Parkinsona slimību, govju trakumsērgu, cistisko fibrozi un daudzām citām slimībām.

Zinu ka pasaulē ir dažādi dalīto aprēķinu projekti un katrs var izvēlēties kādā jomā palīdzēt. Skolas laikā man likās forši šifrēt radio signālus no galaktikas nostūriem, lai atrastu citas dzīvības formas. Nu tas periods ir aiz kalniem. Ir nopietnākas lietas, kuras darīt.

Šī programma lieto datora neizmantotos resursus laika sprīžos, kad jūs esat aizgājis pusdienās, vai jums ir 5 minūšu pauzes, vai arī jūs darba laikā nodarbojieties ar frīsbija spēlēšanu biroja telpās.

[email protected] ir visu laiku ieslēgta un seko līdzi tam, kā jūs lietojat datoru. Un brīžos, kad dators netiek maksimāli nodarbināts programma dara labu darbu visai cilvēcei.

Es šajā projektā biju iesaistījies jau sen, bet nopietni atsāku tikai pirms pāris nedēļām, kad sapratu, ka mans laptops gan filmu skatīšanās laikā, gan citos brīžos principā stāv dīkstāvē, jo jaudas pietiek ar kaudzi.

Noderīga lapa ir Latvijas komandas biežāk uzdoto jautājumu sadaļa. Tur ir atbildes uz visiem tipiski skeptiskajiem jautājumiem, kādi varētu rasties mūžīgi aizdomīgajiem latviešiem.

Kā jau statistikas maniakam, man arī atlec neliels prieciņš, man ir iespēja sekot līdzi dažādiem grafikiem, tabulām un līknēm, kurās ir atzīmēts mans un Latvijas komandas progress. Iespēja vienlaikus palīdzēt un sacensties ar citiem projekta dalībniekiem.

Latvijas komanda (kods 41587) pašlaik ir nokritusi uz 101. vietu. Ja arī tev rūp mūsu komandas liktenis un šis pasākums šķiet gana svarīgs lai iztērētu 2 minūtes šīs programmas uzstādīšanai, tad uz priekšu:

 1. Lejupielādē [email protected]
 2. Ievadi savu segvārdu
 3. Atceries norādīt, ka esi Latvijas komandā (pie komandas jāraksta 41587)
 4. Priecājies, kā tava karma zaļo un plaukst

Noderīgs resurss Latvijas [email protected] komandas mājas lapa – folding.lv.

Par [email protected] ir rakstījuši arī:

Nobalso par šo rakstu

, , , , ,

 • Hmm, ieinteresēji.. Biju dzirdejis, bet tā arī nepainteresējos, kas tas par zvēru ir..
  P.S. Kopš kuriem laikiem tev tāds backgrounds? :D

 • asdfgfh: paskaties gan. par ļaunu nenāks.
  bekgrounds jau kādu labu laiciņu, paspokojos, iepatikās, tagad pastāvēs. Sapratu, ka vajag kau minimālu dzīvību iedvest šajā askētiski bālajā lapā.
  Backgroundus varu tagad mainīt pēc sirds patikas.

 • KX

  hmm, interesanta ideja.

 • Backgrounds labs, starp citu. Daudz labāk nekā bālums.

  Foldingā mans/mūsu jūzeris HeraciA starp citu pagaidām taisni dodas uz pirmo vietu :)

 • Biju par līdzīgiem brīnumiem dzirdējis, bet praktiski izmēģinājis gan ne. Un ja ir pat sava LV komanda, tad kādēļ gan neizmēģināt.
  Nu jau darbojas ~5min, RAM`u ēd ~10MB, parcik man ir Dual Core CPU, tad vienu no procesoriem viņš nodarbina uz 90%, otru vsp neaiztiek.
  Lai jau palieto manus resursus ar, nekādi traucējumi manā darbā vēl nav izraisīti, patīkami ir tas, ka šķiet šim brīnumam aiziet vesels mana datora procesors, bet tas tāpat netraucē strādāt man.

  Cheers ;)

 • N.R.: kur tu tiki pie tādām jaudām??

 • mārci, uz dual core var palaist divus šādus procesus. Uzstādi vēl vienu programmu citā folderī un palaid abas, lai darbojas.

  Pats jau arī laikam krietni sen darbinu, tikai ne Latvijas grupā. Tās grupas jau vispār krāniņu mērīšanai vien ir. Darbā darbojs 24×7 (lai arī nav pārāk zaļi, kompi ārā neslēdzu), mājās arī ir palaists. Uz laptopa gan neliku, nebija praktiski.

 • Papuass: nekur nebiju manījis šo fīču. Vai ir kāds avots, kur ir dokumentēts šis joks?

 • Šī lietiņa populāra bija pirms gadiem pieciem, tagad bija pieklususi. Kāds vismaz atkal pacēla gaismā.. :)

 • Daudzkodolu procesoriem var izmantot speciāli klientu, kas sadala darbu pa corēm. Klientu var novilkt no Stenfordas mājas lapas. Sīkāku info valsts valodā var atrast http://www.folding.lv/ lapā.

 • Man arī šķiet, ka nu jau gadi pieci būs pagājuši kopš es pirmo reizi šito brīnumu uz savas kastes uzliku. Un uz visām darba kastēm arī. Pēdējos gadus gan vairs nav entuziasma. Bet kādam redz jaunums.

 • papuass – tā nu gluži nav. jālieto ir SMP CLI versija kas arī izmantos visus procesorus un kodolus.

  miks – vienu lietotāju var lietot uz vairākiem kompjiem paraleli. mums ir kādi 5 jaudīgi datori kas paraleli ar to nodarbojas. mājās pārsvarā visiem :) man starp citu iMac ir viens no labākajiem foldotājiem

 • Laikam es sāku foldot, kad tā SMP versija nebija tietiekami stabila.

  Klausiet N.R. un lieciet īsto versiju :)

 • Edijs: es nesaku, ka tas ir jaunums. Es vienkārši papētīju, ka par šo tēmu ir maz informācijas.

 • Es pirms vairākiem gadiem iedegos par šo ideju un sainstalēju uz kādiem 5 datoriem :) Tagad biki pieklusums iestājies, un neko jaunu tie zinātnieki arī nav atklājuši :)

  Daudz info te:
  http://klab.lv/community/folding_at_home/

 • Starp citu, gribēju pajautāt vai Onkulis arī šogad piedalīsies orientēšanās? Laicīgi uzsākot un aktīvi skrienot var labu vietu iegūt kopvērtējumā.
  Iesaku vēl reģistrēties 21C grupā, top10 no tās tāpat diezgan ātri skrien ;)

 • Mārcis Balodis: skriešu un piedalīšos. Būšu C grupā, negribās vairs pa pēdējām ņemties un nosist sev garīgo. C grupā man ir cerības nebūt pašam pēdējam finišā :)

 • Labi, ka skriesi! :) Es arī domāju 4dien braukt. Arī būšu C grupā varēsim salīdzināties rezultātus un kļūdas ;)

 • Mārcis Balodis: es domāju būt gan 3dien, gan ceturtdien. Tad jau redzēs, kas sanāks.

 • Aha, es ar savulaik nodarbojos ar locīšanu. Tas gan bija kādus gadus 3-4 atpakaļ, kad kaut kur par to izlasīju (ka tik ne Sviesta Cibā). Tagad gan man nav nekādas vēlmes lieki nodarbināt manus dzelžus.. Tāpat nekad nevar zināt ko viņi patiesībā rēķina, varbūt kalkulē jaunus atomieročus..

 • njaa, varbuut man atkal palaist savu kasti… jau kaadu kasti tik nav biidiits [email protected]… agraak 24/7 griezaas

 • tm

  34, pierubīšu PS3 izlocīšu visus molekuļus