pirmo reizi pie friziera

Jūs varbūt neticēsiet, bet piektdien es pirmo reizi mūžā biju pie friziera. Man nebija laika par šo notikumu uzrakstīt agrāk, taču vēlos pastāstīt, jo šis frizētavas apmeklējums man paliks atmiņā uz ilgu laiku.

[foto no plakāta filmai Edvards Šķērrocis]

Es domāju, ka jūs zināt, kā tas ir, kad tu atgulies ērtā krēslā un ļaujies skaistas frizieres veiklajiem pirkstiem, kuri mazgā matus un vienlaikus masē galvu. Sajūtas parasti ir, maigi sakot, ļoti jaukas. Es pat biju apsvēris iespēju mazgāt matus tikai šādā sev ļoti tīkamā veidā. Kas gan var būt labāks par frizētavas apmeklējumu un foršām frizierēm?

Bet tagad nāks sāpīgā daļa.

Šoreiz es nebiju iepriekš pierakstījies pie konkrētas frizieres, un liktenis mani saveda kopā ar… frizieri vīrieša izskatā.

Jopcik. Kaut ko tādu es nebiju gaidījis. Es biju lasījis, biju dzirdējis, bet nekad to nebiju izjutis.

Matu mazgāšana noritēja gludi. Cik nu gludi tā varēja noritēt, ja es visu laiku pie sevis domāju, ka manu galvu masē džeks. Grūti ir pašam sev atzīt, ka šo darbu viņš pieprot it sevišķi labi. Turklāt atslābināties man tā pa īstam sanāca tikai mirkli pirms matu slaucīšanas.

Bet tas arī viss. Neveikla ir tikai šī mazgāšanas/masēšanas daļa, kad tu konstatē, ka nevienam citam džekam tu savā mūžā neesi ļāvis tik ilgi ar rokām braukāt pa matiem. Varbūt kāds no maniem lasītājiem ļauj ar sevi tā izrīkoties ik dienas, taču man šī bija gluži jauna pieredze.

Tālākajā procesā tas džeks bija daudz augstākā līmenī, kā jebkura man zināmā friziere. Tas čalis uzreiz iebrauca tajā, ko es vēlos. Viņš saprata, kas būs un kas nebūs okej, kā arī pastāstīja par dažādām sīkām fiškām.

Domāju, ka nākamajā reizē, noteikti griezīšos (abās nozīmēs) pie viņa.

,

 • Mfz

  Skaidra lieta, ka džeks džeku saprot daudz labāk un ātrāk. ^^ A kas par frizētāvu, es arī gribu firžuru pamainīt!

 • Mfz

  Ak jā, tā fonā ir violeta krāsa, vai arī man atkal monitors jākalibrē?

 • Mfz:
  vai tev ir kas iebilstams pret violeto krāsu? es vēl eksperimentēju. fona krāsa vēl pamainīsies, un var pat parādīties kāda tekstūra :)

 • Tev jāsāk rakstīt iekš Rozā burtiem…

 • Mfz

  Violetā diezgan laba, pat tekstūru vairs neprasās, ka arī simboliskā nozīme diezgan pozitīva. Tas logo augšā, man patīk aizvien vairāk, tas ēnojums tieši laikā.

 • Piu

  Es gadus 5-us visu laiku pierakstījos pie sev zināma friziera – džeka. Grieza daudz labāk par jebkuru bābieti. Bet nu diemžēl jams ir beidzis praktizēt un pievērsies ienesīgākam biznesam. Tagad staigāju gairem matiem gar frizētavām un nevaru saņemties nevienā ieiet… :/

  Varbūt atsit man tā sava friziera tel.nr.?

 • KX

  ko dir$ ka pirmo reizi mūžā biji pie friziera? :D kas Tev galva atroferējusies ka mati neaug? :D
  Bet man prieks, ka Tev patika cita vīrieša veikta galvas masāža :D

 • kā tad tu tiki vaļā iepriekš no savām pinkām?

 • KX:
  Jā! viss ir pareizi. pirmo reizi pie friziera. jo līdz šim gāju pie frizierēm. ir taču atšķirība kā raksta to vārdu?

 • Amata nosaukums ir ‘frizieris’ vai ‘friziermeistars’. Tātad nav atšķirība un no raksta nudien var saprast, ka neesi gājis pie matu griezējiem nekad.

  Lai arī, tas nebūtu nekas traks, jo daudzi matus griež paši, t.i. kāds tuvu stāvošs cilvēks to ir labi iepraktizējies.

  Par tēmu “Vīrietis – frizieris” sen senos laikos rakstīju emuārā. Un tieši kontekstā “aizspriedumi”.

 • Taustiņklabeklis:
  Latvijā profesijas tiek locītas pa dzimumiem, lai nebūtu dzimumu diskriminācijas. Katrai profesijai ir nosaukums, kas attiecas uz konkrētā dzimuma darītāju.

 • Cik nu gludi tā varēja noritēt, ja es visu laiku pie sevis domāju, ka manu galvu masē džeks. Grūti ir pašam sev atzīt, ka šo darbu viņš pieprot it sevišķi labi.

  Smejos!

 • Ok, to tik smalki nezinu, bet ātrumā domājot ko tādu, kas nelokās – piemēram ‘krupjē’ arī var uzskatīt par diskrimināciju.

  Kā arī, ja atmiņa neviļ, tad manai frizierei pie sienas ir kaut kāds sertifikāts, kurā rakstīts “Friziermeistars…”. Tik smalki gan to nezinu, iespējams kļūdos.

 • Taustiņklabeklis:
  esmu apmeklējis dažas lekcijas pie latviešu valodas speciālistes, kura ir arī visās tajās jocīgajās valodas komisijās. Secinājums ir tāds, ka VISĀM profesijām ir abu veidu apzīmējumi. Ir izņēmumi, kuriem ir sarežģītāka locīšana, taču “frizieris” un “friziere” ir pilnīgi normāli lokāmi vārdi.

 • Mfz

  Ak vai, es redzu tagad zilganīgu fonu!!!

 • mxz

  Man, kā reiz, arī nupat gadijās pirmo reizi griezt matus pie džeka, jo pierastā friziere bija atvaļinājumā. Nu neko, man jau labāk patika ar frizierīti, ar džeku kaut kā tā drusku neveikli, bet matus nogrieza tik pat kvalitatīvi.

 • Mfz:
  varbūt gribi lietot skype, šādiem izsaukumiem? Ja ir ko teikt, tad pacenties lietot vairāk kā vienu teikumu.

 • mxz

  Un neklausies tos tukšpaurus – atjautīga vārdu spēle sanāca :)

 • Mfz

  Esi tik laipns, uzraksti instrukciju, vai lietotāju pamacību, es zinu, ka varbūt tas ir grūti un laikietilpīgi, jo neviens par to nemaksā, līdz ar to motivācija trūkst. Gribējās pateikt tiešāk, bet PR statūti saka, ka tas nav labi. Gribēju uzklausīt tavam padomam, bet nekur neatradu pie autora sadaļā ne arī skype kontaktu, bildi arī neredzēju, liekas ka bieži eju garām. Man patīk zilā krāsa, ka arī patīk kā tu raksti zemtekstos, riktīģgi spēcīgi. Vēl jau labāk pavelkot paralēles ar zilo krāsu un šo rakstu, liekas interesanti. Tad ko vēl, a nu jā, pāris teikumi sanāca, bet vēl gribās pateikt, onkulis.com iekš bestweb.lv ir vecs screenshoots no veca dizaina, nu ja tā to var saukt. Ko vēl, ak jā, vai nepadalītos, kāpēc textads izņēmi? Nenes pelņū? Es vienmēr un cītīģi klikšķināju uz tām reklāmām, es vienmēr nāku lasīt ziņas lapā, RSS lentā onkulis.com man nav, jo patīk kā ir noformēts raksts. Starp citu, ieliec pie autors sadaļā konta numuriņu, vai arī varētu sms ziedošānu ieviest, lai ES varētu atbalstīt komentētāja manuāļa uzrakstīšanu priekš onkulis.com. Man šeit patīk, un es patiešām atvainojos, ja gadījumā kaut kas nav tā, vai arī nav saprast kaut kas tā. Ka arī atvainojos, ka varbūt rakstu ar kļūdām, bet latviešū valodas stundās nāča miegs, daudz slimoju, reti ierados. Ah, vēl man patīk tā sejiņa apkašā, ka mani vēro!

 • Grrr

  Katrai nācijai savi kultūraizspriedumi.

  Stereotips: frizieris = sieviete, laikam tomēr būs mums tāds pārpalikums no padomju laikiem. Varam lasīt un skatīties praktiski viscaur Eiropā, ka frizieris (gan sievietēm, gan vīriešiem) parastāk ir vīrietis. Tipisks pirmskara stereotips: omulīgs omka, kas griež matus 3 paaudzēm, kas nāk pie viņa: vectēvam, tēvam un dēlam.

  Starp citu, man savukārt bija kultūršoks Ēģiptē, kur, piemēram, apkopēji viesnīcā ir vīrieši (principā, divu nedēļu laikā redzēju tikai vienreiz vienu reģistratori-sievieti, viss pārējais personāls tur = vīrieši). Bet, ja tā padomā, tas, protams, nav nekas pārāk dīvains, ņemot vērā vispārējo attieksmi pret algotu darbu – tā ir vīrieša daļa.

 • Mfz:
  nemaz nezināju, ka tev ir tik jūtīga dvēsele. Izskatās, ka tev pamatīgs rūgtums bija sirdī sakrājies. Bet velti. Es vēlējos pievērst tavu uzmanību tikai tam, ka vēlos, lai komentāri šeit būtu paredzēti nevis čatošanai, bet gan tam, lai arī cilvēkiem no malas tie būtu noderīgi un saprotami.

 • mikausis

  kādu laiku gāju uz vienu frizētavu centrā, bet tagad vairs uz turieni neeju, jo… lai arī kā es centos ieskaidrot frizierītei, ka man nepatīk, ka mati pakausī sāk līst uz kakla (pofig visu stilu un modi), šī man nogrieza matus “pēc saviem ieskatiem” :D pēc pēdējā apmeklējuma aizgāju mājās un pakausī nogriezu matus pats

 • dakterz

  Nu es arī pāris gadus gāju uz salonu kur man matus grieza džeks – lai gan mazgāja tipa vinja asistente :) … bet tas fuflo :)

  reku iista maza – agrāk jaunības trakumā diezgan regulāri kādas 2x gadā- apmeklēju tādu dakterīti kā urologs – ne jau tāpēc ka būtu ko saķēris bet nu šad tad vajadzēj pārbaudīties pēc kāda traka weekend… :) protams dakters bija vīrietis un man itin nemaz nelikās jocīgi ka šis gramstās tur kur citos apstākļos pat domu nepieļautu ka kāds vīrels varētu gramstīties :D
  nu tad vien dien sajutu vajadzību atkal drošības pēc apciemot savu dakter un ko domājies manējais dakterīts saslimis un mani var pieņemt cits un cits protams ir sieviešu kārtas …. jēziņ ku tā bija jociga sajūta – piedevām dakterīte tāda neko – pat ļoti simpātiska :D pirmā doma bij mož atlikt un nākt kādu citu reiz, bet tā kā tā dakteru būšana man netīkās by default tad nu ļāvos….. :D – pēc tās reizies rakstījos tikai pie tās dakterītes …. :)

 • Saki, ka griezīsies pie tā paša friziera vēlreiz. Abās tā vārda nozīmēs. Pirmā, pieņemu, ka, ir matu griešanas nozīme. Un tas arī labi. Pats arī dodu savu galvu draugam-frizierim apstrādāt un nemaz nav jocīgi, ja to dara cilvēks, kam uzticies un kuru pazīsti. Arī pats esmu matus griezis, tā kā domāju, ka tā visa tomēr aizspriedumaina lieta. Savukārt, ja saki, ka esi klausījies vairākas lekcijas pie latviešu valodas speciālistes, tad taču Tev būtu jāzina, ka ‘griezties’ (“otrā” nozīme) pie kāda cilvēka ir tas pats, kas griezties uz vietas, resp., griezties uz riņķi. Tā vietā piemērotāks vārds ir ‘vērsties’.
  Nekā personīga, tikai valodnieka viedoklis.

 • Ludzā slavenākais frizieris bija Jaška. Vecs žīds. Grieza super! Žēl, ka juku laikos aizbrauca uz Izraēlu :(

 • Edgars:
  varbūt tev ir taisnība. Es tikai biju iedomājies, ka latviešu valodā ir tāds plaši izplatīts teiciens: “griezties pēc palīdzības”

 • cyxob: Ou, jā.. Es ar esmu griezies pie Jašas. Bet tas bija dikti sen, biju vēl pamatskolā un principā vienmēr frizēties devos tieši pie viņa. To frizētavu es tā arī dēvēju “Pie Jašas”. Tāds patīkams sirms onka. Tagad tajā frizētavā palikušas tikai dāmas un nav vairs tas.

 • tagad tur ir aptieka :) un nekur nav tādas auras, kā pie viņa…

 • red

  es jau kādu gadu piekopju praksi frizēties pie viena konkrēta džeka. servisa līmenis ir totāli labs.

 • A es pēc ievadvārdiem atkal nodomāju, ka tu vispār pirmo reizi pie friziera…

 • Edijs:
  tur jau bija tas āķis…

 • Apsveicu! Nu tu esi offic. gejs. :D Lasot šo visu bija tāda sajūta, ka tev bail no vīriešu kārtas profa. kuram vismaz ir līdzīgs domu gājiens kā tev, vismaz savādāks nekā sievietēm. Sāc pierast pie šīs dīvainās pasaules.

 • Interesanta ilustrācija šim rakstam. Turklāt neredzu atsauci, hm.

  Runājot par vīriešu kārtas frizieriem – nav gadījies trāpīties tāda nagos, bet ir dzirdēts, ka viņi bieži vien ir talantīgāki (:

 • simbel:
  tas ir filmas posteris. tur nav uz ko īsti atsaukties, ja nu uz pašu filmu.

 • Onkuli, bet vienalga paštaisni izskatās – no vienas puses reklamē Creative Commons, burkšķi par atsaucēm, no otras puses komercialā blogā (reklāma taču ir) ieliec ar autortiesībām aizsargātu materiālu. Nu labi, tas ir promo attēls, kurš varētu atbilst “fair use” principam, bet man vismaz izskatās, ka tam ir nošķērēts filmas nosaukums.

 • Papuass:
  Cik man zināms ar autortiesībām ir aizsargāts pats drukas darbs oriģinālajā izmērā un kvalitātē. Filmu plakātu, grāmatu vāku samazinātās un nekvalitatīvās versijas parasti neviens neaizsargā, bet gluži otrādi izplata.

  CC un atsauces ir nepieciešamas, lai varētu dot atzinību fotogrāfijas autoram. Šajā gadījumā es tiešām neredzu, uz ko es varētu atsaukties. Tas ir produkta “iesaiņojuma” attēls, kuru izplata produkta (filmas) veidotāji.

 • Nu, ja šādam promo attēlam/plakātam nogriež informatīvo/teksta daļu un atstāj pliku bildi, tad būtu vismaz godīgi minēt, ka tēls ilustrācijā ir Tima Bērtona radītais tēls Edvards Šķērrocis, jo tas nav tas pats kā kaut-kāda-stock-bildīte-ko-pielikt-rakstam.
  Imho nesmuki. (Jāāā, es piekasos!)

 • simbel:
  pie Brīvības pieminekļa foto būtu jāliek paraksts brīvības piemineklis? bet lai nebūtu domstarpības pievienošu saiti uz wikipēdiju

 • Redz, cik vienkārši ir iemest rakstā vienu linku (:

  Analoģija ar Brīvības pieminekli gan švaka sanāca, nekomentēšu.

 • simbel:
  ok švaka gan. ko gan var gribēt piektdienas vakarā. Mēģināšu vēlreiz.. hmm? Coca cola? Piemēram, lielais auto no kōlas reklāmas, ar lampiņām un uzrakstu kōla. Pie tādas bildes taču nav vajadzīgi nekādi paskaidrojumi.

 • he. es personīgi arī tikai divas reizes esmu bijis frizētavā. jo parasti man matus griež kāds tepat mājās :) un reti

 • Antons XIV

  Tā piezīme par braucīšanu pa matiem labā Onkul :D!

 • jopcik
  man jau 2us gadus matus griezh viirietis frizieris, viens no meistariem, kas starp citu, frizee arii daudzas slaveniibas un prominences :)
  un nav ne vainas, manuprat :)