mūzikas veikala pārdevējs

mūzikas veikaliņšfoto no guardian.co.uk

Tālā zemē piepelnoties mana sapņu profesija varētu būt pārdevējs mūzikas veikaliņā. Tas būtu tāds patīkams ūķītis, kas darbotos viens pats nevis kādas kompānijas ķēdes ietvaros.

Jau iztēlojos, cik patīkami būtu pavadīt tādā lietainas rudens dienas, klausoties mūziku un kārtojot ierakstus.

Par šo plānu iedomājos pēc pēdējās reizes, kad biju iegriezies mūzikas veikalā, kas atrodas uz Ģertrūdes ielas netālu no Ģertrūdes un Barona ielas stūra.

Es iegāju veikaliņā un sāku vandīties pa plauktiem. Lai arī neatradu daudzas lietas, kuras būtu gribējis es tomēr sajutu, ka no visiem šiem plastmasas gabaliem kaut kas staro. No daudziem vēdīja stipra komercijas smaka – tādus es savā veikaliņā neturētu.

Bet pārējie uzrunāja, daudz vairāk kā virtuālās nuļļu un vieninieku virknes, kas glabājas datorā. Ko līdz iTunes un amazon mp3 veikals, ja tie nespēj dot man neko taustāmu? Atzīstu, ka pēc tam, kad esmu iegādājies CD es to vispirms digitalizēju un pēc tam nolieku plauktiņā. Aizbildinos ar to, ka diskus, lietošu, kad man būs skaista un jaudīga skaņas mašīna pa visu sienu. Un šeit nāk atskārsme CD ir miris formāts. Vēl mirušāks par vinila platēm. Jo tām vēl ir sava aura, kuras pavisam noteikti pietrūkst lāzerripulim.

Bet tuvojoties plauktiem, kur atrodas mūzikas albumi no aizgājušajiem gadu desmitiem, es jūtu, ka grūti būs aiziet pirms nebūšu visu izpētījis. Gribētos nopirkt gandrīz visu, kas tur atrodas. Saprotu, ka man būtu jāiegulda milzīga kaudze naudas līdz es spētu saprast, kas labs un, kas slikts. Atgriežos pie domas, ka pirātisms ir ērts veids, kā cilvēkam izkopt gaumi.

Kā gan citādi būtu iespējams vienas dienas laikā lejupielādēt desmitiem albumu? Skolniekam nav tādas naudas. Lai ko teiktu negausīgās ierakstu kompānijas, pirātisms ir labākais, kas noticis, kopš interneta izgudrošanas.

Atceros, ka pirms kāda gada biju Brēmenē mūzikas ierakstu veikalā, kur liela daļa no diskiem bija lietoti vai mazlietoti. Tur bija arī krietna vinila plašu kolekcija par pieņemamām summām. Man tūlīt ļoti sakārojās tikt pie plašu atskaņotāja. Bērnībā man ļoti maz iznāca ar tādu paspēlēties. Tāds bija tikai Mārim (otrajā bildē).

Joprojām mani nepamet doma, ka būtu jāiegādājas vienkāršs aparāts vinila plašu atskaņošanai. Vēlams tāds, kas nesabojātu plates un spētu attainot visu skaņu gammu. Jūtu, ka to varētu nopirkt ebay, tikai man nav saprašanas, ko tieši izvēlēties. Tad mūzikas klausīšanās atgūtu savu rituālo nokrāsu, kādu šis process jau sen ir zaudējis.

Mēs mūziku klausāmies steigā un bez domāšanas. Plate prasa pacietību, rūpību un sagatavošanos. Jau atkal es spēju vizualizēt ainu ar ērtu dīvānu un plašu atskaņotāju un vinila ierakstu kolekciju plauktā. Līdzīgi, kā pērkot CD es izvēlos tikai tos mūziķus, kurus patiesi cienu arī plašu izlase droši vien veidotos lēni un pakāpeniski.

Laikam jābeidz sapņot un jānopērk tas aparāts? Un tad visās jubilejās es ceru sagaidīt tikai viena veida dāvanas :)

,

 • Ja izlem iegādāties plašu atskaņotāju, rēķinies, ka izdevumi būs pamatīgi, jo šis ir tas produkts, kur šādu tādu entry-level no-name draņķi nav vērts pirkt, tikai sačakarēsi iespaidu.

  Es par savu budžeta klases Rega P3-24 (2007. gada HI-FI Product of the Year) ar Exact 2 kārtridžu un TT PSU gada sākumā samaksāju ~1000Ls. Tas ir solīds komplekts ar lielisku skaņu, bet nekas pārāk kruts, turklāt rēķinies, ka vēl ir priekšpastiprinātājs, pastiprinātājs, tumbas, vadi un plates, galu galā.

 • Jā, jā, jā! Raksta daļa par diskiem pilnībā atbilst manām domām – arī es pērku diskus taustāmā formā, bet tos gandrīz nekad neklausos, jo nav kārtīgas skaņas kastes. Un man ir sapnītis pastrādāt tepat “Upē”. Plašu atskaņotājs man ir no kādiem septiņdesmitajiem, šķiet, bet uz to pavilkusies es neesmu.

 • sviests

  Jeremy, ko var dirst… tu tāpat neko nesaproti no tās tehnikas.

 • Kaspars

  kā tad nesaprot, tak katrs latvietis saprot visu par tehniku, visu par politiku un visu par visu. tikai kā rodas kādas problēmas, tā nez kāpēc uzreiz neko nezin…

  Onkuli, kas tev vecums jau, stress nepatīk?
  tad ideāla darbavieta ir teksasā, kādā nomaļā benzīntankā šosejas malā :D

 • Kaspars:
  man galīgi stress nepatīk )

 • CD nav gluži miris- tauta tādus pērk un izmanto. Ja nu vienīgi tas bija domāts cd ar mūziku…

 • To sviests – a es, mļin, esmu vienmēr gatavs mācīties. Īpaši no ekspertiem. Nokonsultēsi mani? Parādā nepalikšu :D

 • Kaspars

  Man jau arī nepatīk stress :D tik zinu, ka lielākajai daļai citu vienaudžu patīk stress u.t.t. :D

 • to Jeremy

  kvalitāte :D tici man atskaņotājs nav galvenais. Skandas, pastiprinātāji, telpa un izvietojums tajā. es teiktu hi-end skaņa vairāk ir mārketings nevis pati skaņa. Viss komplekts pa 1000 Ls var vienlīdz labi skanēt kā komplekts par 100 000 Ls.

 • JC

  http://www.discomania.lv/8300

  RELOOP RP-300 HiFi PreAmped Ltd plates nebojā, saku pēc pieredzes.

 • JC:
  es saprotu, ka nav vajadzīgs pastūzis, jo izeja jau ir ar pastiprinātu skaņu?
  kādi ir galvenie iemesli, kāpēc tas verķis ir tik lēts? man mājas apstākļiem neko daudz nevajag, es vienkārši vēlos saprast kāpēc tāda cena?

 • JC

  Es domāju ka tā ir adekvāta cena šim modelim. Reloop ir salīdzinoši nezināms ražotājs, nav arī nekādu īpašo fīču, turklāt tas darbojas ar siksnu (tu nevarētu pārāk aizrauties ar skračošanu haha). Reloop laikam sevi pozicionē kā dj aparatūras ražotāju un starp visiem saviem PRO plateniekiem ir ieviesis arī šo vienkāršoto versiju ierakstu atskaņošanai, piemēram studijā.
  Par to preamped… jā skaņa ir pastiprināta, bet tas nenozīmē ka vari pa taisno pieslēgt tumbas, pastiprinātājs šoreiz nozīmē ko citu.
  Katrā ziņā, es neesmu audiofīls un arī ne superdārgo slīdīgo dizainu maniaks, bet šis aparāts man reāli labi kalpo. Vari mierīgi pirkt.

 • JC:
  grasos tā arī darīt, taču tad mani interesē, kādas tieši tumbas un pastiprinātājs man ir jāiepērk, lai viss labi sadarbotos. Izskatās, ka pa lēto tik un tā nevarēs tikt cauri :)

 • JC

  Tev der jebkurš pastiprinātājs ar tumbām (kaut vai visparastākais mūzikas centrs). Un gan jau kaut kas tāds tev mājās ir.

  Tas iekšējais pastiprinātājs ir vajadzīgs, lai pastiprinātu vājo signālu, ko adatiņa nolasa no plates.

 • puika

  par Ģertrūdes ielas LP mjuzīkveikalu varu tikai piekrist – ja ne pats labākais, tad viens no labākajiem rīgā, ja ne pat latvijā, tajā skaitā arī apkalpošanas ziņā.

 • Femme Fatale

  LP ir lielisks. Īpaša mūzika, īpaša attieksme. Long live!

 • Valdis

  Ja ir interese par vinila platēm, varu palīdzēt. Man to ir ap 3000. Man pašam patīk 60tie un 70tie gadi, bet ir šis tas arī no 80tajiem.