Solargraphy – Solargrāfija

Solargraphy, solargrāfija

Nauris Avots, ekspozīcijas laiks 10. februāris – 21. jūnijs 2003. gads

No Kristapa uzzināju, ka pasaulē eksistē solargrāfija. Interesanta fotografēšanas tehnika, kas patiesībā ir vēl tuvāka fotogrāfijas būtībai, kā jebkurš cits fotografēšanas veids.

Solargrāfija nozīmē saules ceļa fotografēšanu. Parasti ekspozīcija ilgst kā minimums dažas dienas vai nedēļas, taču kārtīgs kadrs tiek uzņemts vairāku mēnešu garumā.

Ja ir tik ilga ekspozīcija, tad kadrā iespējams notvert saules loku visas dienas garumā, kā arī papildus lokus, kuri veidojas zemei rotējot ap sauli. (izskaidrojošais video)

“Fotoaparāts” – solarogrāfs izpaužas dažādos veidos, bet vienkāršākais ir tukša filmiņas kastīte, kurā ievietos fotopapīrs un sānā izdurts mazmazītiņš caurums. Saule ar savu gaismu burtiski iededzina papīrā savu gājumu. Fotoaparāta izgatavošana ir parādīta ar vienkāršiem, ilustrētiem soļiem, un to ir iespējams paveikt katram interesentam.

Man nagi niez izmēģināt, tikai jāatrod piemērots punkts un fotopapīrs.

Šīs nodarbes centrālā lapa www.solargraphy.com

, , , ,

 • Man, savukārt, liels pārsteigums, ka ir arī iekš LV cilvēki, kas to dara un pie tam vēl ar tik patīkamu rezultātu. Šoreiz ne par tevi, bet gan par aukstāk pieminēto Nauri :)

  Katrā ziņā – būtu interesanti redzēt to visu no tavas puses. It sevišķi ar aprakstu A-Z.

 • Kristaps:
  Cik es pētīju, tad Naura foto bija vienīgais, kādu es spēju atrast Latvijā. Tas nozīmē, ka šis ir pilnīgi brīvs un tukšs lauciņš eksperimentiem.

 • aaaa

  a kaa kontrolee to lai bilde nepaareksponeetos un nebuutu viss balts ?

 • Oho, liels paldies, izskatās ļoti interesanti. Taisni ka pašam ar jāuztaisa.
  Starp citu, ja vajag fotopapīru, varu izlīdzēt — kad Agfa paputēja, iepirku ķīpām.

 • Piens

  Interesanti, kā būtu ja nobildētu trafiku?

 • Pofig

  “…patiesībā ir vēl tuvāka fotogrāfijas būtībai, kā jebkurš cits fotografēšanas veids…”.
  Nu man jau atkal gribas pajautāt – kas tad ir fotogrāfijas būtība un kapēc šis veids ir tuvāks tai nekā piemēram parasts pinhole vai filmiņa vai digitālā matrica…??? Vai tad foto būtība nav iemūžināt mirkli? Kāda tad starpība ar kādiem līdzekļiem to panāk…?

 • Pofig:
  to rindu es domāju tādā ziņā, ka citos veidos mirklis tiek fiksēts ar mehānismu jūru. šajā gadījumā ir tieši trīs fotogrāfijas pamatelementi – tumša telpa, gaismas jūtīgs papīrs un mazmazītiņš caurums gaismai.

  Parastā pinhole gadījumā filmiņu nākas attīstīt. Tātad vēl viens lieks solis.

  par pārējiem jautājumiem es nemaz negrasos strīdēties. katram sava izpratne un starpības starp līdzekļiem meklēt ir muļķīgi.

 • Kaspars

  http://lv.wikipedia.org/wiki/Heliogrāfs

  :) vai tik nav viens un tas pats, tikai nepareizi latviskots :)

 • Kaspars:
  Cik, saprotu, tad heliogrāfs un solargrāfs tomēr nav viens un tas pats