jau atkal par latviešiem

Ar interesi sekoju līdzi blogam sherwinsblog.com, kurā džeks no ASV, kurš 10 gadus nodzīvojis Latvijā “atklāj sev Ameriku”. Sherwins ir izveidojis blogu kurā apraksta savu pārvākšanos, no Latvijas uz Kaliforniju.

prodigal suns

Viņa pirmie ieraksti ir tapuši vēl Latvijas teritorijā, bet nesen publicēts pirmais ieraksts, kas tapis okeāna otrā pusē. Domāju, ka tā ir laba iespēja iepazīt letiņu un amīšu īpatnības, kuras patiesi var saskatīt tikai cilvēks, kas ir zinošs par abām nācijām.

Kaut vai viens piemērs no pēdējā ieraksta:

Our first day here, Karina, Oliver and I took an early morning stroll down to the town’s main street.  It was a Saturday, and we passed lots of people on their own morning strolls with their travel coffee mugs and dogs.  Every single person who passed us greeted us with a beaming smile and a “Good morning!.”  Some stopped to chat and take closer look at Oliver. More people approached me with a friendly greeting that morning than did so in the three and a half years I spent in Latvia.
First Post from California

Ja jums zināms vēl kāds blogs, kas nav bijis pamanīts plašākām masām, dodiet ziņu komentāros.

, , ,

 • Kaspars

  http://sherwinsblog.com/2008/08/31/no-place-for-a-picnic/#comments

  gudrinieki jau arī izvēlējušies labāko vietu piknikam – centra parka(Ziedoņdārza) zālīti. Kāpēc tizlie amerikāņi nevar rēķināties ar to, ka katrai kultūrai ir savas normas un uzskati, kāpēc viņiem ir jāuzspiež visas savas kultūras citām nācijām?
  Esmu pilnīgi pret to, ka tagad zālienos sāktu atļaut visādām tonnīgajām pakaļām iespiest bedrītes, nu nav PARKI tam paredzēti. brauciet mežā, pie ezeriem, kur ir gana daudz zāles, kura spēs atjaunoties, parka kvadratūra ir 10000000x par mazu…
  Jebšu latviešiem patiktu staigāt un skatīties uz nokaltušiem zālājiem? =)

  Cits jautājums ir par mums pašiem – rītos skrienot tai pašā parkā tur paveras šausmīga aina – gan angļu(tur netālu ir viena mauku māja – hotelis) gan mūsu pašu mīļo urlu un dzērāju aktritumi pa teju visu teritoriju.

  Bet par pašu blogu – interesanti palasīt, vēl interesantāk ir uzzināt domas cilvēkam, kas tikko no ārzemēm iebraucis Latvijā. DOMAS, ne diplomātiskas piezīmes.

 • Kaspars:

  nu par zālājiem gan man negribas piekrist. Viesojos, Vācijā pie draudzenes un biju Brēmenē, Hamburgā, kur cilvēki sēž zālājos masveidā un nebija tur nekas ne nokaltis, ne izmīdīts. Normāli zālāji. Sēž tur nevis daži, bet kārtīgi simti cilvēku un nekas slikts vēl nav noticis. Tas ir absurds, ka zāle tiek pasludināta par kaut kādu īpaši aizsargājamo objektu.

  Domāju, ka Latvijā vasaras ir īsas un tas laiks, kas tiktu pavadīts zālājos ir niecīgs, lai šo zāli kaut kādā veidā ietekmētu. Atkritumu problēma ir cits jautājums. Ja tauta nav aiz sevis spējīga novākt, tad var likt sodus, par papīru nomešanu, nevis sēdēšanu zālē. Ja policijai ir laika vaktēt zālājus, tad būs laika vaktēt arī gružotājus.

 • Jā, tik pie mums Latvijā tikai visādi pid***, nesmaidīgi, nelaipni utt.
  It kā visi tie aizbraucēji paši pirms tam baigi laipni un smaidīgi bijuši te..

  Īsāk sakot besī man visādas citu nāciju/valstu slavēšanas(reizē apliekot mūsējo).

  p.s. baigi grūti lasīt te komentārus, teksta krāsas+fons kkā sapludinās.

 • dabbler:
  nu, nesatrausies zēniņ. Lūdzu vēl viens piemērs:
  http://szane.wordpress.com/2007/08/01/kur-paliek-labdien/

  p.s.
  atsūti scrēnšotu, lai varu izvērtēt tavu teikto.

 • onkulis:
  es nemaz nesatraucos.. zēniņ!
  no tava linkotā raksta, tu paprasīji cik bieži sveiki un labdien viņa teica pirms tam?

  tajā rakstā arī nebija nekas slikts, es biju vairāk domājis par rakstiem kā šis – http://www.tribine.lv/articles/6299/1/
  Tādi spriedelētāji man nepatīk

 • @dabbler

  nu jā, par tavu saiti piekrītu, dažiem tomēr ir pārāk sakāpināta pasaules uztvere. Bet par sveicināšanos ir tā, ka Latvijā dažiem šķiet, ka pārdevēji ir kaut kādi roboti uz kuriem neattiecas cilvēku socializēšanās likumi.

  Man, piemēram, ļoti patīk, kā kontaktēšanās notiek Statoilos. Man pavisam dabiski šķiet pateikt “labdien”, cilvēkam, kas stāv aiz kases, tomēr joprojām bieži manāms, ka cilvēki samulst un neatbild uz labdieniem.

 • Kaspars

  Par pārdevēja algu arī Tev, Onkuli prāts nenestos uz sveicināšanos :lol: :D

 • Kaspars:
  lol Kaspar, tieši pārdevēji sveicina pircējus, jo viņiem tas ir pienākums. Statoilā pienākums tiek notēlots labā un dabiskā līmenī, un tas neveiklums ir tieši no pircēju puses, kas nejēdz noreaģēt.

 • Cik tie cilvēki interesanti visu uztver… Vot jā mēs kaut kur padzīvotu un tad uzrakstītu savu attieksmi, vai arī būtu tada pat reakcija no vietējiem? :)

 • Kaspars

  Onkuli, gribi teikt, ka tu visulaiku kko sveicinies ar nepazīstamiem pārdevējiem? es nē… un nedomāju, ka plašajā ASV visur viss ir tik pozitīvi kā džeks mālē.

 • Grrr

  Es visu laiku sveicinos ar visiem pārdevējiem, jo man patīk, ka cilvēks parasti tad uz mani paskatās pretī. “Labdien” pārdevējiem, pēc manas pieredzes, nozīmē, ka tu viņu uztver kā personu, nevis kā kases mašīnas piedēkli. Un lielākā daļa arī sveicina pretī.

  Par amerikāņiem interesanti šad tad palasīties pie Smejmūna: http://klab.lv/users/smejmoon/957531.html

 • Grrr

  Ak jā, un par sākotnējo rakstu runājot – interesanti, vai tāpat kā Kalifornijā cilvēki sveicināsies arī Ņujorkā?

 • @Kaspars
  Es gandrīz katru dienu iepērkos, piemājas Statoilā, vai Rimi, tur darbinieki vienmēr ir tie paši. Pat ja viņi mani neatceras, es atceros. Nesaprotu cepšanos. Ja tev pārdevējs saka “labdien”, kā tad tu rīkojies? Uzmet lūpu un klusē? Tāpēc piemājas staķikā, ja pārdevējs nenoreaģē es mierīgi sveicinu pirmais.

  @Grr
  Pilnīgi piekrītu.

 • “Ja jums zināms vēl kāds blogs, kas nav bijis pamanīts plašākām masām, dodiet ziņu komentāros.”

  Blogs par interneta videofilmiņu gatavošanu ar auto tematiku. IMO galīgi nepazīstams, jo tur pagaidām ir tikai divi ieraksti. Bet vienu filmiņu uztaisījām.

 • rekur veel viena meiča aizdevusies uz Gruziju kaukādā tur brīvprātīgo darbā un kauko organizē, kad Šeit viss bija smagi piegriezies un radikāli izmainīt ikdienu. Viņas pieraksti. http://kaukazasgustekne.blogspot.com/

 • vispār

  ik kalifornija un ir pārējā Amerika. tā ir tik dažāda. aptuveni tas pats, kas pie mums ieiet Vecrīgā un spriest pa visu Latviju.

 • vispār

  Baigie meli sarakstīti tajs blogos! Laukos ne tikai pasveicina, bet arī parunājās. Visa paaudze virs 40 mīl pļerkstēt uz nebēdu un dzīt sviestu. Veikalos 99% pārdevēju tevi sveicina. Arī sveši! Darbā arī sveicina 80%. Uz ielas arī Rīgā runājās un VAR parunāt ar svešiem cilvēkiem. Drīzāk, kāpēc tā nenotiek, ja pats nevēlies uzsākt iniciatīvu. Kāpēc tu to nedari? Var runāt ar svešiniekiem parkā, tramvajā, vilcienā. Tipiskākais kur kāds uzņemsies iniciatīvu: Laukos masu pasākumos noteikti kāds vīrs ap 40 gadiem izteiksies visiem dzirdāmus komentārus un būs labdabīgi noskaņots parunāties! Man riebjas, ka citus ceļ saulītē un noliek latviešus. Man te liekas tīri Ok tas pats, kas visur plašajā pasaulē ar savām izteiktām iezīmēm. Man tracinātu mūžīgā vēlme runāties. Un galu galā vide tev apkārt tāda, kādu pats veido. Ārzemnieku laipnība ar nav tik primitīva un ideāla kā apraksta minētajos blogos. Radušās situācijas ir tīri loģiski izskaidrojamas.

 • vispār

  un brīvprātīgie darba darītāji ir atsevišķs eiforijā pārņemts kontingents. tīrs garāka ceļotāja skatpunkts, kurš vēl daļēji nesedz pats savas izklaides par savu naudu :D

 • Borats

  Onkuli, ja tu būtu pasekojis līdzi tam, kas notika, kad Rīgā atļāva sēdēt zālājā, tad zinātu, ka tika ar papēžiem sēžot izsistas bedres un piemēslots. Tu nevari teikt par visu melns vai balts, ir arī citas krāsas. Tāpat arī visur nevar atļaut sēdēt parkos zālē – ir vienmēr jāskatās pēc apstākļiem un arguments nav tas, ka lūk citur tā ir.
  Un komentus ir tiešām grūti lasīt, kad teksta fons ir pelēks un otrs fons balts. Kāpēc gan vajag ekrānšāviņu? Uztaisi aptauju, vai arī kritiski paskaties pats.

 • @Borats
  Tu esi pirmais, kas sūdzas par to, ka grūti lasīt komentārus, pēc tam, kad tika veikti pēdējie grafiskie uzlabojumi. Ekrānšāviņu vajag, lai saprastu, vai tavā galā ir tas pats, ko redz visi lietotāji. Piemēram, @dabbler problēma atrisinājās, pēc Ctrl+F5, jo viņam vispār rādījās gaiši burti uz gaiša fona. Varbūt arī tev ir jāiztīra kešatmiņa? Varbūt tev vienkārši nav kalibrēts monitors? Tieši tāpēc būtu derīgs ekrānšāviņš, lai es zinātu, vai man patiešām ir jārīkojas.

  Un par zālājiem mani galīgi nepārliecināji. Var būt ka ir konkrētas vietas kur jāaizliedz sēdēšana, bet kopumā to vajadzētu atļaut. Un iemesls ir vienkāršs, jo visā pasaulē ar zāli nekas slikts nenotiek. Tas, ka daži rok, bedres nav iemels, lai būtu aizliegums uz visiem. Kā jau teicu, varbūt ir vērts likt sodus par zālāja bojāšanu, nevis vaktēt, vai kāds nav iekāpis uz 5 minūtēm zālītē.

 • Borats

  Redzu kā vajag – tas bija mans personīgais viedoklis.
  Vispār būtu jāsāk ar to, ka noliecu galvu tava vieduma priekšā – “visā pasaulē ar zāli nekas slikts nenotiek”. Liels prieks, ka esi veicis tik plašus pētījumus – labs iemesls :D. Nu tad tev jāzin, arī to, ka zāle ir dažāda un augsnes sastāvs tāpat. Piemēram, futbola laukumiem ir speciāli zālāji ar īpaši izturīgu sakņu sistēmu, lai var riktīgi ar bučiem skraidīt. Vai Rīgā ar zālāju ir viss kārtībā? Pieļauju domu, ka nē. Vai ir nauda, lai to mainītu? Pieļauju domu, ka tik salīdzinoši nesvarīgām lietām nav.
  Sodīt? par to ka uz ielas nospļaujās arī pienākas sods, bet nav sanācis dzirdēt, ka kādam būtu arī uzlikts. A tu tikai ej nu skaties kā saspļaudīts. Domāju, ka ar zāli būtu tāpat – pablisinātu acis, pateiktu, ka neko par izspārdīto bedri nezin un uz neredzēšanos. Šobrīd ne varas iestādes, ne paši cilvēki visticamāk nav gatavi to darīt. Sēdi kā pienākas uz soliņa ;) Liekas, ka var arī uz asfalta – bomži vismaz sēž

 • Borats:
  visā pasaulē ar zāli nekas slikts nenotiek – tas ir mans personīgais viedoklis, jo nav dzirdēts, ka kaut kas slikts notiktu.

  Es nezinu, kā bija pirms šī likuma, taču neatceros, ka pie Rīgas kanāla būtu kurmju rakumi sarakti.

  Kā jau teicu, ja policistiem ir laika vaktēt, tos, kas uzkāpj uz zāles, tad būs laika arī vaktēt, lai nebojā zālāju.

  Manuprāt nav jēgas vairs turpināt šo apmainīšanos ar komentāriem, skaidrs ir tas, ka šis jautājums nav par zālīti, bet gan attieksmi, ir daži, kuri nevēlas redzēt cilvēkus uz zālītes, un tas arī viss. Ja bija nauda, lai apmaksātu pasaulē dārgāko tiltu, tad būtu nauda arī zālītei. Galu galā vasara ir īsa, un viņi varētu ļaut vienu vasaru sēdēt zālītē, lai pārbaudītu ietekmi, varu saderēt, ka nekas slikts nenotiktu.

 • kintu

  Patiesībā jau interesanti palasīt gan tos, kam patīk ASV, gan tos, kas to nevar ciest. Kā redzams, Amerika nevienu neatstāj vienaldzīgu. Bet Smejmoon jau arī tā īsti nemaz neorientējas ASV dzīvē. Piemēram, tur priekšapmaksas SIM karti par kapeikām var bez problēmām nopirkt eBay. Un vai tie iPhone Latvijā nav pat dārgāki nekā ASV? Turklāt, kur ir teikts, ka ASV jāģērbjas neuzkrītoši? Man gan ASV sabiedrība patika ar to, ka tur visiem vienalga kā tu ģērbies un vari staigāt kaut vai musulmaņu nacionālajā tērpā un neviens tev nepievērsīs uzmanību, kamēr Latvijā visi uz tevi blenzīs. Bet ikdienā cilvēki tur mazāk pucējas un neizrādās, bet ne jau tāpēc, lai līdzīnātos citiem, bet viņiem vienkārši to nevajag.

  Ierodoties Eiropā pēc ilgāka ASV pavadīta laika bija liels šoks, jo pircēju apkalpošanas kultūra pat Rietumeiropā vēl krietni atpaliek no ASV līmeņa. Tik daudz par to, ka “Eiropa amerikanizējas”.

 • Grrr

  @kintu:

  Nu, tas bija viens no pirmajiem smejmoona ierakstiem, kad viņš ieradās amerikā. Kas bija, ja nemaldos, vēl pirms iPhone eksistences :)

  Bet par to, ka un vai vienalga kā tu ģērbies — protams, man nevar būt pilnīgs priekšstats, jo neesmu tur bijis. Bet gan no tiem, kas tur dzīvo (ir pāris draugi, kas tur dzīvo 10+ gadus), gan no dažiem no tiem, kas pārvākušies no turienes uz Latviju — man ir priekšstats, ka tā jau nu arī nav. Ka tas, vai “anything goes” arī ir visai atkarīgs no tieši vietas, kurā tu dzīvo.

 • kintu

  Teksasas mazpilsētā starp rednekiem noteikti ir vēl lielāks konformisms nekā Latvijas mazpilsētā, bet lielpilsētās jau nu gan ir liela brīvība. Dažos štatos pat nācās pieņemt likumu, ka nedrīkst staigāt ar pusnolaistām biksēm tā, ka redzamas apakšbikses visā pilnībā. Skats šausmīgs, bet visiem vienalga.

  Esmu nodzīvojis ASV 4 gadus, tāpēc es uztveru Smejmoona rakstīto ar citām acīm. Es ļoti labi saprotu, kāpēc viņš tā raksta un kāpēc viņam ir šādas izjūtas. Amerikas daudzveidība ir neizmērāma, bet katrs tajā atrod to, ko viņš ir meklējis. Ja cilvēku interesē nauda, tad viņš arī galvenokārt redzēs Amerikāņu kāri pēc naudas. Ja kādu interesē izglītība, tad viņš redzēs fantastiskās universitātes. Savukārt daudziem imigrantiem no post-padomju valstīm ir grūti pierast pie stingrās kārtības, jo viņi dzīvē pieraduši pie bezatbildības un blata.