apollo.lv laba reakcija, bet tas nemaina lietas būtību

Pirms stundas es saņēmu vēstuli no fotogrāfa kuram rūp autortiesības internetā. Viņš bija uzdūries  apollo.lv rakstam, kurā pie foto norādīts, ka “autors” ir portāls flickr.com.

odi slepkavas

Kā pareizi noformēt Creative Commons atsauces pie fotogrāfijām, es jau esmu rakstījis. Tāpat jau esmu vienreiz aprakstījis tvnet.lv autortiesību pārkāpumus un to, ka pie bildēm nevar būt neko neizsakoša piebilde, ka tā nākusi no flickr.com.

Šo gadījumu nopublicēju twitter.com kur apmēram 30 minūšu laikā šo ziņu tālāk padeva vēl divi lietotāji. Un tās pašas pusstundas ietvaros, pie bildes parādījās visas nepieciešamās atsauces. Arī pie citām bildēm, kuras redzamas pirmajā apollo.lv lapā atsauces nu ir atrodamas. (Foto: naturegirl78, licence)

atsauce

Viss baigi forši, bet pastaigājot tālāk un dziļāk redzams, ka šīs darbības ir veiktas tikai tāpēc, lai “dzēstu ugunsgrēku”. Var viegli atrast gan jaunus, gan vecus rakstus, kur joprojām nav nekādas atsauces uz foto autoriem.

Ko darīt?

Šis gadījums parāda, ka portālu rīcībā ir zināšanas par autortiesībām, taču tās apzināti netiek pielietotas.

Kādi ir jūsu ieteikumi, kā rīkoties, lai ziņu portālos atbildīgie cilvēki uz visiem laikiem iemācītos likt atsauces? Katru reizi, kad tiek pamanīts šāds pārkāpums izkliegt sāpi twitter.com? No savas puses es jau esmu sūtījis garas vēstules uz publiski atrodamajiem epastiem (gan tvnet.lv, gan apollo.lv un citur), bet bez rezultātiem.

Pēc raksta par tvnet.lv kādu brīdi viss notika kārtīgi, bet tad atkal tvnetam uznāca slinkums un arī tagad pie bildēm var atrast tikai to, ka autors ir pasaulē ražīgākais fotogrāfs – portāls flickr.com.

Tāpēc es jautāju jums – ko darīt?

, , , , , , , ,

 • Guenther

  Patiešām skandolozi.

 • atrast, kurs varetu nopelnit, taadus sodot, un aprunaties …

 • protams var cīnīties, bet tas neko nemainīs, piedāvāju aiziet uz apollo redakciju un aprunāties, e-pasti neko nepalīdzēs. Tu tagad vēlies aizsākt tādu pašu cīņu kā mūzikas ierakstu kompānijas, piedevām bezjēdzīgu cīņu. Paskaties LV blogus, arī ne visur tiek izmantotas autortiesības, kāpēc par viņiem neraksti ?

 • ģirts

  http://creativecommons.org/ neparedz kautkadu proceduru kura var iesniegt (nosudzeet) parkapejus?

 • 1. scenārijs. Uztaisīt smuku portfolio ar ekrānšāviņiem un pārsūtīt flickr zināšanai (varbūt viņiem tas varētu būt pārāk mazsvarīgi, lai reaģētu).

  2. sc. Sūtīt to info pašiem bilžu autoriem, nevis flickr.

  3. sc. No šitā nesanāk PR kopprojekts ar nīsto AKKA/LAA?

  4. sc. Nemitīgi kolektīvi kaunināt pēc katra gadījuma, ģenerējot tvnet un apollo atpazīstamību googlē caur autort. neievērošanu.

  5. sc. Pārsūtīt portāliem apkopoto gadījumu aprakstus, autortiesību ievērošanas juridisko pamatojumu+iespējamo jur. seku aprakstu. Turklāt – jo augstākam priekšniekam, jo labāk. Varbūt drusku sabiedēs.

  Pa lielam – domāju, ka kamēr kādu nepiekārs pie zvana, pārējiem tas tāpat nepieleks.

 • es tik nesaprotu, kāpēc tas tevi tik ļoti uztrauc? Saprastu, ja tavas bildes regulāri parādītos bez atsaucēm, taču par šo lietu būtu jāuztraucās akka/laa vai tml organizācijām…

 • aazis

  Tu gadijumā pats neesi aizmirsis pielikt atsauci ekrānšāviņam no apollo.lv??

 • Vēl vēsāk būtu, ja bildes atrastu caur google, un norādītu ka bildes autors ir google.com, vai “Internets”.

  Tiem, kas pārmet Mikam divkosīgumu – padomājiet, ka tad, kad mēs izvietojam embadētos video savos blogos, mēs vienmēr norādām mūzikas autoru, vai arī to ir iespējams uzzināt, tā pat kā principā tādā veidā popularizējam autoru, nevis ekspluatējam viņa darba augļus (protams, ir atsevišķi interneta “mediji”, kam tas pie viena vietas). Miks, drīzāk, ir satraucies par to, ka, kā mēs redzam Apollo.lv gadījumā, it kā poņa ir par kaut ko, net hvz kāpēc par to viņiem ir vienalga.

  Bez tam, vai Artis Āre (pods.lv) nestrādā Lattelekomā, kas kaut cik necik tomēr ir saistīts ar Apollo.lv? Arti! Paskaidro kolēģiem…

 • Atoms:
  Es patiešām ticu, ka sakarīgi blogu autori lieto atsauces uz bildēm, ja tās ir ņēmuši no flickr.com. Turklāt es uzskatu, ka šī cīņa ir krietni savādāka, jo fotogrāfiju aprite ir brīva, nevienam nav nekādu aizliegumu šīs fotogrāfijas ņemt un lietot, bet tiek prasīts neliels sīkums – atsauce. Vai tad ir tik grūti pateikt paldies fotogrāfijas autoram?

  Raikons:
  Cik man zināms, LV nav nevienas organizācijas, kurai par šo būtu jārūpējas. Kāpēc tas mani satrauc? Mani kaitina, ka tādi lieli portāli, kā tvnet.lv un apollo.lv pelna naudu ar savu ziņu saturu un netieši arī ar foto ilustrācijām. Turklāt šo foto autori pat neprasa par to naudu, viņi vienkārši vēlas, lai līdz ar viņu radīto darbu tiktu izplatīta saite uz viņa lietotāju profilu. Viss ir vienkārši. Ja lasītājam patīk bilde viņam ir tiesības zināt tās autoru un aplūkot citas viņa bildes.

  aazis:
  Saite uz apollo.lv ir dota (klikšķis uz bildes).

 • onkulis:
  pareizi, man arī gribas tām foršajām bildēm apskatīt arī citas viņa bildes :) paldies par atbildi.

 • Man pasham ir flickr konts un esmu atradis savas bildes daudz un dazhaadaas lapaas un blogos no dazhaadaam pasaules malaam!!!
  Jaa, atbilstoshi creative commons prasiibaam autori ir ielikushi manu vaardu zem bildes, tas ir patiikami, toties taas bildes, zem kuraam mana vaarda nav, es, nenoliedzami, atrast nevaru.. tas taa beediigaak. Vairaak vai mazaak jau tas laikam ir atkariigs no publiceetaaja, cik nu katrs ir slinks, cik nepieklaajiigs, cik citu radiito darbu respekteejoshs..
  http://www.flickr.com/people/mr_salvis_are
  Peace !!!

 • Bildes autors : INTERNET EXPLORER

 • Ļoti laba lapele kas ļauj atrast “visas” bildes, Pamēģiniet, varbūt atradīsiet jūsu mīļāko bildi kāda cita cilvēka resursā.. http://tineye.com/

 • mikausis

  _________________
  off topic
  tajā jaunajā “bloga profila” bildē tu izskaties pēc Ušakova :D

 • xlt

  Visu cieņu CC un fotogrāfiem, bet man tomēr liekas smieklīgi (lai neteiktu – liekulīgi), ka Onkulis tagad cepas par svešu autortiesību aizsardzību, tajā pat laikā sašutinās par to, ka AKKA/LAA aizstāv to autoru autortiesības,kurus tā pārstāv saskaņā ar līgumiem.
  Veči, autortiesības ir kas vairāk par autora vārda norādīšanu.

 • xlt:

  Nu paldies par komplimentu.

  AKKA/LAA nevis aizstāv mūziķus, bet gan slauc peļņas procentus un ierobežo gan viņus pašus, gan lietotājus, jo draud tiem par youtube.com video ievietošanu blogā. Tieši tāpēc es arī esmu pret šīs organizācijas mistiskajām darbībām.

  Man nav nekas pret to, ja AKKA/LAA aizstāv mūziķu tiesības, bet cik man ir iznācis runāties ar mūziķiem, tad viņi šo aizstāvību nekādi reāli nav izjutuši. Sistēma darbojas vienā virzienā AKKA/LAA saņem naudu, bet mūziķi reālu ieguvumu neizjūt.

  Domāju, ka ir pilnīgi normāli, ka es esmu fotogrāfu pusē, tāpat kā gadījumā ar AKKA/LAA stulbajām izdarībām esmu mūziķu pusē. Man gribas ticēt, ka piesaukt liekulību šeit bija lieki.

 • es

  bet portaals http://www.esports.lv zog nekaunigi un katru dienu!!! paveerojiet. nevienu citu portaalu nezinu, kas taa sper raxtus un bildes.

 • xlt

  Mūziķi paši izvēlas ar ko slēgt vai neslēgt līgumus. Vieni slēdz tos ar mistiskām aģentūrām, citi visu dara paši. Vai arī uzspļauj tam pasākumam vispār (cik nu tas iespējams). AKKA/LAA ir autoru, ko tā pārstāv, pilnvarotais pārstāvis un formāli pārstāv šo autoru tiesības. Tajā skaitā – autoru tiesības izlemt kur, kad un kā tiks publicēts/izplatīs viņu darbs. Tāpat autors vai viņu pārstāvošā aģentūra var prasīt atlīdzību par darba izmantošanu (cik lielu vēlas). Katrs savas tiesības aizstāv kur un kā vēlas vai prot. Ja autoriem nepatīk kā darbojas aģentūra, viņi līgumus var lauzt. Bet, redz, nauda nāk, lai ari neliela (tas gan kā nu kuram), bet visi papīkst, papīkst un viss paliek pa vecam.

  Es, protams, saprotu Tavu vēlmi iestāties par citu fotogrāfu tiesībām, bet tāpēc nevajag pārmest citiem autoriem un to pilnvarotajiem pārstāvjiem par to, ka viņi aizstāv savas tiesības noteikt kas un kā rīkojas ar viņu darbu. Atgādināšu vēlreiz – mūziķi (fotogrāfi, dzejnieki u.tt.) ir dažādi. Vieni vēlas, laiviņu darbs visiem būtu pieejams bez maksas, citi atkal vēlas par katru sava darba izmantošanas reizi saņemt naudu. Liekulīgi, manuprāt, ir apgalvot ka aizstāvi autortiesības, tajā pat laikā pārmest citiem, ka par darba izmantošanu viņi vēlas ko vairāk par sava vārda un linka norādi.

 • xlt:

  Es tiešām nepārmetu citiem, ka viņi vēlas ko vairāk. Visos rakstos, kas bija vērsti pret AKKA/LAA es vērsos pret šīs organizācijas metodēm un taktiku, nevis pret mūziķiem, kurus organizācija pārstāv.

  Es pazīstu konkrētu mūzikas apvienību, kura Latvijā ir spiesta sadarboties ar AKKA/LAA, jo citādi šajā valstī nav iespējams izdot mūzikas albumu. Savukārt šī organizācija, traucē dzīvot gan man kā bloga autoram, gan viņiem kā mūziķiem, jo tā nepilda savus tiešos pienākumus. Es gribu lai visi ir laimīgi – mūziķi paēduši un foto cilvēki saņēmuši savu dienišķo saiti.

 • xlt

  AKKA/LAA pienākums, kā viņi paši definē, ir “pēc iespējas vairāk piķa autoriem”. Tāpēc nevar viņiem pārmest to, ka viņi par katru darba izmantošanu grib naudu. Un cepiens, kā atceros, bija tieši par to, ka AKKA/LAA prasīja naudu par viņu pārstāvēto mūziķu videoklipu embedēšanu (ievietošanu, izmantošanu) mājas lapās (blogos).

 • xlt

  ā, pie viena: kaka/laa patiesībā “ir” mūziķi – tas ir, mūziķi viņus ir pilnvarojuši pārstāvēt sevi autortiesību jautājumos un viņi darbojas mūziķu vārdā.

 • xlt:
  Neviena muzikālā apvienība neliek youtube.com savu mūzikas klipu ar domu, ka par to viņi saņems naudu. Tas bija cepiena iemesls. AKKA/LAA mēģināja pārdot nepārdodamo.

  Protams, ka viņu mērķis ir savākt piķi autoriem, tikai šoreiz viņi krietni aizšāva garām. Man nav nekas pret to, ka viņi piķi vāc tur, kur tas ir pasaulē pieņemts, nevis no blogu autoriem, kuri publicē yotube.com klipus. Man gribētos ticēt, ka principā esam uz viena viļņa un viss pārējais ir matu skaldīšana.

  Par foto cilvēkiem man ir cepiens, jo es ieejot portālā redzu spilgtu netaisnību, kuru ir viegli labot un nav skaidrs, kāpēc portāli šo lietu nevēlas risināt ierastā ceļā.

 • xlt

  labi, saprotu, ka Tu šīm lietām pieej krietni emocionālāk. Mans skatījums ir racionālāks un vairāk no tiesību/juridiskā aspekta.

 • Es iepriekš atvainojos par linkiem, bet:
  http://www.apollo.lv/portal/sieviete/articles/175376
  http://www.apollo.lv/portal/sieviete/articles/175490
  Un tā ir tikai aisberga redzamā daļa, ja portāla meklēšanā ievadīt “flickr”, jums būs 10 lapas ar pārkāpumiem.

 • Lūk vēl viens svaigs gadījums ar tvnet.lv:
  Kārtējo reizi Tvnet un bilžu autortiesības – http://aiz.miga.lv/2009/08/13/kartejo-reizi-tvnet-un-bilzu-autortiesibas

 • fāters

  nepadodies mik cīnies

 • dundurs

  vot izlasiju jusu rakstu, komentarus.. nav vardu… ka tik savejam ieriebt un izdabat svesiniekam, kuru nemaz nepazistat… rakajies pa uk vai usa saitiem un tiem aizradi, kapec tev papildus janoslogo vietejais, smagi elpojosais tirgus?