ieteikumi, ka rīkot jaunas un efektīvas pretošanās akcijas

Juris Kaža savā blogā apkopojis ieteikumus, kuri piemēroti, lai prasmīgāk sarīkotu jaunas un veiksmīgas, Bauskas gadījumam līdzīgas, nevardarbīgas akcijas:

Juris Kaža: The Battle of Bauska
Pirmkārt, spontāniem demonstrantiem jābūt mazliet mazāk spontāniem un jāgatavojas Battle of Bauska līdzīgām akcijām pēc pasaules nevardarbīgās pretošanās prakses. Ir jādarbojas informatoriem, kas runātu ar medijiem, auto un kravas mašīnu šoferiem, skaidrojot situāciju un, kaut vai izmantojot Google Maps internetā, izrakstot un izdalot apvedceļu ceļrāžus. Paralēli jāstrādā un jāvēro interneta saziņas tīkli, kaut vai Twitter.

Otrkārt, akcijai strauji jāpiepulcē brīvprātīgi juristi, kas ir gatavi aizstāvēt eventuāli apsūdzētos. Treškārt, ir jāatlasa tie akcijas dalībnieki, kuri ir ar mieru nepretojoties ļauties lai viņus ar (cerams) samērīgu spēku aizvāc no akcijas vietas un aiztur (lietai tūliņ pieslēdzoties juristiem un informatoriem). Sīkāk par šādu akciju organizēšanu vari izlasīt (pārsvarā angliski) internetā, kaut vai šeit un šeit.

Treškārt, varbūt jāpārdomā taktika un pēc PR ziņā efektīvas transporta ceļu bloķēšanas akcijas pārsviesties un tiešu rīcību (no franču anarhistu Action Directe), kas skartu strīdus objektu. Citos vārdos, var nevardarbīgi okupēt to slimnīcu vai skolu telpas veidā, kas netraucē to darbību diendienā un tur ierīkot akcijas štābu un forumu, kur pievērst sabiedrības uzmanību un domāt par nevardarbīgu, kooperatīvu rīcību kā alternatīvu valsts varas izpausmei. Radikālākā variantā varētu, piem., sapulcēt cilvēkus, kas demonstratīvi nemaksātu nodokļus VID, bet naudu caurspīdīgi, godīgi un brīvprātīgi savāktu, lai uzturētu savu slimnīcu vai skolu. Tā būtu rīcība, kas izteiktu – ja valsts nevar mums dot “atdevi par nodokļiem” tad šo atdevi – adekvātu veselības aprūpi, izglītību u. tml. nodrošināsim mēs paši. Kā simbolisku žestu šādas akcijas laikā varētu cienīgā veidā no iestādes noņemt valsts karogu kā esošas valsts varas simbolu un to aizstāt vai nu ar pašvaldības karogu vai dažu politiski aktīvu latviešu savā laikā iecienīto melno karogu (dumpja un nepakļaušanās simbolu).

Saprotu, ka ir liels risks, ka iespējami dumpīgs rudens var ieiet pavisam citās sliedēs, pat ja vietām eksperimentēs ar šādiem nevardarbīgas tautas tiešās rīcības akcijām. Visu var sajaukt dzersme, parasto pustrako un provokatoru uzrašanās, nesavaldība (video no Bauskas redzama sieviete, kas lamāja Alfa policistus, lai gan labāka reakcija būtu bijusi mierīga grupveida nogulšanās un paļaušanās aizturēšanai pietiekami lielā skaitā, lai pārsniegtu specvienības kapacitāti savākt šādu cilvēku skaitu).

, , , ,

 • Jā, labi, super, ar plakātu “PRET!” abās ķepās un uz priekšu, līdz uzvarai. Negribu izniekot savu laiku vairāk lasot par šo gadījumu, nekā jau esmu izlasījis, taču ticu, ka šajā slimnīcas novēršanā cīņa ir tiešām pret reālu, varbūt ļoti neveiksmīgu, bet tomēr mēģinājumu kaut ko mainīt un padarīt efektīvāku un attiecīgi valdības pusē ir cipariņi/plāniņš, kamēr uz tiltiem tusētāji sašutinas tikai par savas pierastās ērtības zaudējumu.
  Stāsts no senākiem laikiem:
  Ap Vecrīgas grautiņa laiku mans paziņa stāstīja par korupcijai ceļu paverošām izmaiņām iepirkumu likumā. Par tādu normu atcelšanu un labākas redakcijas pieņemšanu lūk arī es un viņš būtu iestājušies un nevarētu teikt, ka nebija, kas pret šo izmaiņu iestājās, ne viens vien rakstīja, uz kašķi vilka, bet šī ziņa pavīdēja vien pāris mediju virsrakstos, pāris atklātās vēstulēs un iznīka. Nu kamõn, secinājums neizbēgams – tautai nerūp, kā viņu nodokļi tiek tērēt, attiecīgi šūmēšanās par kādas šauras grupiņas komforta līmeņa aizskārumu kādu pusgadu vēlāk man jau nu liekas visai nejēdzīgs pasākums.

 • Latweets

  Kaža vēlamo uzdod par esošo. nu nebija tā nekāda spontāna akcija, nevajag. cilvēki zināja kur iet, bija sazīmējuši plakātus, tas neliecina par rīcības spontanitāti.

  un es jau pie Jura raksta minēju – kāpēc nekur lieliem burtiem netiek rakstīts, ka Bauskas slimnīca NETIEK slēgta? kam ir izdevīgi lai cilvēki šumējas? tā ir vienkārši spēle uz jūtām, laikam ne velti jau vakar SCP izplatīja paziņojumu un es nešaubos, ka vēl kāda partija vai partijas mēģinās pacelt savas balstiņas paužot viedokli, nosodot etc.

  latviešu tautai ir viena nelāga īpatnība, ko labi raksturoja Rozenvalds – mēs esam ārkārtīgi kritiski attiecībā pret valsti, bet mazāk kritiski attiecībā pret sevi. vajag padomāt cik daudzi no mums dzīvo godīgi – saņem legālu darba algu, nav paši uzprasījuši dot kukuli ceļu policistam, kaut ko pērkot nav paprasījuši vai bez čeka nevar lētāk etc. vai mēs paši esam gatavi dzīvot godīgi savā valstī?

 • Latweets,
  Visefektivak būtu, ja to godīgumu sāktu piekopt VALDNIEKI, tālāk policisti, knab, vid, visādi ierēdņi utt, tad arī visa tauta sāks ievērot.

  Kāda man jēga domāt par godīgumu, kārtīgu nodokļu nomaksu, ja tie tur, visu sadala pa savam!? Visi tie projekti, iepirkumi, shēmas, noslauc lielu lielu daļu mūsu nod.naudu, kas jau tā ir maza, jo liela daļa ja uredz, ka tur visu izsaimnieko un nav jēgas būt godīgam.

  Būsim mēs godīgi, tiem tur būs vēl vairāk naudiņas ko sadalīt.

  Vispirms jāmaina likumi, tiesām jābūt kaut cik godīgām, likumiem bez robiem un tikai tad, valdniekiem būs piespiedu kārtā jāstrādā beidzot godīgi. Pagaidām viss ir uz sliktu, ir totalākā bedrē, ar visām komisijām, valdes locekļu ielikteņiem, kukuļiem, projektiem, ārprāc, cik daudz caurumu spainī..

  Ar vēlēšanām neko nevar mainīt, jo liela daļa ir aitu bars, paskatās TV un nedēļu pirms balsošanas ar izskalotajām smadzenēm un īso atmiņu iet vēlēšanu urnās met ierastos sarakstus. Vēlēšanas nemainīs un nemainīja neko.

  Tāpēc ir diezgan normāli un pat nepieciešami ķerties pie alternatīviem variantiem.

  Esmu par pārmaiņām, un lielām. Bail ir, ka alkohols un visādi konspiratori traucēs tam visam, bet ceru, ka aktīvie un godīgie ies un darīs un nebaidīsies un vairosies šis spēks…

  Kopā varēsim, LV jāmainās pa 180^

 • Kukumeku : man slinkums meklēt, tāpēc pats izstāsti, ko tad krīze tev nodarījusi? Vismaz man svarīga liekas motivācija (un nelej, ka tīri tā, vienu dienu pamodies un sagribēji rīkot revolūciju labākai nākotnei, šajā pasaulē tā nenotiek).

  Likumi nekad nebūs perfekti.
  Visi cilvēki pēc kategorijas X(valdnieki, ierēdņi, liec ko gribi) arī nekad nebūs perfekti un/vai godīgi.
  Demokrātijā vēlēšanas ir galvenais instruments. Pārliecība, ka demokrātiskā ceļā neko nevar mainīt, manuprāt, liecina par to, ka esošā bilde nepatīk, bet nav pat attālas vīzijas, kādai būtu jāizskatas patīkamai bildei.
  Jā, mani kaitina, ka šailaikos skaitas stilīgi muldēt kaut ko par politiku pat bez mazākās nojēgas par tēmu.