mīti par mikroviļņu krāsnī gatavoto ēdienu kaitīgumu


Nesen vienā sarunā uzpeldēja viedoklis, ka mikroviļņu krāsnis esot visīstākās nāves mašīnas.

mikroviļņu krāsns

Nabaga mazās metāla krāsniņas tika pielīdzinātas nāvējošiem mikroviļnu starotājiem, kuru vienīgais eksistēšanas mērķis ir sagandēt pārtiku un līdz ar to arī cilvēku veselību. Dzirdēju arī to, ka ārsti esot atzinuši, ka mikroviļņu krāsnīs gatavotais ēdiens esot īpaši neveselīgs cilvēka kuņģim.

Es vēlējos uzzināt vai tiešām pusi sava mūža esmu dzīvojis zem draudīgu mikroviļņu lāsta, tāpēc kā jau kārtīgs interneta dīkdienis ķēros pie wikipēdijas. Izgāju cauri tur atrodamajai informācijai, paskatījos video klipus, pasekoju vairākām saitēm, lai saprastu, krāsns darbības principus, bet tā arī neatradu nevienu tiešu kaitējumu, kuru krāsns nodarītu ēdienam.

Kā jebkurš ēdiena gatavošanas veids arī mikroviļņošana samazina ēdienā esošo vitamīnu apjomu. Kā piemērs tiek minēts vitamīns B12, no kura pāri paliekot tikai 60-70% Bet, piemēram, ar spinātiem esot tā, ka tos tieši būtu ieteicams gatavot mikroviļņos, jo tad tie zaudē mazāk vērtīgo vielu, nekā ja tiktu vārīti tradicionālā ceļā.

Visbiežāk dzirdēts mīts par to, ka mikroviļņu krāsniņas ēdienu silda no iekšpuses (no vidus uz āru) un tāpēc varot gadīties apēst ēdienu, kas ārpusē ir silts, bet vidū karsts, arī ir nepatiess.

Atbilde uz šo mītu ir vienkārša, ēdiens tiek sildīts sākot no ārējiem slāņiem diezgan līdzīgi, kā gatavojot ēdienu ierastajā veidā. Vienīgā atšķirība ir tā, ka mikroviļniem šis ārējais sildīšanas slānis sniedzas daudz dziļāk. Sildot īpaši nepiemērotus (lielus) produktus, arī mikroviļņi var nesasildīt produkta vidusdaļu (pretēji mītam, kas apgalvo, ka vidus vienmēr ir viskarstākā daļa).

Ir skaidrs, ka mikroviļņu gadījumā bīstams visbiežāk ir ēdienu lielais karstums, ja produkti tiek gatavoti ilgāk kā nepieciešams, bet to pašu var teikt par tradicionālajiem gatavošanas veidiem. Visi taču saprot, ka tikko no cepeškrāsns izņemtu ēdienu nav vēlams bāzt mutē, tas pats attiecas uz mikroviļņotu ēdienu.

Vienīgā īstā bīstamā mikroviļņu vaina, ko es spēju atrast (un kura nav saistīta ar tīšu krāsns bojāšanu, vai cilvēku neizmērojamo stulbumu), ir ūdens uzvārīšana virs 100 grādiem bez tvaika burbuļiem, jeb superuzkaršana (Superheating). Tas nozīmē, ka izņemot krūzi no krāsns un ieberot tajā cukuru var gadīties, ka pēkšņi karstais tvaiks strauji sāk šaujas uz augšu, jo tam nav bijusi iespēja atbrīvoties sildīšanas procesā.

Video piemērs:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZAqqpDF4bVw[/youtube]

Saite uz video.

Visbiežāk šāds pasākums notiek ar destilētu ūdeni, kurš ir krietni viendabīgāks par parastu ūdeni (lai ūdens nesāktu burbuļot ir vajadzīgi diezgan ideāla apstākļu sakritība). Bailīgajiem ir iespējas izvairīties no roku applaucēšanas ieliekot krūzē plastmasas karoti, vai vienkārši nesildot ūdeni pārmērīgi ilgu laiku.

Es ar lielāko prieku gribētu dzirdēt kāda gudrāka cilvēka viedokli šajā jautājumā. Un atcerieties, ka mani interesē nevis ļaunprātīga lietošanas noteikumu pārkāpšana, bet gan reāli piemēri, kā mikroviļņu krāsns apstrādātais ēdiens var būt cilvēkam kaitīgs. Varbūt ir īstais laiks aizliegt tās lietot?

, , , ,

 • Bāc! Es tak zināju, ka tie ir mīti!!!

 • Es gan neko daudz par mikroviļņiem nezinu, taču tajā gatavotais ēdiens, parasti, mēdz būt ne-tik-foršs kā tradicionālos veidos gatavotais. Es, šobrīd, nerunāju par fastfūdiem. Tomēr, šad un tad sanāk mikroviļņu krāsnī veidot šo un to un nekādas veselības problēmas vēl nēesmu novērojis (tfu tfu tfu).

  Šādas, tādas lietas, dažkārt ir interesanti un garšīgi veidot mikroviļņu krāsnī, pēcāk pataisot arī izmantojot tradicionālās metodes. Kā piemērs tas varētu būt kartupeļi. Kādas 10-15min mikroviļņu krāsnī, lai vidus paliek “pļurīgs” un tad kādas 5-10min cepeškrāsnī, lai ārpuse paliek kraukšķīga. Garšo superīgi.

  Lai nu kā – es, droši vien, šodien uzkarsēšu ūdeni pāri pa 100 grādiem, jo izskatās tas, fakin, forši :D

 • rATRIJS:

  Ēdiens nav tik foršs, jo nenotiek tie procesi, kas notiek uz plīts vai cepeškrāsnī – cukurs, kas atrodas gandrīz visos produktos nekaramelizējas un neveido feino brūno krāsu un kraukšķīgo kārtiņu ap ēdieniem. Tāpēc dažām krāsnīm ir grillēšanas režīms, ar kuru var sasniegtu labāku izskatu un garšu.

 • Obsis

  Citēju 11.klases māc.grām. fizikā: molekulu rotācijas kustība siltuma palielināšanos NERADA. Tāpēc jau arī MW krāsni atklāja tik vēlu, ka valdīja šis kļūdainais pieņēmums. Faktiski ēdiena molekulas ir makromolekuas, tātad ģeometriski mazliet līdzinās garam priedes skujas gabalam, kur skujas tēlo sānsaites. Tagad iztēlojies, kas notiek SAF laukā ar šādu `skuju`, kur vienīgais efekts ko El-Mag starojums dara, ir liek rotēt šurputurpu, šurputurpu ar frekvenci 2 800 000 000 reizes sekundē. KAS notiek ar šādas skujiņas skujām? Locās, vai ne. Bet paātrinājumu tak izrēķināt mācēsi, molekulas izmēri ir zināmi. Sanāks baiss. Tātad E-M lauks tiecas PĀRRAUT molekulārās saites produkta makromolekulās. Tās plīst vājākajā vietā, sānsaites atzarošanās vietā, kas turklāt arī visniknāk tiek locīta. Kā sauc molekulu, kam noplēsta sānsaite? Pareizi, par brīvo radikāli. Ko brīvais radikālis organismā dara? Pareizi, mēģina ar savu pliko galu `piekosties` da jebkam, kas vien to ņem pretī, piemēram kuņģa sieniņai, zarniņai, akniņai. Kā sauc šādu cilvēka dzīvo šūnu, kam piešuvusies klāt svešas molekulas fragments. Nu bet protams, tā ir mutējusi šūna, mutācija. Nu un kā sauc stāvokli, kad mutācijas ir tik daudz, ka organisma Tau šūnas vairs netiek galā ar to iznīcināšanu? Man žēl Tevi apbēdināt, šo stāvokli sauc par vēzi. Savā laikā Greenpeace eksperti tika rēķinājuši slodzi uz aknām brīvā radikāļa rekombinācijas laikā – sanāca apmēram 200 reizes lielāka nekā organisma spēja pretoties vēzim. Divas reizes vēsturē ir veikti masīvi testi MW krāsns testēšanai pārtikas drošības jomā – nacistiskajā Vācijā un 50~o gadu krievijā. Abi testi liecināja, ka NEKĀDĀ gadījumā krāsniņas nevajadzētu lietot cilvēka pārtikas sagatavosanai, ja vien pārtika vairākas diennaktis pēc apstrādes netiek glabāta, kamēr ķīmiskās reakcijas ir beigušās. Amerikāņi NAV!!!! veikuši šos standarttestus, taču tas nav tos atturējis no patiešām ērto ierīču masveida ražošanas. Uzcep MW krāsnī olu. Un pagaršo. Tikai neapvemies. UN SĀC DOMĀT. Kāpēc gan tā garša ir TĀDA. Jo ir mainījies olas Ķīmiskais sastāvs….

 • Fuu baisi. Paldies Obsis par izsmeļošo atbildi. Turpmāk darbā vairs negatavošu mikrenē, mājās gan uz plītiņas vienmēr gatavoju :)

 • ro4ers

  Beidz ar savu fearmongeringu. Ja tu mācijies no padomju laika fizikas grāmatas (pieņēmums) un PSRS testi “apstiprinoši” konstatēja “imperiālistiskās ASV” superprodukta kaitīgumu, tad maybe savieno punktiņus? Es uz ātru roku atradu tikai wiki ierakstu http://en.wikipedia.org/wiki/Dielectric_heating

  • to ro4ers

   Tavi teksti galīgi nav par lietu

 • Lai arī Obsis rakstītais izklausās ticami, gribētu kādas uzticamas atsauksmes redzēt, kur šādu teoriju arī kāds prominentāks tēls ir izskaidrojis.

 • Paldies Obsis par ļoti kvalitatīvo komentāru.

  Par mikroviļņu krāsnīs gatavoto ēdienu arī savulaik biju mazliet papētījis un dzirdējis dažādas lietas.

  Viena no galvenajām domām, kas palikusi atmiņā – gatavojot ēdienu mikroviļņu krāsnī, tiek ļoti ātri iekustinātas molekulas un ēst šādu ēdienu, kurā notiek strauja molekulu kustība, nav labi organismam.

  Izlasot Obsis komentāru – tagad ir skaidrs, kas tiešu tur notiek un ar ko tā visa kustība ir saistīta.

  Arī nebiju domājis, ka tā kustība beidzas tikai pēc vairākām diennaktīm… :O

  Īstenībā Obsis komentārs varētu būt viens no labākajiem latviešu valodā pieejamajiem skaidrojumiem, par mikroviļņu krāšņu kaitīgumu, kas ir īss un kodolīgs.

  • Ināra

   Jūs nopietni? It īpaši aizraujoši par kustību kura īlgst vairākas dienas… izskatās jaunie fizikas likumi tiek atklāti.

 • ieleja

  zinātnieku armijas, marketologu armijas uz nebēdu par šo tēmu vicojas jau desmitiem gadu, bet te pienāca Kindzulis ups, ne! blogeris Onkulis un visu salika pa plauktiem. paldies par to ka esi …

  :)

 • Hoilijs faking šits!
  Tikpat labi varētu turpināt uztraukties ne vien par brīvo radikāļu ietekmi uz cilvēka ķermeni (un tam sekojošu mutāciju bez paaudžu maiņas, yeah right), bet arī neitrīno daļiņu graujošo ietekmi uz zemes atmosfēru (lasi — skaties vēl Holivudas grāvējus un pamato tos ar 20 un pat 40 gadus vecām fizikas grāmatās apspriestajām teorijām).

  To, ko abas asinskārās nācijas pētīja piecdesmitajos gados un to, ko tagad ražo Ķīna (nevis ASV, ibio), labākajā gadījumā atdala tikai Ķīnas mūris. Tehnoloģijas ir tik ļoti mainījušās un, līdz ar to, mainījušās arī šo tehnoloģiju blakusparādības.

  Ja ir pastiprināta interese, varu sarunāt testiem ~30 gadu vecu (tajā laikā megaekskluzīvu) sovjetu mikroviļņu krāsni. Viņā, lai uzsildītu vakardienas burgeri, tas ir jānotur vismaz 5min. Mikrenē, kas man stāv virtuvē, šo pašu procedūru var izdarīt ~20 sekunžu laikā.

 • Aha, Obsi. Ieliec veselu olu mw krāsnī, gribēšu redzēt, kā viņa tev tur “izcepsies” :) … p.s. ja arī mēģini, tad paej nost no durtiņām.

 • Faceplant

  Mr. Serge, man bail iztēloties 30 gadus vecu mw krāsni, kur nu vēl CCCP

 • ro4ers kā reiz ir ļoti pareizu ārtikli iemetis. vienkāršā valodā runājot, pečkā elektrība tiek nokonvertēta augstas frekvences elektromagnētiskās svārstībās (mirkoviļņos), kuru iedarbībā ēdienā vai ūdenī esošās molekulas sāk trakā ātrumā vibrēt un rezultātā sildīt apkārt esošo materiālu (t.i. ēdienu). Bija dzirdēta hohma, ka japāņi esot savulaik mēģinājuši ar mw palīdzību sildīt mājas :D tikai čota cilvēkiem smadzenes cepušās nezkapēc… Nezinu, cik tur patiesības, bet jautri. :)

 • Mix

  Gan jau saruna radās, piemēram, šī raksta ietekmē
  http://www.nra.lv/zinas/16668-mikrovilnu-krasns-paligs-vai-ienaidnieks.htm

  Secinājums – trūkst vērā ņemamu pētījumu par šo tēmu. Protams, Onkuļa minētie piemēri parāda, ka krāsniņām nav ne vainas, bet Obša apraksts liek padomāt par to, cik izpētīta ir mikroviļņu starojuma ietekme uz pārtiku.

  Mikrovilnis jau tāds pats vilnis vien ir kā saules stari. Vai rentgenstari ;)

  • StayTuned

   mikroviļņi nav tas pats kas saules stari. saules stari ir DC (direct current), bet mikroviļņu krāsnīs ir AC.

   • ak, jel, atpakaļ uz skolu. mikroviļņi nav strāva (DC vai AC), muļķi, bet elektromagnētiskais starojums.

 • weedy

  Patiesībā Obsis skaidrojums labi iet kopā ar ziņām par to, ka Skrundas lokatora apkaimē ir palielināts onkoloģisko saslimšanu daudzums un ar to, ka Rīgas attīstības plānā ir šāds teksts “Zaķusala un Lucavsala atrodas Zaķusalas televīzijas tornī uzstādīto raidītāju ietekmes zonā. Torni projektējot, tam paredzēta drošības zona 600 metru rādiusā, kur nav pieļaujama pastāvīga cilvēku uzturēšanās. Neizvietot dzīvojamo un sabiedrisko iestāžu apbūvi vietās, kur ir paaugstināts elektromagnētiskais piesārņojums.”.
  Lokators, TV tornis un mikroviļņu krāsns jau visi ir elektromagnētiskā piesārņojuma avoti, kuru ilgstoša ietekme var atstāt minētās (onkoloģiskās slimības) un iespējams kādas citas sekas. Pie tam no trijiem mikroviļņu krāsnij ir salīdzinoši augsta frekvence (2.5 GHz, lokatoram – 150 – 160 MHz, TV – 30MHz – 3GHz).
  Jo augstākas frekvences starojums, jo vairāk tas ietekmē dzīvības procesus.

 • Nu nesaprotu, kāpēc apliekat Obsis komentāru? Manuprāt, ļoti pamatots.
  Sakāt, ka nav faktu un apsmejat to, ka viņš piemin 30-tos un 50-tos gadus. Bet viņš taču skaidri pasaka, ka izvērstāki pētījumi nav veikti.
  Un – mikrovilnis ir mikrovilnis, mainoties mikroviļņu tehnoloģijām, princips taču paliek tas pats – molekulas tiek kārtīgi sakustinātas. Attiecīgi – sānsaites plīst.
  Vai vai, skarbie komentētāji – nekļūstiet smieklīgi jel, lūdzu! :)

 • weedy
 • Mītbasteriem man liekas bija sērija, kur viņi nopirka 2 puķes podiņos un katru dienu tās laistīja. Vienu ar parastu ūdeni, otru ar mikrovilnī pabijušu ūdeni. Miniet 3 reizes, kura no 2 puķēm nosprāga jau pēc 2 nedēļām! :)

  • Ināra

   Esmu dzirdējusi par šo testu. Vai kāds to praktiski arī pārbaudīja? Manu prāt būtu godīgi papildināt šo testu arī ar trešo grupu: vārītais ūdens.

 • Par to, ko rakstīja Obsis I.Kalviņš (Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors) populāri stāstīja raidījumā Šeit un tagad pa LTV1. No tā laika neēdu NEKO, kas pabijis mikrenē.
  Viņš ik pa laikam uzsvēra brīvo radikāļu destruktīvo iedarbību uz organismu. Visu apstiprina arī tas, ka katram no mums ir vesels lērums ar 50+ veciem radiem, kam ir atklāti/operēti audzēji :(

 • cyxob:

  50+ radiem Latvijā taču nav bijusi nekāda saskare ar mikroviļņu krāsnīm.

 • argonauts

  Ja pētījumi, par kuriem runā Obisis ir veikti, tad tiem būtu jābūt dokumentētiem arī interneta vidē. Tādēļ, lūdzu, sakot, ka ir veikti pētījumi, gribas redzēt kaut nelielu atsauci, kur var atrast konkrēto pētījumu, kā viņu sauc u. tml. Būtu ļoti forši, ja Obsis varētu ar kādu šādu linku padalīties, noteikti būtu ne tikai man interesanti, bet ļoti lielai sabiedrības daļai, kas lieto mikroviļņu krāsnis. (Atrunas par konspirācijas teorijām, kurās kompānijas šādus datus slēpj, pie tam vēl CCCP un 50tajos gados diez vai ir ticamas.) No zinātniskā viedokļa apgalvojumiem, ka makromolekulas apstarojot ar mikroviļu lauku tiek radīti brīvie radikāļi, nav nekāda pamata, jo mikroviļņu diapazonā fotona enerģija ir par mazu, lai ēdiena molekulas jonizētu. Līdz ar to es savu pārtiku ar vislielāko patiku turpināšu sildīt mikroviļņu krāsnī un ēdīšu bez bēdām par vēzīšiem. :)

 • @onkulis toties viņi ēda kūpinātas gaļas ar benzopirēnu un N citus sūdus, ko arī mēs paši lietojam. bet mēs vēl pa virsu to visu žarījam iekš MV :O

 • @argonauts
  cienījamais profesors I.Kalviņš stāstīja, ka redzējis, kā gaļu apstrādā ar stiprāku, bet tādu pašu starojumu. gaļa pārvēršas šķidrumā, jo iekšējās saites tiek pilnībā saplosītas. un jā, šādu pētījumu rezultātus slēpj :(

 • Absolūti piekrītu argonautam. Zibenstakas uz faktiem un pētījumiem galdā! :) … Citādi it didn’t happen.

 • Bračka

  Mikroviļņys nelietoju jau gadu, kopš rokoties pa netu atradu pasen veiktu pētījumu rezultātus, kur tika noskaidots, ka patiesi mikroviļņos sildītā pārtika slikti ietekmēja asinassainu. Notika lieli tiesu darbi (no ražotāju puses) un beigās pētījumi vairs netika turpināti. Protams, mirstamā vaina uzreiz nav, ja ēd kaut ko mikroviļņos sildītu, bet tendence taču labi saprotama :) Gandrīz tas pats, kas ar visām e-vielām!
  Vēl raksts gan tādā šaubas raisošā avotā par šo tēmu:
  http://www.e-misterija.lv/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=2008

  Interesanta tēma būtu arī par mobilo telefonu starojumu…

 • Sekojot Bračkas norādītā raksta avotam, te būs vēl vairāk info. http://www.naturalscience.org/index.php?id=24
  Un, mēs arī mājās mikroviļņu krāsniņu neesam lietojuši jau labu laiku. Stāv nabadzīte vientuļa pagrabā un oksidējas.
  Ar šodien izlasīto mazumiņu man pilnībā pietiek, lai vēlreiz pāliecinātos, ka nē. Un, garšas kvalitāte jebkuram pārtikas produktam būtiski samazinās, ja tas tiek tiek sildīts mokroviļņu krāsnī, salīdzinot ar termiski uzsildītu pārtikas produktu.

  Bet, ja kādam mikroviļņu krāsns ir ļoti tuvu sirdij – varu tikai teikt, ka riskējiet jau ar savu un savu bērnu veselību…

 • Īpašiem paranoiķiem:
  http://www.mercola.com/article/microwave/hazards.htm

  Visvairāk sajūsmināja jau iepriekš pieminētie krievu «pētījumi», kur runa ir par dzīvu cilvēku apstarojumiem no radara izraisītā starojuma. WTF?

 • Manuprāt, šo visu izlasot, skaidrs ir tas, ka nekas nav skaidrs.

  Savai veselībai kaitējumu nodarām ar dažādām lietām un nonākam absurdās situācijās. Man atmiņā palikusi ziņa par to, ka Latvijā audzētie augļi un dārzeņi vidēji satur vairāk kaitīgu vielu kā no ārzemēm ievestie (atvainojos par neprecīzo formulējumu, slinkums meklēt), bet tik ļoti taču pūlamies pirkt vietējo preci. Un visādi no ārzemēm vestie augļi vispār ir vāks, vīnogas satur jo īpaši daudz kaitīgo vielu. Vēl mēs pērkam dzeršanai ūdeni, kas tikpat labi ir netīrāks par ūdens krānā pieejamo (http://www.onlineeducation.net/bottled_water/). Un cik veselīgi ir iet ar kājām, braukt ar velosipēdu, bet elpot auto izplūdes gāzes? Un sintētiskie vitamīni īstenībā nav diez ko veselīgi, savukārt augļi un dārzeņi jāēd ļoti lielās devās, lai reāli vitamīnus gūtu. Un vēl nav veselīgi gulēt tajā pašā guļamistabā, kur ir dators un TV. Un aromātiskās sveces nedrīkst dedzināt. Zāļu tējas pārāk daudz dzert nevar. Nepotēties bīstami, bīstami nepotēties. Vēl stāsta, ka, esot kopā ar smēķētāju, mazāk kaitīgi ir pašam smēķēt, nekā būt par pasīvo smēķētāju. Apollo vai tvnet vispār tikko bija ziņa, ka smēķēšanu atmest ir kaitīgi (pārāk liels šoks organismam).

  Kas ar mēru, tas nav par skādi. Punkts. Man šķiet, ka stress un satraukums, kas rodas, cilvēkiem sadomājoties par šo visu lietu kaitīgumu, ir lielākais ļaunums mūsu un mūsu tuvinieku garīgajai un fiziskajai veselībai. Pie tam, mūsdienu informācijas laikmetā, kas pārpildīta ar pseidožurnālistiku, kas katru dienu izplata ziņas par kārtējiem “pētījumiem”, kas nemitīgi viens otru apšauba, bez padziļinātas intereses ir teju neiespējami tikt par šīm lietām skaidrībā. Aiz visas pieejamās informācijas tāpat stāv ieinteresētās puses, lai cik objektīvi gribētos kādus pētījumus uztvert, saukt vai nesaukt par nopietniem. Visas milzīgās diskusijas par un ap cūku gripu ir labs piemērs. Un vēl tas, ka lielo kompāniju (P&G, J&J u.c.) zinātniskās laboratorijas ir daudz lielākas un tehnoloģiski attīstītākas kā “tīri” zinātniskās.

  Esmu par samērību un līdzsvaru it visā, arī droši un nedroši veselīgajās lietās. Visu ar mēru un tad būs labi.

 • Patīkami pie šī raksta redzēt saturīgu apmaiņu ar informāciju, kas papildina rakstu (ar kuru Miks gan ir iebraucis dramatiskās auzās).

 • Rekur ir piedzīvojums: http://tweetphoto.com/7310370

 • veldre

  kas ir mikrovilnju kraasns un kur tadas var dabuut?

 • weedy

  @argonauts @deep-z
  Lūdzu jums zibenstaka: http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_World_Wide_Web
  Izglītojaties par Interneta vecumu un tā, visai loģisko, ietekmi uz informācijas, kas jaunāka par to, ietekmi.
  Piedodiet, bet arguments “Ja kaut kas tāds bija, tam jābūt internetā”, nevar izturēt nekādu kritiku, pirmkārt tāpēc, ka tas bija 50g pirms interneta, otrkārt, Wikipēdijā meklēt jebko, kam ir komerciāls iemesls tur neparādīties ir gandrīz bezjēdzīgi, tāpat arī Google (par SEO/SEM esat dzirdējuši?).
  Tas ir tāds tīņu domāšanas veids patiesībā, ka ārpus interneta nekā nav (kas nebūtu internetā). Aizejiet uz universitāti, parunājiet ar kādu (konkrētās jomas) profesoru par šo tēmu, atklāsiet jaunas pasaules sev. ;)

 • Dace

  Tikko sailgojos pēc m/v krāsns, proti- kad tajā ieliek sieriņu “Kārums” ar visu papīrīti, uguņošana kā svētkos!

 • kaspars vendelis

  tas, ka m/w krãsnî êdiens tiek sildîts visã tilpumã vienlaicîgi, ir atrodams jebkurã kaut cik detalizêtãkã aprakstã par m/w. Lai saprastu, ka tas tã notiek molekulãm/atomiem liekot kustêties superãtrumã, nav jãbût loti gudram. Un ka jebkas šãdi bojãjas, tas arî ir kã minimums logiski. Un ja vêl ir komerciãli neieinteresêti zinãtnieki, kas to visu apstiprina, tad ir žêl tos, kas turpinãs êst (manuprãt arî mebaudãmu) m/w krãsnî gatavoto, lasi sapljurgãto êdienu tikai tãdêl, ka i-netã neesot ticamu pêtîjumu.
  Lai jums labi garšo!

 • ilgvars

  Te jau puse smeekee,bet uztraucas par veseliibu.Es iisteniibaa nemaz negribu zinaat,cik tas aparaats ir kaitiigs.Un diezvai taa arii ir,vienkaarshi taapat nekas nav saprotams,kaut kas jaareizina,kautkas jaapieskaita………….

 • Vienīgais, ko varu piebilst, ir paskatīties uz šo visu pasākumu no cita gala.

  Vesels nodokļu vergs nevienam nafig nav vajadzīgs, ideāls ir tāds, kas norukā un pirms pensijas vecuma atstiep galus.
  Lai to panāktu, vienīgais daudzmaz reālākais caurums, caur kuru tam kautko iegrūst ir mute. Un tad sākas tas, ko var nosaukt par FOOD IS A WEAPON, kā rezulātā, cilvēks tiek pārvērsts par kapsulu un tablešu mašīnu, ideālā variantā komplektā ar vēzi (protams globālie pārtikas un farmācijas giganti berzē rokas). Tas viss ir atrodams, noskatāms, izstudējams.

 • deni2s

  Pieļauju, ka smēķēt ir daudz kaitīgāk (par pasīvo smēķēšanu pat nerunājot), kā ēst MW sildītus ēdienus.

 • heino
 • Iet jau runa par to, ka ēdienu var uzsildīt tradicionālajā veidā un tas ir labāk, un nemaz ne grūtāk. Protams, ir daudz kaitīgāku lietu pasaulē, piemēram smēķēšana, bet tas nenozīmē, ka no tām kaitīgajām lietām nevajadzētu izvairīties…
  Un, Guna, piekrītu, par mērenību, kā noderīgu esam. Tomēr – mums visiem ir traki daudz mēslu apkārt, un mēs visi labi zinām, ka patēriņa kults un dzīšanās pēc milzīgas peļņas ir tie iemesli, kāpēc mēslu ir tik daudz. Bez mēslu atlasīšanas nebūs īsti labas dzīvošanas.
  Un, skaidrs, ka mēs izvairīties no m/v sildītas pārtikas nevaram, jo katrā ēdināšanas iestādē tā tiek cītīgi izmantota. Tāpēc piespiedu kārtā iznāk ar mēru dzīvot. Bet virzīties uz veselīgāku dzīvesveidu, manuprāt, ir apsveicama lieta.

  Tad nu – spert to mazo soli (t.i. mājās neizmantot m/v) ir jēga un tas nemaz nav pārspīlējums. :)

 • Pagaidām gan vienīgās atsauces redzu uz e-mistērija, kas neizklausās pēc ticama avota. Un tas, kas notiek ar ēdienu lieljaudas mikroviļņu apstarojumā (minētā gaļas sašķidrināšanās?) nekādi nav tas pats, kas notiek ar cilvēku kas to pēc tam ēd.

  Un par interneta vecumu – internetā var viegli atrast arī 17.gs autoru darbus, nesaprotu kāds interneta vecumam sakars ar tajā publicēto informāciju. Runa ir par to, ka ja šādiem pētijumiem būtu jebkāda ticamība, tie kaut kur būtu dokumentēti, bet līdz šim te nav nevienas atsauces kas būtu spēcīgāka par “vakara ziņām”

 • weedy

  @N.R. Slikti, ka nesaproti, jo tev apkārt ir tik daudz informācijas, kas internetā nav un nekad arī nebūs un proporcija ir internetā : nav internetā krasi samazinās jebkam, kas ir bijis pirms interneta – par to laiku internetā ir tikai svarīgākās lietas, tās, kuras kāds ir bijis ieinteresēts saglabāt, un tās, kuras neviens cits nav bijis ieinteresēts noslēpt. Noslēpt informāciju Google rezultātu N-tajā lapā nemaz nav tik sarežģīti. Kā jau teicu, atlīpi no monitora un aizej uz universitāti.

 • pbs

  Kā pie šāda raksta varēja gadīties tik daudz komentāru?
  Anyway, neesmu fiziķis, bet piesaukt vecos LU profesorus kā kaut ko zinošāku par mūsdienu pasauli ir biš dīvaini. Tāpat ir dīvaini piesaukt 50+ gadīgos cilvēkus, kas slimojuši ar vēzi.. (lielākā daļa no viņiem nekad nav lietojusi MV krāsni).

 • Par to mikreni runājos, ja nu tomēr ļautiņi grib tajā gatavot ēst, tad to neviens nevar aizliegt, tieši tāpat kā smēķēt vai lietot alkoholu, tā ir katra indivīda brīva izvēle, svarīgākais, lai krāsniņai būtu normāla izolācija, citādi nav forši, ja mikroviļņi brīvi šaudās pa virtuvi, “uzsildot” arī cilvēkus.

 • jānis

  Bračka
  “Protams, mirstamā vaina uzreiz nav, ja ēd kaut ko mikroviļņos sildītu, bet tendence taču labi saprotama :) Gandrīz tas pats, kas ar visām e-vielām!”

  Piedodiet atvainojiet, bet – tu esi vienkārši muļķis. E kods vielai nozīmē tikai to, ka to DRĪKST lietot pārtikā. Piemēram, vitamīns C ir E300. Ir daži izņēmumi, kuri radušies laika gaitā. http://en.wikipedia.org/wiki/E_number

 • Pilnīgs absurds par tām makromolekulām un radikāļiem. Mikroviļņu krāsniņas darbojas uz elektromagnētiskās rezonanses proncipa, tiek veidoti tādas frekvences viļņi, lai tie rezonētu ar vienu noteiktu molekulu – ūdens molekulu. Kā mikrovilnis ieiet ēdienā, tā viņu absorbē pirmā sastaptā ūdens molekula (vai metāla atoms) kas mazliet novibrē no šis absorbcijas un no tā sasilst. Jo vairāk ēdienā ūdens, jo ātrāk tas sasilst.
  Makromolekulas saraut mikroviļņi nav spējīgi, jo tam vajag par vairākām pakāpēm vairāk energijas.
  Lai pārrautu makromolekulas ar elektromagnētisko starojumu, šī starojuma katrai daļiņai ir jābūt ar ļoti augstu enerģiju, to sasniedz augstas jaugas militārie radar (ja stāvēt radara izstarotāja joslā), kosmiskais starojums un rengena starojums. Mirkroviļņu individuālā energija nav stipri lielākas par redzamās gaismas energiju – jā sakoncentrējot daudz gaismas var kait ko uzcept, bet mutācijas no tā nu nekādîgi nesanāk.
  Cilvēki vienkārši baidās no tā ko nesaprot un tad mēģina atrast savām bailēm pseidozinātnisku pamatojumu.

 • laasic

  Drīzāk kaitīgs ir tas, ko mikroviļņi padara ar mūsu dzīvesveidu, jo tie fiksie uzsildi mani ēdieni ir tas, kāpēc katrs 5tais cilvēks ir ar sirds problēmām u.t.t.

 • es neesmu ļoti gudra.
  bet! mikroviļņu krāsnis un jebkas tajās pabijis man nepatīk, nekad nav paticis un nepatiks.
  tīri tā iekšējā balsī klausoties.

  ;)

 • veciic

  uz ziidainju piena pulvera kastiiteem ir rakstiits, ka kategoriski aizliegts piena pulvera maisiijumu sildiit MW krāsnī – guess why.

  rezonanse ir laba, bet padomaasim, kas notiek kad produktā pēkšņi ūdens molekulas sāk kustēties ar milzīgu ātrumu – protams, ka cieš tās molekulas, kas ir to tuvumā. rezumējot, ir pārtika kuru var sildīt MW, ir tāda kuru nevar. sanāk kā krievu rulete – nekad nezini, ko MW izdarīs ar Tavu nevainīgo maltīti..

 • Mikroviļņu krāsns pēc būtības ir radio antena kas izstaro elektromagnētiskus viļņus 2.5 GHz diapazonā. Paikā esošās ūdens un tauku molekulas absorbē šo viļņu enerģiju un sāk naskāk kustēties, kas arī kopumā pārtiku uzsilda.

  “Visbiežāk dzirdēts mīts par to, ka mikroviļņu krāsniņas ēdienu silda no iekšpuse…” Tas jau nav mīts, bet reāla fizika. Mikroviļņu krāsniņā, mikroviļņu ģenerators (tā daļa, kas izskatās pēc indukcijas spoles) atrodas vienā sānā, ieliktais produkts parasti tiek griests uz riņķi, lai to vienmērīgi uzsildītu. Tas savukārt rada efektu, ka produkta centrā esošie ūdens un tauku atomi, vidēji saņem lielāku strarojuma devu un ēdiens tādējādi uzsilst no iekšpuses vairāk nekā no malām.

  Protams, ja agregātā tiks iebāzts produkts, kas neatbilst specifikācijai starojuma jauda nespēs izsisties līdz sasalušas teļa ciskas vidum.

 • feģa

  ja jau mikroviļņi no makromolekulām var atraut brīvos radikāļus, kāpēc naftas pārstrādē vēljoprojām izmanto veco, dārgo un neefektīvo tvaicēšanas metodi?

 • matisons

  Kāda starpība tā pat visi mirsim slimi vai vesali!:p
  Ja visu pārtiku negatavosim mikrenē gan jau novilksim līdz cienijamam vecumam!

 • kamii

  lasiju petijumu par mikreneem un kakjeniem – paris nedeljas kakjeni tika baroti ar pilnigi parastu, vinjiem paredzetu un piemerotu baribu, tikai ta vispirms tika uzsildita mikrenee. Pec paris ned. visi kakjeni nomira.

 • aljiks

  Tiem kas te runāja par garšas izmaiņām.
  Galvoju.. jā es TIEŠĀM galvoju, ja mēs ar šiem cilvēkiem veiktu neatkarīgu eksperimentu 10x (lai izslēgtu haļavas iespēju), pierādītu, ka viņi nespētu atšķirt termiski sildītu no mikroviļņos sildītas pārtikas :)

 • Bračka

  Jāni, atvainošanos pieņemu, bet Tev iesaku izpētīt šajā lapā e-vielu sarakstiņu un īpaši tās, kas iezīmētas sarkanas un dzeltenas, un to ietekmi uz veselību: http://www.evielas.lv/additives
  Par “zaļajām”, par kurām pētījumu nav, – labu apetīti :) Es gan labāk c vitamīnu ēdu dabīgā veidā, nevis kā sintētisku piedevu.

 • Vilx-

  Pirmā lieta, kas nāk prātā, ir šis video: http://www.youtube.com/watch?v=T69TOuqaqXI

  Atvainojos tiem, kas angliski nesaprot.

  Tālāk es tiešām gribētu redzēt kādu reālu nopietnu pētījumu par tēmu (un nē, Mythbusteri neskaitās). Visi spriedelējumi, kurus mēs paši te veicam, ir pilnīgi bezjēdzīgi.

 • Vilx-

  Ak, jā, aizmirsu pateikt – mazuļu barību mikroviļņu krāsnī ir aizliegts sildīt, jo tā var uzsildīties nevienmērīgi, un mazulis var dabūt barības ceļu apdegumus no nelielas verdoša ūdens “kabatiņas”. Tas ir rakstīts uz katras mazuļu barības paciņas. ;)

 • weedy

  @pbs Piedod, MW krāsnis ir vecākas par 50 gadiem, arī principi uz kurām tās darbojas nav mainījušies, un ja paveiksies, arī nemainīsies, tādēļ kārtīgs fizikas/ķīmijas profesors (lai cik arī vecs nebūtu) varētu diezgan labi atbildēt uz šeit paceltajiem jautājumiem.

 • kumpis

  īstenībā mikroviļņu krāsnis darbina Melnā Maģija! un viss, kas ar melno maģiju saistīts, ir kaitīgs latvieša organismam.

  http://home.howstuffworks.com/microwave1.htm

 • kumpis

  481. Does microwave cooking break molecular chains? Does any recombination of ions take place in the food and, if so, is there a possibility of eating some type of toxin formed during cooking?
  ShareThis

  The answers to all of these questions are no. Microwave cooking merely heats the water molecules, which in turn heat the food. The only molecular rearrangements that occur are those that are caused by warming the food toward the boiling temperature of water. In fact, there is less chemistry done during microwave cooking than is done in a normal oven. For example, one of the problems with microwave cooking is that food doesn’t brown because the high temperatures needed to chemically modify the food molecules (and cause browning) aren’t reached in microwave cooking. So you shouldn’t have any fear of food cooked in a microwave oven. The microwaves don’t damage it any more than heating it in boiling water would.

  via:
  http://www.howeverythingworks.org/page1.php?QNum=481
  http://www.howeverythingworks.org/pages.php?topic=microwave_ovens&page=3

 • Gints

  Tie, kas šaubās par mv krāsns kaitīgumu var izdarīt vienkāršu eksperimentu. Ja jums ir suns, kaķis, žurka vai da jebkurš cits dzīvnieks, kurš var pārtikt tikai no gaļas, tad pamēģiniet viņam 2-3 nedēļas dot mikroviļņu krāsnī uzsildītu gaļu un ūdeni. Pēc šī eksperimenta Jums mājdzīvnieks jau būs labākos medību laukos.

 • 1) Ir jābūt absolūti debīlam, lai gatavotu ēdienu mikroviļņu krāsni, barotu to mājdzīvniekiem un novērotu, kas ar viņiem notiek (tikpat debīlam, ja salīdzina mikroviļņu krāsns kaitīgumu ar krievu kara radaru kaitīgumu).
  2) Par tām garšas izmaiņām man arī ar jums ļoti gribētos pastrīdēties, jo 100% viss ēdiens (izņemot salātus un frī kartupeļus), ko jūs ēdat ārpus mājas ir pilnā vai nepilnā sastāvā sastapies ar mirkoviļņu krāsni. Un to es jums varu pateikt kā cilvēks, kam ir ļoti ciešs sakars ar krogu un restorānu lietām.

  Lai diskusijai būtu pamats arī turpmāk, ir jāsaprot viena lieta: atšķirībā no infantīlajiem amerikāņiem, jebkurš sevi kaut cik cienošs eiropietis nekad negatavo ēdienu mikroviļņu krāsnī, bet gan uzsilda to.
  Nemaz nerunāšu par mikrenē atsildītu kafiju, kas bieži vien tiek pieminēta. Kā vispār var to čuru pēc tam iedzert? Ne jau tāpēc, ka mikroviļņu krāsns to būtu sabojājusi, bet gan tāpēc, ka tam nav nekāda sakara ar kafiju.

 • Gints

  Obsis komentārs ir pilnīgs buļļa sūds. Tātad mūsu organisms ir viena liela kīmiska fabrika, kurā visu laiku tiek šķelta pārtika un visu laiku veidojas brīvie radikāļi, respektīvie tie veidojas oksidēšanās procesā. Nacistiskā vācija nevarēja testēt MW krāsnis, jo tolaik vēl napazina šo mūsdienās izmantoto efektu, to atklāja ASV 1945. gadā. Tie, kas te runā par kaitīgo molekulu vibrāciju vispār ir dauņi, jo siltums pēc savas būtības ir molekulu kustība. Kā piemēram iegūst max aukstumu laboratorijās? Pareizi, laižot pretējo vilni un slāpējot molekulu kustības amplitūdu, līdz ar to cilvēks prot iegūt temperatūras, kas tuvas absolūtajai 0. Absolūtā nulle ir tad, kad nekas nekustās. :-)
  MW krāsns raida elektromagnētisko vilni, kura frekvence ir tuva h2o molekulas pašsvārstības frekvencei un rezultātā rada efektu, kas ir līdzīgs tam, kad nesam spaini ar ūdeni un tas pēkšņi lec laukā no spaiņa. Respektīvi h2o palielinās svārstību amplitūda un līdz ar to arī ūdens paliek siltāks. MW krāsns uzsilda produktu caur tā sastāvā esošā ūdens uzsildīšanu. MW krāsnis ļoti plaši lieto attīstītajās zemēs jau vairāk kā 30 gadu un ja šajā laikā nav neviena pierādījuma un patiesībā cilvēki šajās zemēs dzīvo stipri ilgāk kā vidēji krievijā, tad ticiet man MW krāsns jūsu dzīvi saīsina daudz mazāk kā viena viskija pudele, kas pilna ar kancorigēniem savienjumiem, kas veidojas viskija veidošanās laikā. :-) Jā un GSM mobīlais arī jums uzkarsē smadzenes, kad runājat, bet eksperimenti rāda, ka tajā laikā spējat ātrāk rēķināt un tas palīdz arī pret Alzheimera slimību.

 • Grrr

  Onkulim paveicies ar tēmu, aktivizējies tāds delfveidīgs kontingents, šķiet. Vai arī citādi normāliem cilvēkiem ir knikšķis kkāds.

  Tie, kas runā par “pētījuma rezultātiem” un vienā elpas vilcienā citē e-mistēriju vai naturalscience lapu (principā reliģijas izplatītāji), aicinu saprast, kas tas ir zinātnisks pētījums.

  1) Lielākā daļa zinātnisku pētījumu NAV pieejami internetā vai ir pieejami par maksu (lielajās biblenēs: LNB, Akadēmiskajā, varat Latvijā līst EBSCO, JSTOR un citās valsts apmaksātās online datubāzēs un skatīt kā tad īsti izskatās pētījumi).

  2) Zinātniskie pētījumi tiek publicēti t.s. peer-reviewed žurnālos un pirms ļaut publicēt tos izvēta žurnāla redkolēģija – ar pētniekiem un attiecīgo pētījumu _nesaistīti_ zinātnieki. Pat tad, šad tad gadās sensāciju kāri mudaki, kuru fiškas iziet cauri, bet pa lielam ar zinātniskos žurnālos publicētiem pētījumiem var rēķināties.

  3) emistērija un citi pseidozinātniskie saiti, kas propogandē dabisko veselību, homeopātiju un citas h**ņas, par kurām viņiem nav ne mazākās nojausmas, parasti visu to izzīž no pirksta vai vienkārši pārtulko no kādiem ārzemju jampampiņiem. Kādreiz esmu pārdomājis, vai nevajadzētu kādu jauku pīli uzrakstīt tai pašai mistērijai. Varbūt kko pat samaksās.

 • šoreiz ticēšu Aigarius

 • andziks

  piekrītu N.R., arī izklausās, ka Aigarius runā ticamāk, nekā tas pirmais, baidītājs.

 • Mārtiņš

  Visbiežāk dzirdēts mīts par to, ka mikroviļņu krāsniņas ēdienu silda no iekšpuses (no vidus uz āru) un tāpēc varot gadīties apēst ēdienu, kas ārpusē ir silts, bet vidū karsts, arī ir nepatiess.

  Ir gan patiess. Vakar cepu kūku mikrenē un pēkšņi sāka smirdēt pēc deguma. Izņēmu laukā un nobrīnijos, ka viss taču kārtībā. Pārgriezu un redzēju, ka kūkas vidus ir pilnībā sadedzis.

 • Anonymous

  lai nu kā arī nebūtu, neviens mani nepārliecinās, ka mikrenē sildīts ēdiens NAV kaitīgs. Palasies tik internetā – katram pat sava versija, kā tā ierīce darbojas! Cits par citu gudrāks… Tad, kad tev sākas reālas veselības problēmas, tad to visu pasākumu var nosaukt kā par “roka roku mazgā”. Kurš tev ies kaut ko pētīt un to plaši atklāt, ja tas nav izdevīgi ne vienam, ne otram! Nu nevar un nekad arī nebūs tas cilvēks no dabas atrauts! Jā – ir sazin kādi tehnoloģiski atklājumi un viss ir gājis uz urrā, bet – CILVĒKS IR DABAS SASTĀVDAĻA

 • es vienreiz uzsildiiju vienkarshu baltmaizi, nedaudz paarcentos, kas iznaaca, pameegjiniet pashi, tikai es nezinu , vai jums vispaar gribeesies eest peec taada eksperimenta, vaardsakot maize uzkarsa , un no vinjas saaka naakt aaraa zalji duumi un smaka bija taada itkaa degtu kautkaada plastmasa vai kautkas tamliidziigs, taa kaa pameegjiniet, buus tikai duumi un smaka pa visu maaju.

  • Gunelex

    Tad ne jau mikrenīte tur bija pie vainas,ka zaļi dūmi no maizes nāca un pēc plastmasas smirdēja. Tas viss ir saistīts ar ”veselīgās” maizītes ķīmisko sastāvu. Nu lūk,un kamēr mūsu ”veselīgie” pārtikas produkti saturēs vielas,kuras mikrenītē sakūstot kopā veido plastmasu,tikmēr arī mikrenītes būs kaitīgas veselībai. Lai gan arī bez mikrenītēm mēs tak visu to plastmasu štopējam iekšā un vēl priecājamies,ka ”veselīgi” ēdam,jo esam atteikušies no mikrenītes…..

 • skabarga

  Nu, ko, MW fani!
  Man tāds mazs rezumē.. Sarunājam šeiten pat satikties un apspriest šo tēmu, teiksim – pēc gadiem 30.;)