bojāti metamie kauliņi

Galda spēļu veikalā ienāca vīrietis, pēc izskata divu bērnu tēvs, vecumā labu brīdi pirms 40 gadiem. Viņš uz īsu mirkli palūkojās apkārt un ar manāmu mērķtiecību devās pārdevējas virzienā.

Tā vien šķita, ka ieraugot, ka pārdevēja ir izrādījusies jauna meitene, vīrietis guva pārliecību, ka veikala apciemojums noritēs gludāk nekā plānots.

– “Labdien! Jūs man pārdevāt sabojātus metamos kauliņus un es vēlētos tos apmainīt pret jauniem,” viņš paziņoja.

– “Kā jūs to domājat?” Pārdevēja acīmredzami sagatavojās uz uzjautrinošu sarunu, bet nopietnā sejas izteiksme liecināja, ka viņa centīsies sevi nenodot.

– “Mēs ar bērniem esam iecienījuši spēlēt Katanu, bet šo spēli bojā fakts, ka, metos abus mūsu metamos kauliņus, visu laiku krīt vieni un tie paši skaitļi. Sešinieks, septiņnieks un astoņnieks krīt daudzkārt biežāk nekā pārējie cipari. It īpaši septiņnieks, tas krīt gandrīz visu laiku.”

– “Ļaujiet paskaidrot. Šāds kauliņu krišanas biežums spēlē jau ir paredzēts, tas nav nekas neparasts.”

– “Nedomāju vis. Spēle šādi tiek tikai sabojāta, jo mēs vairs nevaram paļauties, ka katrs skaitlis uzkritīs vienlīdz bieži. Jums noteikti ir citi, metamie kauliņi, kurus mēs varētu izmantot, lai šo spēli beidzot varētu normāli uzspēlēt.”

– “Jā, mums ir citi metamie kauliņi, taču es vēlos vēlreiz atkārtot, ka viss notiek pareizi. Sešinieki, septiņnieki un astoņnieki patiešām krīt biežāk, jo tā tas arī ir paredzēts. Ņemsim par piemēru 2 un 12, cik variantos var uzmest 12?” Meitenei bija naiva iecere paskaidrot metamo kauliņu mešanas principus, bez statistikas jēdziena iesaistīšanas.

– “Es saprotu, ka 12 var uzmest tad, ja abiem kauliņiem izkrīt sešinieki. Bet kāda tam vispār nozīme? Es vienkārši vēlos metamos kauliņus, kuriem 12 izkristu tik pat bieži kā 6, 7 un 8. Vai jums tiešām tādu nav? Esmu gatavs tos nopirkt par savu naudu.”

Viņš uzvarēja – izgāja no veikala ar diviem pilnīgi jauniem metamajiem kauliņiem.

, , ,

 • eddy_boi

  Acīmredzot cilvēkam ar matemātiku skolā nav gājis tik labi kā pārējiem ..

 • Izbeidz :D Super LOL

 • budzis

  Un kas tur tik smiekligs? Prasta kombinatorika no vidusskolas programmas. Tikai cik daudzi pec 20 gadiem atceras visu trigonometriju, algebru, geometriju utt?

  Un vispar, kapec netiek pielauta doma, ka te vareja but vieta deribam, kur bija jasamaina kaulini ar divanu iemeslu?

 • xlt

  Šitas bija spēcīgi! :)

 • Paldies, jautri!
  Man arī šo nācies skaidrot un arī pašam 1.reizē pieleca tikai padomājot par tēmu.
  Problēmu iespējams atrisināt ar vienu kauliņu ar 12 šķautnēm.
  Meditatīvas pārdomas brīvam brīdim: Iedomājies cik dumjš ir vidusmēra cilvēks, un tagad padomā par to ka tas nozīmē – puse ir dumjāki par viņu.

 • Uzvarēja pārdevēja, jo pārdeva kauliņus. ;)

 • cu

  Mums tā pati problēma ar sasodītajiem septiņniekiem, būs arī jāmēģina apmainīt.

 • superlelde

  labs! :) iedomājos, kas notiktu, ja viņam sāktu skaidrot statistikas pamatus! :D

 • laasic

  kopš kura laika tos sauc par statistikas pamatiem, lol. statistika ir hokejā, bet ne kauliņos lol

 • “Nedomāju vis”, nevis “Nedomāju viss” ;)

  Bet tā interesanti. Atceros, Makgaivers arī vienā sērijā slīpēja vienu metamā kauliņa skaldni, lai izraisītu kaut kādu konkrētu rezultātu. :)

 • Juris

  Vienkārši super.. iedomājos.. Nabaga Tētis.. sīkie pie spēles galda raud un prasa, lai uzkrīt citi skaitļi :) viņam bija jānopērk jauni :D līdz nākamajai reizie :D

 • extropy

  Viņam vienkārši vajazdēja vienu kauliņu ar 12 skaldnēm
  Noteikti tajā veikalā tāds bija dabonams.
  Tāka pārdevēja zaudēja, pārdeva nepareizo preci (divus kauliņus ar 6 skaldnēm).
  http://bit.ly/aY45QC

 • enter

  Šis triks man bija viens no pirmajiem peļņas avotiem, kad puikas skolā spēlēja uz naudu. Topā bija kapiciņas kratīt (ģērbonis/cipars) vai biezākajā gadījumā rubļus pūst zemē, tos gan varēja mazliet ielocīt lai varbūtība pārspēj 50%.
  Bet mans piedāvājums bija mest 3 kauliņus un
  ja uzkrīt 3,4,5,6, 15, 16, 17, 18 tad es maksāju 2rubļus
  ja uzkrīt 5 6 7 8 9 10 11 tad man pietiks ar rubli :)

  Laikam tā bija, ja atmiņa neviļ, bet tad gan visu sareiķināju!

 • Nepieciešams

  5, 6 dubultā un 12, 13, 14 nefigurē?

 • enter

  drukas kļūda. pa dienu arī jāstrādā un nav laika iedziļināties :) Bet domu gan jau sapratāt. Arī toreiz viens otrs domāja, ka triks slēpjas kauliņos un nāca ar saviem kauliņiem :)