Kāda ir atšķirība starp sociālajiem tīkliem, sociālajiem medijiem un sociālajām platformām?

Vakar man uzdeva jautājumu: “kāda ir atšķirība starp šiem jēdzieniem: “sociālie tīkli,” “sociālie mediji” un “sociālās platformas”?”

Zemāk, es, iespēju robežās, pacentīšos piefiksēt savus skaidrojumus par šiem jēdzieniem.

Sākšu ar vienkāršāko.

sociālā platforma

“Sociālā platforma” izskatās pēc tieša tulkojuma no angļu valodas un es neesmu līdz galam pārliecināts par šī vārdu salikuma blakus nozīmēm latviešu valodā. Šajā kontekstā sociālā platforma ir konkrēts tehnoloģiskais veidojums, kas nodrošina interneta lietotāju socializēšanos. Vieglāk būtu skaidrot ar piemēriem. Piemēram, draugiem.lv ir sociālā platforma, kas ļauj sazināties ar vēstulēm, veidot sociālās saites starp cilvēkiem, publicēt attēlu galerijas utt.. Sociālās platformas ir twitter.com, facebook.com un jaunais Google buzz.

sociālais tīkls

Sociālais tīkls apzīmē sociālo saišu kopumu. Sociālajos tīklos var būt dažādu tipu saites vai arī to maisījums. Ir sociālie tīkli, kuros pulcējas fotogrāfi – flickr.com, ir tīkli, kuri saista cilvēkus balstoties uz to profesionālo nodarbošanos – linkedin.com, bet parasti pēc izmēra vislielākie tīkli veidojas tur, kur starp cilvēkiem ir atļauts norādīt dažādus saites tipus – facebook.com un pašmāju draugiem.lv.

sociālie mediji

Sociālie mediji ir visplašākais jēdziens, kas nosacīti apvieno abus iepriekšējos. Es teiktu, ka sociālo mediju raksturo no trīs sastāvdaļas: informācijas tipa, informācijas izplatīšanas vides un saziņas formas.

Informācijas vienība var būt foto, video, teksts un visa veida teksta informācijas atvasinājumi – atslēgas vārdi, viedokļi, komentāri, saites uz interneta lapām utt..

Izplatīšanas vide šajā kontekstā ir visa veida interneta portāli, bet pie izplatības vides var pieskaitīt arī mutvārdus un fiziskus objektus. Piemēram, skolas sols, kurā katrs nākamais skolnieks ieraksta jaunu rupjību arī var tikt nosaukts par sociālo mediju. Avīze nav sociālais medijs klasiskā izpratnē, taču, ja tā atrodas publiskā vietā, kur vairāki cilvēki aizpilda vienu un to pašu krustvārdu mīklu un rakstot uz tās apmainās ar pareizās atbildes minējumiem, tā arī kļūst par sociālo mediju. Publiska uzstāšanās, kuras laikā runātājs atbild uz klausītāju jautājumiem pēc būtības arī ir sociālais medijs.

Saziņas forma apraksta to, kā notiek sazināšanās šajā medijā – vai saziņa ir privāta, publiska, vai tā notiek slēgtās grupās utt..

Sociālie mediji no tradicionālajiem atšķiras ar to, ka lai radītu un lietotu sociālos medijus nav nepieciešami milzīgi ieguldījumi. Tradicionālo mediju (drukātā prese, TV, radio) realizēšanai ir nepieciešams ļoti dārgs tehniskais aprīkojums – tipogrāfija, video un audio apstrādes un raidīšanas ierīces.

Droši vien nekļūdīšos, ja teikšu, ka jebkura no sociālajām platformām ir sociālais medijs. Tomēr pamatā sociālie mediji ir portāli un mājas lapas, kas neveic sociālo tīklu funkcijas, piemēram, ziņu portāli, blogi un pilsoniskās žurnālistikas portāli.

Ļoti priecātos, par komentāriem – ja esmu iebraucis auzās, gribētos zināt, kurās tieši. Paturiet prātā, ka laba daļa no rakstītā ir mana interpretācija un subjektīvs viedoklis. Lai vai kā, centīšos būtiskākos labojumus iekļaut šajā tekstā, lai gala versija būtu precīza un korekta.

, , , , , , , , , ,

 • sociālais tīkls ir fenomens/parādība, kas veidojas lietotāju starpā uz sociālās platformas bāzes. bet tad atnāk viens korporatīvais, reklāmists, pīīī_āršiks, žūrnālists vai kāds cits sociālās jomas pārstāvis un sāk lietot padarot to par mediju.

 • A social network is a social structure made of individuals (or organizations) called “nodes,” which are tied (connected) by one or more specific types of interdependency, such as friendship, kinship, financial exchange, dislike, sexual relationships, or relationships of beliefs, knowledge or prestige.
  Social media is media designed to be disseminated through social interaction, created using highly accessible and scalable publishing techniques. Social media uses Internet and web-based technologies to transform broadcast media monologues (one to many) into social media dialogues (many to many). It supports the democratization of knowledge and information, transforming people from content consumers into content producers.

  Wikipedia

 • Artis Bautra

  Paldies par izskaidrojumiem. Īsti līdz šim arī par to nebiju aizdomājies.
  Arī gaidu komentārus par šo tēmu.

 • Skatos, ka esi apskatījis no tehnoloģiskā (IT/Interneta) viedokļa. Vēl jau pastāv arī nedokumentētie, piemēram,
  “platforma” – NVO, firma, Tavs dzīvoklis vai veikals,
  bet “tīkls” iesaistītās puses vai precīzāk dalībnieki un to mijiedarbība ar citām “platformām”,
  savukārt “mediji”, kā jau minēji ir saziņas formas vai metodes, piemēram, sarunas, neverbālā komunikācija, utt…

 • sociālais tīkls ir trolejbuss, sociālā platforma ir trolejbusa grīda un sociālais medijs ir viss, ko tu redzi, braucot trolejbusā.

 • Diāna

  Man ļoti ieptikās šī sociālās vietnes adrese, reģistrējoties šajā vietnē, atveras jauna, interesanta pasaule kurā viss ir līdz sīkumiem pārdomāts, bet galvenais – tur ir interesanti! Te ir: http://mana.luznava.lv

 • Normuns

  Labdien!

  Kur varētu uzzināt kā tiek izskaidrots termins ” publiska sazināšanās” Vai tas domāts, ka tiek ietverta vairāk kā viena persona sarakstē vai diskusijā, dota pieeja saziņu uzzināt citiem un vai pie tādas varētu pieskaitīt informāciju uz nepersonīgu epastu, bet pulbiski pieejamu darbavietas epastu?