elektroniskās grāmatas un iPad

Pirms sākat lasīt šo rakstu, būtu labi, ja jūs iepazītos ar Māra Reliņa ieskatu šajā jautājumā: Apple iPad iekustinās Latvijas elektronisko grāmatu tirgu.

kindle ipad

No savas puses es vēlos vēlreiz atkārtot to, ka parastie, klasiskie e-lasītāji Latvijā iznīks, nemaz tā pa īstam neieskrienoties. Ir jāpierod pie domas, ka tā šobrīd ir neveikla un negatava tehnoloģija, kura vēl ir tikai ceļā uz lietotājiem patīkamu produktu. E-grāmatām ir jāprot būt krāsainām, jaudīgām un multifunkcionālām, lai tās vispār būtu interesantas plašākām cilvēku masām. Tie e-tintes risinājumi, kuri ir pieejami šobrīd, interesē tikai atsevišķus cilvēkus, kuriem ir īpaši lasīšanas ieradumi.

Par to, kādi būs iPad tirgošanas apjomi pasaulē un Latvijā ir grūti spriest, bet ir skaidrs, lai e-grāmatas vispār sāktu parādīties mūsu ikdienā ir jābūt ļoti labai satura izplatīšanas platformai. Bet ar platformām ir tā, ka lietojamības ziņā joprojām neviens īsti nespēj tikt līdzi iTunes veikalam. Viņi ir lielākie mūzikas tirgotāji, viņi kļuva par lielākajiem mobilo aplikāciju tirgotājiem pasaulē un nu iTunes kļūs par lielāko grāmatu tirgotāju pasaulē. Vismaz tāds, noteikti, ir viņu plāns.

Kā Latvijā veiksmīgi izplatīt elektroniskās grāmatas?

Latvijā cilvēkiem patīk zemas cenas. Visi jau ir pieraduši, ka mobilos telefonus dod bez maksas, tāpēc elektroniskās grāmatas par savu naudu pirks tikai entuziasti. Uzskatu, lai notiktu pavērsiens e-grāmatu izplatībā ir jālieto viens no zemāk minētajiem modeļiem.

Elektroniskās grāmatas Latvijā kļūs populāras, ja:

 • tām būs ļoti zema cena
 • tās būs subsidētas (zema cena + ikmēneša maksa)
 • lasītāja cenā iekļaus grāmatu pirkšanas apjomu.

Es būtu gatavs pirkt elektronisko grāmatu, piemēram, par 200 Ls, ja man teiktu, ka līdz ar šo pirkumu es varu iegādāties arī pašas elektroniskās grāmatas 200 Ls vērtībā (pēc tam esmu piesaistīts konkrētam grāmatu tirgotājam un maksāju par grāmatām, kā parasti). Protams, būsim reāli, Latvijā visi grib nopelnīt, tāpēc labākajā gadījumā man iedos iespēju iepirkties 100 Ls vērtībā. Es domāju, ka jūs saprotat, kāpēc šis modelis izskatās izdevīgs abām pusēm.

Kindle pret iPad

E-grāmatas nāk un iet. Šobrīd visveiksmīgākais e-tintes risinājums ar vislielāko grāmatu klāstu ir Amazon Kindle. Salīdzināsim cenas. Esmu iedvesmojies no Kevin Rose, kurš ir Kindle lietotājs: How to love the iPad. Aprēķins ir gaužām vienkāršs:

Kindle DX 9.7” – $489.00

1024×768 color display upgrade – $1.00
Internet browsing upgrade – $1.00
iPod w/16GB upgrade – $1.00
Run iPhone apps upgrade – $1.00
1Gz A4 processor upgrade – $1.00
H.264 720P HD video upgrade – $1.00
Bluetooth upgrade – $1.00
10hr battery upgrade – $1.00
Multi-touch display upgrade – $1.00
Digital compass/accelerometer – $1.00

iPad $499.00

Rezultāts ir skaidrs. Parasts lietotājs, kas vēlas kūkas, vīnu un izklaides, par saprātīgu naudu var nopirkt iPad un iegrimt savā dīvānā skatoties video, spēlējot spēles un lasot ziņas vai grāmatas.

Secinājums

E-tinte un e-grāmatas lai paliek tiem, kas lasa grāmatas katru brīdi, kad apsēžas. Tauta vēlas izklaides un tās var iegūt par tādu pašu cenu iegādājoties iPad vai tā atdarinājumu, kurus nu steidz izgatavot visi lielākie datoru ražotāji.

, , , , , , ,

 • budzis

  Nu nav tie risinajumi patreiz dzivotspejigi. Tur jabut pilnigam friikam, ne fanatam, lai sodien izveletos e-gramatu. e-tinte plikai e-gramatai noteikti butu labaks risinajums par visam tam tabletem, kas tagad panesusas. Bet ne par patreizejo cenu un ari tehnologija varetu but cita – lokanais ekrans, kas sarullejas (vai savulaik nebija info par Philips telefonu ar tadu?)

 • cu

  Tā jau IPad, protams, spēcīgāks verķis par Kindle. Tikai ekrāns lasīšanai neder.

 • Vecis

  Jā, failpada ekrāns nav domāts lasīšanai. Un tam ko te augstāk nosauca. Video, spēles nšit, ir domāti 2.5x lētāki verķi ar 2.5x vairāk iespējām.

 • Kā jau teicu, manuprāt, e-ink lasīkļu nākotne ir tikai tad, ja to cena krītas uz ~50Ls.

 • kintu

  E-ink un LCD ekrāni, manuprāt, tik atšķirīgas lietas, ka piedāvātais salīdzinājums ir galīgi nekorekts. Šīs abas ierīces vienkārši ir mērķētas dažādām auditorijām un praktiski nekonkurē savā starpā.

  Ja man patīk lasīt grāmatas, tas nenozīmē, ka man citreiz negribētos paskatīties kādu video no youtube (bet iPad taču nebūs flash, vai ne?) vai palasīt ziņas un blogus. Bet tas nu gan nebūs iemesls, lai es atteiktos no sava e-ink lasītāja. Es drīzāk nopirkšu atsevišķu ierīci. Savukārt ja cilvēku principā neinteresē grāmatu lasīšana un viņš vēlas interaktīvas izklaides, tad viņš grāmatas tāpat nelasīs, pat ja viņam Kindle vai iPad izsniegtu bez maksas ar visām bezmaksas grāmatām.

  Man gan šķiet, ka grāmatu lasītāju entuziastu Latvijā ir pietiekami, jo grāmatnīcās un bibliotēkās apgrozās gana daudz ļaužu, trūkst tikai pieejamas e-grāmatas latviešu valodā.

  E-ink tehnoloģija šobrīd ir vēl ir par dārgu, lai tā iegūtu popularitāti masās, bet jau esošajā līmenī tā ir samērā veiksmīga. Ja cenas nokritīsies, tad to iegādāsies visi grāmatu entuziasti un principā viss grāmatu tirgus būs e-grāmatas. Bet cerēt, ka iTunes kļūs par latviešu grāmatu piegādātāju platformu, manuprāt, ir diezgan naivi. Cik gadi pagāja, kamēr viņi vispār sāka pieņemt Latvijas kredītkartes. Viņiem Latvija būs pārāk mazs tirgus, lai atmaksātos iebraukt letiņu biznesa domāšanā, tāpēc šo nišu drīzāk ieņems kāds vietējais uzņēmums.

 • Man ļoti nepatīk tās ierīces, kas piesietas specifiskam satura formātam. Piemēram, Amazon Kindle utt. Esmu par to lai ierīcē varētu brīvi lietot iespējami vairāk formātu un jo sevišķi PDF formātu.

  Tieši tāpēc es esmu izvēlējies ALEX eReader ierīci, kas tūlīt tiks laista tirgū.
  http://www.springdesign.com/

  eInk displejs + skārienjutīgs LCD un tas viss strādā uz Android platformas.
  Manuprāt, lielisks risinājums, par kuru esmu gatavs maksāt, lai beidzot varētu sākt lasīt elektroniskos materiālus tādos apjomos, kā to velētos. :)

 • kintu

  Kindle jaunajā versijā var ielādēt un lasīt PDF bez problēmām. Bet iespējas uzlabot vienmēr ir atvērtas :)

  Būtībā visu šo diskusiju var reducēt uz vienu jautājumu: Par kuru no 3 variantiem mēs katrs liktu derības: 1) vai $500 vērtais iPad iegūs popularitāti masās un kļūs par galveno e-grāmatu lasītāju vai 2) e-ink tehnoloģija kļūs lētāka un Kindle līmeņa lasītāja cena nokritīsies līdz $100 un to iegādāsies katrs, kas gribēs izlasīt kādu grāmatu, 3) ne iPad, ne e-ink negūs lielus panākumus e-grāmatu izplatībā un viss paliks pa vecam, gaidot citas tehnoloģijas.

  Man personīgi šķiet, ka (2) ir vislielākā ticamība. Jaunām tehnoloģijām cenas (datori, cietie diski, LCD utt.) vienmēr ir kritušas, varbūt ne uzreiz, bet pāris gadu laikā noteikti.

 • Lasītājs

  Man jāsaka, ka nepiekrītu! Rakstam!
  Mums ģimenē turpat vai visiem ir datori – stacionārie, portatīvie – atkarībā no darba specifikas. Pie tam, pilnvērtīgu portatīvo datoru ar klavieri (12″) nu jau var nopirkt zem 200 LVL.
  Jautājums: kāpēc man vajag vēl vienu kastrēta tipa datoru mājās? Pat par 50 LVL neredzu jēgu pirkt. Un ja es gribu gultā pa netu rakņāties, Aspire 1410 ticiet man, bet būs ērtāks. Vai līdzīga tablete ar tačskrīnu.

  Turpretim grāmatu lasīšanai es tiešām sagaidu lētu e-tintes vai līdzīgu risinājumu, kam būtu vismaz šādas īpašibas:
  1) ver vaļā gandrīz jebkādus tekstuālus failus;
  2) liiiiiielu atmiņu;
  3) liiiiielu baterijas darbības laiku (kam laptopi un tiem pielīdzināmie nestāv ne tuvu)
  4) relatīvi portatīvu risinājumu, kas lādējas no datora USB vai kaut kā uz to pusi. un kur brīvi failus var mētāt šurp-turp.

  Piedošanu, bet man nav nekāda interese pirkt iekārtu, kas mani piesies pie kaut kādiem grāmatu tirgotājiem. Savu naudu par to izdot? sorry, meklējiet citās mājās.

  BTW, šis koncepts likās interesants: http://gizmodo.com/5439734/skiff-reader-the-largest-yet-thinnest-ebook-reader-to-date

 • Lasītājs, kas tam Aspire būs ērtāks ? Ja vienkārši gribi paskatīties internetu, tad kam tev vajag fizisko klaviatūru, jo uzrakstīt tāpat bieži vien tikai adresi vajag(pat to nevajag tā īsti, jo ir bookmarkošana utt). Tāpēc fiziska klaviatūra šo TIKAI interneta lietošanu padara neērtāku.

  Un kāpēc parasta e-tintes lasītājam lielu atmiņu ? Cik tad tūkstošus vai 10tus 100tus tūkstošu gramatu gribi vienmēr nēsāt līdzi ? :) Manuprāt, pietiek pat ar 1GB, nu dažiem GB un iespēju ielikt atmiņas kartes.

 • -=-

  vēl jau ir tāda tēma kā skolas grāmatas – es gan savam sīcim labprāt nopirktu šādu lasītāju pat teiksim par 350 Ls, ja zinātu, ka viņam vairs nevajag katru dienu staipīt lielo skolassomu. Un ja tā štelle vēl varētu izvilkt līdz 9tajai klasei, tad manuprāt viņa ir atmaksājusies 100 kārtīgi uz veselības rēķina vien… Bet līdz tam jau vēl ļoooti tāls ceļš ejams…

 • kintu

  >> Tāpēc fiziska klaviatūra šo TIKAI interneta lietošanu padara neērtāku.

  Ja cilvēks gribēs uzrakstīt kaut vai komentāru šim bloga ierakstam, tad fiziska klaviatūra būs milzīgs plus. :)

 • Mik, kāpēc tu tik spītīgi vēlies sasaistīt kopā divas tik dažādas un nesasaistāmas lietas? Jā, iPad (iespējams) būs populāra ierīce ar ko var darīt visādus niekus, skatīties kaut kādus video, klausīties mūziciņu, skatīt tīmekli. Taču nekādā gadījumā tu nevarēsi normāli lasīt grāmatas no tā LCD ekrāna. Tu no sava portatīvā datora ekrāna vari stundas 3-4 lasīt tekstu? Acis negriež riņķī? Un kā vēl griež. Tieši tāpēc talkā nāk kaut kāds e-ink risinājums, kam gan vēl jākļūst lētākam, lai to lietotu plašākas tautas masas. Tā, ka tev diskusija ir pavisam ne pa tēmu.

 • kintu, komentāru arī uz touchscreen var uzrakstīt :) Kaut kas nesen teica, ka tas bija ar Iphone, ka daudzi teica, kurš tad lietos telefonu bez pogām, nevarēs tak normāli rakstīt utt, bet tagd daudzi lieto iphone un citus telefonus ar touchscreen

 • kintu

  Parādi man tādu iPhone, ar kuru var normāli uzrakstīt kaut ko vairāk par SMS? :) Es jau minēju, ka iPhone man bija tikai modes lietiņa, kas reālām vajadzībām izrādījās nepiemērota.

 • @krizdabz

  Es tās gribu sasaistīt kopā, jo es redzu, ka par vienādu naudu varu nopirkt ierīci ar vienu funkciju un otru ierīci ar ziljons funkcijām. Ja mans ceļš tik tālu aizies, ka es apsvēršu šādu pirkumu, es labāk gribētu tikt pie ziljons funkciju ierīces.

  Tas pats taču ir ar visu pārējo. Tie, kas grib ņemties ap fotografēšanu pērk spoguļkameras, bet pārējie daudz labāk izvēlas ziepīšus, kas prot filmēt, atpazīt sejas utt. Un visi saprot, ka spoguļkamera ir labāka fotografēšanai nekā telefonā iebūvētā kamera, bet ikdienas lietotājam, tas galīgi nerūp.

  Šajā gadījumā es skatos uz šī brīža tehnoloģijām un redzu, ka viena ir šauram lokam interesanta, bet otra ir piemērota ikdienas lietotājam.

  Ja e-papīrs būs krāsains, lokans un spēs atskaņot video un tam būs citas ķirļi mirļi funkcijas, tad tas spēs konkurēt ar visādiem padiem, un tad tam arī ir izredzes kļūt par mainstrīma produktu, līdz tam laikam Latvijā to lietos tikai entuziasti.

 • juzis

  Vajag nopirkt laptopu ar Pixel Qi displeja tehnoloģiju http://www.pixelqi.com/products un miers. Vai arī DIY kitu savam aparātam uzlikt http://pixelqi.com/blog1/2010/03/07/diy-pixel-qi-kits/

 • zhoklis

  Es tiešām negribu izklausīties pēc troļļa, bet laikam vajadzēs: Jūs tiešām domājat, ka kāds “normāls” cilvēks pirks grāmatas lasīšanas ierīci pa 200 latiem? It sevišķi Latvijā…

  Pat būtu priecīgs, ja šis bizness Latvijā būtu iespējams, un tas veiksmīgi attīstītos, bet Latvijā tak grāmatas (neskaitot studentus un skolēnus) lasa retais, no tā retais būs tāds, kurš nopirks e-grāmatu un vēl no tā tikai daži, kuri lasītāju.

  Un kāda atšķirība ir starp iPadu un klēpjdatoru? Tak, ja jālasa teksti ir uz LCD ekrāna parastais dators ir pat izdevīgāks, jo skrīns ir lielāks.

  Tad kad lasītājs (neglītais, melnbaltais, kā te dažs izteicās) maksās 30-50 Ls un tas atbalstīs gan legālas (domājams ka ne vairāk par 5 Ls) un PDFus no Isohunta, tad kaut kas VARBŪT notiks.

 • extropy

  1: Esmu pārgājis uz audio grāmatām, pie teksta grāmatām diez vai atgriezīšos.
  2: Nav man tik lielas kabatas, kur tādu *padu iespraust.

 • Kintu, ja sms var uzrakstīt,tad kāda problēma komentāru pie kāda raksta ar iphone uzrakstīt ? :)

 • kintu

  Es jau nu gan bez īpašas vajadzības ar vienu pirkstu nekādus komentārus nebakstīšu. Var jau būt, ka touch-typing ir tikai entuziastu privilēģija un bakstītāji ir meinstrīms, bet es jau neiešu tāpēc mainīt savus paradumus.

 • Es

  Nesaprotu, kādā veidā iPads un Kindle konkurē? Nu nevar nevar nevar lasīt grāmatas uz LCD ekrāna. Ja tu gribi lasīt grāmatas uz elektroniskas ierīces, tev ir vajadzīgs e-ink lasītājs, nav variantu. Ja tu gribi niekoties ar visādiem sūdiem, tev ir vajadzīgs iPads.

  Ja tu gribi tā salīdzināt, tad ir jāprasa, ar ko īsti iPad ir labākas par parastu netbooku, neskaitot to, ka viņš nespēj pat pusi no lietām ko var netbooks?

  Es domāju, ka iPads ir tikai stila priekšmets, kurš arī kļūs populārs starp cilvēkiem, kuriem tas ir svarīgi. Galvenokārt tie ir jau pašreizējie apple produktu lietotāji.

 • kintu

  Te derētu izskaidrot ar ko e-ink ir labāks par LCD, jo tās priekšrocības nav tik acīmredzamas. Galvenais labums no e-ink ir tas, ka tam nav vajadzīgs aizmugurgaismojums. Problēma ar cilvēku acīm ir tā, ka tās ir ļoti jūtīgas pret kontrastu, un jebkurš ekrāns ar aizmugurgaismojumu rada pārāk lielu kontrastu attiecībā pret fonu, un tā rezultātā acis ļoti nogurst. Pat padomju laikos bija brīdinājumi, ka televizors ir jāskatās pie ieslēgta apgaismojuma. Skatoties filmu vai pārlūkojot bildes, acis vēl ik pa laikam paspēj atslābināties, taču lasot tekstu fokusēšanās ir daudz saspringtāka, un tā var diezgan ātri iedzīvoties brillēs. Viskaitīgākais ir lasīt no LCD ekrāna pilnīgā tumsā.

  Es kādreiz arī domāju, ka tie nieki vien ir, bet gadiem ritot es jūtu nepieciešamību vakaros ieslēgt istabā gaismu, pat skatoties televizoru. Domājiet par savu acu veselību jau šodien.

 • Emz, lielākie grāmatu iepircēji ir mācību iestādes. Pārējās grāmatas iziet minimālā tirāžā. uz krēslas grāmatām neizies tas biznes. Jo Latvijā ir ĻOTI šaurs mērķa tirgus, jo īpaši grāmatu tirgum.

 • M

  Lasīt grāmatas datora ekrānā ir tīŗākais mazohisms, netbūkā/tabletā var palasīt kaut kādu padsmit teikumus garu bloga ieraksto sēžot sabtransportā, bet lasīt apjomīgas grāmatas uz lcd ir noziegums pret acīm. Ipad kā grāmatu lasītājs var būt tikai arguments, kad sīcis to mēģinās izdīkt mammai.

 • Patiesība ir tāda, ka cilvēkam, kurš tiešām lasa grāmatas, iedodot palasīt no e-lasīkļa aprīkotu ar e-papīru, to vairs ne uz kādiem LCD ekrānu lasīkļiem neaizmānīsi. Un ~200 LVL par lasīkli nemaz nav baisi liela nauda, es jau to sen esmu atpelnījis, pērkot grāmatas krievu valodā. Rīgā caurmēra krievu fantasy maksā ap 3 latiem krievu e-grāmatnīcā ~30 santīmus. Tātad cenu attiecība ir 1:10. Protams, ja tu lasi pirātiskās grāmatas tad agregāts atpelnās uzreiz.

 • versatile

  Mik, esi garām aizšāvis. Ir gadījies paspaidīt kindli. Neko nezinu par LV pieejamo grāmatu klāstu un ctiu mārketinga crapu.
  Ikdienā, kā jau lielākā daļa visu cilvēku, daudz laika pavadu pie datora. Diemžēl, pa ne uz apple monitoriem, lielus teksta apjomus lasīt nav iespējams. Iemeslus te jau minēja.
  Tāpat baterijas laiks. Lasīkļi bateriju tērē ļooooti minimāli. Paņemt līdzi 9h lidojumā? Easy. Cik ipadam stundas? 6 ar ieslēgtu ekrānu? vāji… + vari novērsties no lasīšanas, nekāds backligts neizdziest vai, tieši otrādi, nepaliek nevajadzīgi ieslēgts un netērē baču.
  Man tomēr vislabāk patīk lasīt grāmatas uz papīra. bet ja tas readeris var aizstāt 3k lappuses somā (un tāda situācija gadās), tad es ar lielāko prieku tādu iegādātos pie nepieciešamības par cenu zem 100 ls.

 • ed

  Laikam esmu atsaldētāis, jo izlacīju DaVinci kodu un vēl pāris grāmatas mobilā telefona ekrānā 320×240 :/

 • Cik saprotu, vēlāk būs arī tādi, kam ir ne tikai wi-fi, bet arī ar 3G un iespēja ievietot simkarti (varēs lietot GPS utt): http://ow.ly/1jaFr

  Attiecīgi, esmu nolēmis šo ierīci iegādāties, kaut kad, eventuāli.

 • NU es domaju apple book store bus parejiem visiem killers, un ipad iedzivosies..

 • pluss vel ja veretu macbu gramatas upload ieksipad.. un tas teretiski ir iespejams, nakotne izdodot gramatu katrai lidzi ari e-versija.. ja gribi lasi un staipi uz skolu gramatu ja gribi iekope visu ipadaa..

 • :)
  Sveiki visiem!
  Jums te gan ir ļoti interesanta diskusija.

  Mans viedoklis ir e-lasītaja ražotāja un pārdevēja viedoklis.

  Jā, Latvijā ļoti aktīvi pērk e-lasītajus. Tieši tos, kuri ir melnbalti, neglīti utt :) Tos, kuri maksā ap 170-220 latiem.

  Jā, tiem e-lasītājiem baterija tur 28-30 dienas (parbaudīts personīgi ar 2-3 stundu lasīšanu dienā)
  Jā, pat bez kartes lasītajā var lejuplādēt ap 500 grāmatam – un tās būs grāmatas ar 500 lappusēm, nevis ar 10.
  Jā, atmiņu var palielināt līdz 32 Gb. Ka piemērs – Dostojevska Idiots aizņem ap 1 Mb. Tātad, ar 30000 grāmatu pietiks ilgam laikam.
  USB un šurp-turp failu mētāšana – you are welcome. RSS-lente – ir.
  Svars – 174 g – vai daudz?
  Jūs esat pret pirātismu – Adobe DRM aizsargātus failus.
  Jūs esat par brīvām grāmatām – lasiet visus formātus – FB2, FB2.ZIP, TXT, PDF, DJVU, RTF, HTML, PRC, CHM, EPUB, DOC, TCR
  Latviešu interfeiss – jā, arī ir.
  PDF reflow – ir.

  Vienīgais mīnuss – kontents latviešu valodā vēl nav plaši pieējams. Mēs ceram, ka mūsu izdevēji atrisinās so jautājumu pēc iespējas ātrāk. Un būs pretīmnakoši cenu ziņā.

 • Eļena

  Un kādu e-lasītaju pērk Latvijā visslabāk, kā jūs domājat?

 • Imants

  Nezinu kādu jaunu Ameriku šeit būtu jāatklāj.Krievu valodā ir e grāmatas kuras var lasīt uz datora fb2 formātā un galvenais-tās ir bez maksas. Bet mūsu stulbajā valstī jau ir neiespējami kaut ko dabūt bez maksas. Tad latvija noteikti bankrotēs ja savas tautas pārstāvjiem atļaus iegūt zināšanas bez maksas- vienkārši tāpat par velti neplēšot septiņas ādas. Tur jau ir visa ļaunuma sakne-tā alkatība pat pret savas tautas pārstāvjiem un brāļiem.

 • Elīna Jansone

  Starpcitu, ļoti izdevīgi lasīt un klausīties grāmatas audio formātā piedāvā tieši Audible. It sevišķi, ja tu esi jauns lietotājs. Tad veselu mēnesi var par brīvu izbaudīt visu, ko šis portāls dod un pēc tam ik mēnesi maksājot konkrētu summu (laikam bija kādi 14$?) turpini iegūt tādas pašas lietotāja iespējas kā iepriekš http://www.audiogramatas.lv/2014/11/lielakais-audio-gramatu-veikals.html