Vai ir vērts iesniegt gada ienākumu deklarāciju VID?

Īsā atbilde ir: “Jā, ir vērts.” Manā gadījumā, 45 latus vērts pasākums.

Pirms nedēļas es izdarīju lietu, kuru biju jau sen ieplānojis un daudzkārt atlicis – es apmeklēju Valsts ieņēmumu dienestu. Es vēlējos noskaidrot, kas tieši notiek ar maniem nodokļiem, un vai es neesmu gadījumā parādā valstij utt.

Process bija vienkāršs. Devos uz konsultāciju stāvu un izstāstīju savu situāciju.

Pagājušajā gadā pametu iepriekšējo darba vietu un sāku strādāt, kā freelance WordPress tēmu izstrādātājs, negribējās tērēt laiku un nervus ar uzņēmuma dibināšanu, tāpēc nolēmu ar klientiem slēgt autoratlīdzības līgumus. Tas bija brīdis, kad nodokļu likme autorlīgumiem bija 15%, tāpēc tas šķita labs īstermiņa risinājums. (Un mēs zinām, ka nekas nav ilgstošāks, kā īstermiņa risinājums.)

VID konsultante man izstāstīja, ja autorlīgumos ir iekļauta informācija par to, ka nodokli valstij maksā darba pasūtītājs, tad man pašam nekādas papildus iemaksas nav jāveic. Pie viena viņa jautāja, vai esmu iesniedzis ienākumu deklarāciju par 2009. gadu. To es, protams, neesmu darījis, jo man līdz šim došanās uz VID bija vienā baiļu kategorija ar zobārsta apmeklējumu.

Izrādās ienākumu deklarēšana notiek tā:

 • es sēžu un samulsis skatos, kā konsultante VID sistēmā atrod visu informāciju par maniem 2009. gada ienākumiem
 • pēc tam man iedod vienkāršu veidlapu un balsī sauc naudas summas un ailītes, kurās tās jāraksta
 • dažās vietās jāsaliek autogrāfi un 10 minūšu laikā viss ir kārtībā.

Kad gandrīz viss jau bija galā, VID konsultante mierīgā balsī paziņoja, ka ir veikta nodokļu pārmaksa un, aizpildot iesniegumu, es trīs mēnešu laikā no valsts atgūšu 45 latus.

Vai tikpat mierīgā balsī viņa paziņotu, ka es esmu valstij parādā XXX Ls? Tas mani mazliet sabiedēja.

Šobrīd es esmu apkopojis visus savus zobārsta un slimnīcas čekus, lai 2010. gada deklarācijā varētu iekļaut attaisnotos izdevumus un pretendēt uz nodokļu atmaksu.

Par nodokļu atmaksas jautājumiem man vēl gribas izpētīt un saprast kas un kā, līdz šim prātīgākā informācija bija VID lapā, bet es priecātos, ja kāds būtu izkonspektējis svarīgāko info, lai nav jāmežģī smadzenes burtojot visus apakšpunktus un izņēmuma gadījumus.

Ja nu kāds vēl šaubījās vai iet uz VID vai nē, es noteikti iesaku to izdarīt, jo neviens VID ierēdnis vēl nav iedomājies meklēt rokā tos cilvēkus, kuru pārmaksātā nodokļu nauda atrodas valsts kasē.

, , , , , , , , , ,

 • Agniss

  Ja nav noslēpums – kur radās šī nodokļu pārmaksa? Tev to atšifrēja? Es arī labprāt saņemtu XX Ls par aiziešanu uz VID, bet iekšējā sajūta saka, ka “vienkārši” strādājot un studējot, un neveicot nekādus līgumdarbus vai ko tamlīdzīgu – šādai pārmaksai nevajadzētu rasties. Vai arī tomēr?

  • Viens no iemesliem kāpēc rodas pārmaksa:

   1.piemērs: Fiziskā persona no janvāra līdz jūnijam nav strādājusi, bet no 1.jūlija ir uzsākusi darbu kā darba ņēmēja. Darba vietā ir piemērots neapliekamais minimums par 6 mēnešiem (no jūlija līdz decembrim). Iesniedzot gada ienākumu deklarāciju un piemērojot pilnu gada neapliekamo minimumu (Ls 384), izveidojas nodokļa pārmaksa 25% no Ls 32 x 6 = Ls 48. Šo pārmaksāto summu var saņemt no budžeta atpakaļ.
   no http://www.vid.gov.lv/default.aspx?tabid=8&id=697&hl=1

 • incubus

  Cik tev VID samaksāja par “reklāmu”?

  Joks.

  Domājams, ka lielākajai daļai nodarbināto, kuriem darba devējam vajadzētu maksāt nodokli, nevajadzētu būt problēmām ar būšanu parādā valstij. Pat ja kaut kas nav nomaksāts, tad tai būtu jābūt darba devēja atbildībai, ne tā?

  • Es biju iedomājies un salasījies, ka pastāv iespēja darbojoties ar autorlīgumiem nonākt situācijā, kad mērogs kļūst tik liels, ka ir jāveic papildus iemaksas valsts kasē. Ja cilvēks strādā algotu darbu, tad noteikti šādas pārdomas nevar rasties :)

 • Raitis

  tiem, kas par autoratlīdzību gadā saņem vairāk par 600ls (ja nemaldos), atskaite jāraksta obligāti.

  turklāt vērts iet rakstīt, ja ej pie zobārsta, kā arī ja esi apdrošinājis savu dzīvību. man arī atskaitīja atpakaļ feinu ciparu, vienīgi bija jāgaida aptuveni 5 mēneši.

 • j

  parasti tā arī ir, ka ir jāpiemaksā, tas nav mīts. man, piemēram, pagājušogad bija jāpiemaksā ap 45Ls, autoratlīdzībās bija saņemts ap Ls6000. bet attaisnotie izdevumi to izlīdzināja.
  par to, kāpēc rodas tāda situācija, var izlasīt portālos, visur ir sīki un smalki izstāstīts.

 • Man no sākuma ar VID gāja kā pa meža celmiem ar vieglo mašīnu, no sešām reizēm ko tur pavadīju, katru reizi teica ko citu, līdz vienā brīdī pirms gada atnāca paziņojums par nenomaksātiem nodokļiem. Aizgāju un septītajā reizē atradu “savu” konsultantu/nodokļu inspektoru, kurš līdzīgi kā Tev 10. minūtēs visu izdarīja un nekādi sodi nebija jāmaksā.

  Tagad ja eju uz savu VID (max 2x gadā), ja tur nav “mana” inspektora, droši eju mājās un nāku citu reizi, kad viņš ir.

  Ja Tev nav izdevumu, tad arī mikronodoklis ir OK, bet gan jau Photoshops un citas ADOBE programmas kaut ko maksā :)

 • PS man gan nodokļi jāmaksā no peļņas, līdz ar to blakus zobārstiem un citiem attaisnojošiem dokumentiem, der arī “ar darbu saistītie izdevumi” :)

  • Vienu labu brīdi domāju par pāriešanu “nākamajā līmenī.” Bet es zinu, ka es neprotu rīkoties ar papīriem un tas būtu jādara kādam citam, tāpēc esmu palicis brīvmākslinieka statusā. Vai internetā ir populārzinātniskā valodā apkopotas visas legālās iespējas maksāt nodokļus un strādāt individuāli?

   • Es centos pats sev to atzīmēt, kas attiecas uz pašnodarbināto, nevis “autoru” – http://rolandinsh.lv/pasnodarbinatais/nodokli-un-obligatas-iemaksas/

    No sākuma arī “papīri” biedēja, bet pastaigājos dažas reizes uz VID, pakonsultējos pie “sava” nodokļu inspektora. Viņi arī pastāsta kas būtu piemērotākais. Man palīdzēja, ieteiktu pajautāt pašā VID savā nodaļā.

 • nez, Mik, ar kādām firmām un autorlīgumiem strādā Tu, taču mēs visus nodokļus maksājam par autoriem.

  • 99% gadījumu tā arī ir, bet nesen kā reiz redzēju vienu līgumu, kurā par nodokļiem nebija pieminēts ne zilbes, tas arī pamudināja noskaidrot situāciju.

   • j

    nodoklim ir jābūt nomaksātam maksātāja pusē, tas ir likumā ;)

 • j

  dajoš rakstu par mikronodokli. man liekas tur nevienam nekas nav skaidrs. beztam tas, cik saprotu, sāk darboties tikai no nākamā gada sākuma (likumā: mikronodokli var pieteikties maksāt no nākamā taksācijas perioda sākuma)

 • tibinja

  Jau vairākus gadus kā godīgs pilsonis martā aizpildīju deklarāciju un devos uz Tukuma VID iestādi to iesniegt. Šogad izmēģināju 21.gadsimta priekšrocības un deklerāciju iesniedzu elektroniski – http://www.vid.gov.lv/default.aspx?tabid=11&id=514&hl=1
  Priekšrocības – sistēma pati norāda uz kļūdām un tās ir jāizlabo, lai varētu dokumentu iesniegt; iesniedzu deklerāciju un sāku gaidīt naudu, tā bija manā kontā 2 nedēļu laikā; nav jāgaida rindā iesniedzot deklerāciju.
  Trūkumi – ir jābūt deklerācijas aizpildīšanas pieredzei, jo sistēma norāda uz kļūdām un tās ir jāizlabo; līgums, lai pieslēgtos EDS, ir jāiesniedz personīgi VID, tā kā šo iestādi vismaz šogad apmeklēju.

  • EDS es arī vēlos pieslēgt, gribētos izpētīt, kā tieši izskatās NEO uzlauztā sistēma :)

  • xFF

   Kā ir ar dokumentu oriģināliem (čeki, studiju kredītu līgums, utt), tos nevajag uzrādīt aizpildot deklarāciju elektroniskā formā?

  • Grrr

   >Trūkumi – ir jābūt deklerācijas aizpildīšanas pieredzei, jo sistēma norāda uz kļūdām un tās ir jāizlabo; līgums, lai pieslēgtos EDS, ir jāiesniedz personīgi VID, tā kā šo iestādi vismaz šogad apmeklēju.

   Nu, ja ir slavenais e-paraksts, tad var reģistrēties arī ar to un nekur nav jāiet, visu var EDSā pašā izdarīt.

 • edza

  Man paziņoja pagājušogad, ka par pārmaksu neviens neziņos, bet par iztrūkumu gan. Ņemot vērā šo paziņojumu man tāpat viņi veselu gadu nebij ziņojuši, ka ir iztrūkums un procentiņi krājās. Tā, ka ejat ik pēc gada un čekojat, kas Jums tur notiek.

 • Ģirts

  Gramatvedības ārpakalpojums ir nieka 15,00+PVN un nav nekādu sāpju. Nospied EDS iesniegt sagatavotos dokumentus un ok! Un kā uz SIA un PVN maksātaju skatas patikamak ari klients, iesaku!

 • Jānis

  Gribētu jau aiziet, bet aizmāršības dēļ muterīte nepieteica VIDam, ka es strādāju, tā 8 mēnešus saņēma nelegālus nodokļu atvieglojumus. Smieklīgi, varat iedomāties kāda VID ir sistēma, pareizāk sakot antisistēma, ka šādas muļķības jādara.