H&M Latvijā

Lēto drēbju tirgotājs H&M drīz ienāks Latvijas tirgū un sāks tirgot savas lētās drēbes par Latvijas dārgajām cenām. Agrāk ciemojoties ārzemēs mēs noteikti izbrīvējām laiku vismaz vienam H&M apmeklējumam, lai iepirktu lētās drēbes. Studentiem neko dārgāku taču neklājas pirkt.

Jau labu laiku neviens H&M pa ceļam nav trāpījies, bet atmiņā tas palicis, kā lēto t-kreklu veikals. Tagad dzīvojot Kambodžā esmu ziņās pamanījis vairākus notikumus, kas liek pārdomāt, vai kādreiz vispār vēlos spert kāju kādā H&M veikalā.

Šeit divi piemēri:

Vai ievērojāt, ka raksti tapuši ar pāris mēnešu starpību, tātad pēc pirmā incidenta nav veiktas nekādas darbības, lai ģībšanas neatkārtotos?

Kad staigāsi apkārt savā jaunajā H&M džemperī atceries, ka visticamāk to izgatavojusi kāda nepilngadīga meitene no Kambodžas laukiem par 15 santīmiem stundā.

Tādas “masu ģībšanas” izklausās ļoti dīvaini, bet jāņem vērā, cik briesmīgos apstākļos cilvēkiem ir jāstrādā. Jau redzot kā rūpnīcu darbinieces ar smagajām mašīnām ved uz fabriku kļūst skaidrs, ka par darbinieku ērtības tur ir pēdējā vietā.

Šeit nopublicēts apkopojums par pēdējo mēnešu notikumiem – Cambodia: Mass Fainting in Garment Factories . 8. februārī tiek rīkots pasākums People’s Tribunal, pēc kura iespējams rūpnīcas paceltu minimālās algas rūpnīcās strādājošajiem.

Nevaru nepieminēt, ka nesen šajā pašā jautājumā tika apvainots arī Apple, kas jau paspēja publiskot savu piegādātāju atbildības programmu, kurā viņi ir publiskojuši lielāko daļu no saviem piegādes partneriem un iestājušies Fair Labor Association (FLA), kas turpmāk varēs veikt pārbaudes rūpnīcās (arī bez iepriekšējas saskaņošanas). Šo pārbaužu rezultāti būs publiski pieejami un izskatās, ka šajā jomā kompānija Apple grasās kļūt daudz atklātāka nekā līdz šim pierasts, pat salīdzinājumā ar citiem IT nozares uzņēmumiem.

Notikumi kā jau parasti virzās uz priekšu tikai pēc tam, kad izskanējis kāds nesmukums, un no H&M vēl būtu jāgaida aktīva rīcība, lai apstākļi viņu fabrikās uzlabotos.

, , , , , , ,

 • Test
 • Pirmkārt, H&M nav lēts veikals, man liekas cilvēki viņu jauc ar C&A. H&M ir dārgāks par to pašu New Yorker kas mums jau ir. Tur bikses maksā padsmit latus un uz augšu, nekas īpaši lēts.

  Otrkārt, pat Levis bikses ražo vjetnamā un kambodžā. Visas manas Hitec un Lafuma kurpes tur ir ražotas. Gandrīz jebkura jaka, cimdi un viss pārējais. Būs grūti atrast apģērbu ražotāju, kuram nav vismaz vienas ražotnes Dienvidaustrumāzijā.

 • Anonims

  Nekad neesmu varējis izprast ļaužu jūsmu par vēl viena cubus, dressman, reserved, new yorker et al veikala atvēršanu Latvijā. pēc būtības tie ir sezonas kolekciju veikali, kuru sortiments nav domāts ilgākai valkāšanai. kvalitāte visiem ir puslīdz vienāda, cenu līmenis arī, tik vien kā parādās iespēja paziņot, ka es Berlīnē iepirkos H&M ;)
  Par cenām, es esmu pārliecināts, ka kārtējā latvieša piebilde, ka tās būšot īpaši savādākas nekā citviet Eiropā, ir lieka. Paskatieties lielo tirdzniecības tīklu (zara, mango etc) apģērbu cenas – tās latos maksā +/- tikpat cik euro, starpība nav lielāka par 3-5% un tā parasti ir uz PVN rēķina. Nav jau te nekāda Krievija, kur var uzbērt, jo tirgus vienalga ir tāds, ka visu apēdīs.

  • jā, vot tie bija laiki, kad nebija izvēles iespēju, visi staigāja vienās drēbēs, un “džinsi” maksāja divas algas. gribas atkal, vai ne?

   • Anonims

    Ne jau par to ir stāsts, sajūsma nav izprotama, jo šajā segmentā jau ir 4-5 spēlētāji. Izvēles iespēja bērnu apģērbu segmentā, protams, palielināsies, par to ir prieks.

    • Nu nav te izvēles. Tev ir laikam savdabīga gaume, ja ieej kādā no minētajiem, un atrodi ko vēlies.

 • Var staigāt lētā H&M džemperī, ko ir adījusi nepilngadīgā Kambodžā, un tad var staigāt ar ļoti dārgu viedtālruni, ko salikusi gandrīz tā pati nepilngadīgā par tieši tādu pašu algu. Tā pasaule ir iekārtojusies. Ja visi varētu atļauties pirkt vietējos, ar rokām ražotos produktus no kāda veiksmīga un talantīga ražotāja, ka maksātu visiem lielas algas un ražotu no pašiem labākajiem izejmateriāliem, tad droši vien nebūtu nepieciešamības pēc lētā Āzijas darbaspēka un fabrikām. Bet mums vajag lēti, tapēc arī jāražo lēti.

 • jancha

  ķipa citur būtu labāk. neko darīt, tāda dzīve. p.s. tas ka viss tiek ražots ar darbaspēku, kura izmaksas ir 0.15ls/h ir tukšas runas.. kā zināms, arī šis tas no LV produktiem ir patapis zem HM brenda.

 • Vecis

  Un kuru tas pis? Atradušies pasaules lāpītāji. Priecājies, ka tev un tavējiem nav tur jāstrādā. Vajadzētu šitos visus cilvēk/dīvniektiesību aizstāvjus palaist pavergot kautkur lai aizveras vai nosprāgst.

 • Humana

  Nūja ar diviem galiem. Ja mēs nepirksim tos džemperus, tad viņiem nebūs IESPĒJA strādāt virsstundas, un viņu bērni cietīs badu tajās būdās, ko tu viņiem uzbūvēji. Bet kuru interesē, kas notiek tajās būdās. Galvenais, lai neģībst strādnieki fabrikā.
  Pērc vai nepērc H&M džemperus. Slikti abos gadījumos. Ir jau žēl.