jaunais iPad

No 27. aprīļa Latvijā sāk oficiāli tirgot jaunos iPad tāpēc izlēmu, ka šis būtu labs brīdis apkopot pārdomas par Zanes jauno Apple iPad, kurš jau kādu laiku dzīvo mūsu dzīvoklī.

Daži jau zina, ka Apple jaunāko iPad izvēlējās nosaukt nevis par iPad 3, bet vienkārši par “iPad”, bet ērtības labad pa pasauli klīst dažādi apzīmējumi: “jaunais iPad”, “iPad 3”, “iPad 4G” utt. (un tādejādi tie nerada nekādu ērtību).

Liekas, ka iPad kā produkts ir pietiekami pazīstams un neprasa īpašus paskaidrojumus un tehnisko iespēju izklāstus. Arī Apple.lv lapā par iPad viss ir izskaidrots skaidrāk par skaidru. Tāpēc galvenokārt stāsts būs par to, vai tas ir vajadzīgs un kas jaunajā iPad ir atšķirīgs. Esmu novērojis, ka daudziem joprojām ir jautājums, kāpēc vispār pirkt šādu ierīci, kāda no tās jēga, ko ar to var darīt utt. Ir vēl suga, kas kategoriski noliedz iPad lietderību, bet tā jau ir viņu pašu problēma. Droši vien katrā gadījumā atbilde būs cita. Viens pērk iPad, lai lasītu žurnālus, rakstus un grāmatas, citiem iPad noder ceļojot, lai nebūtu jāstaipa apkārt dators utt. Mana atbilde ir tāda, ka iPad atradīs pielietojumu, lai arī kādas būtu pircēja intereses vai hobiji, jo pielietojumu un aplikāciju klāsts ir milzīgs.

Kāda ir mana iPad lietošanas pieredze?

Šobrīd iPad galvenokārt tiek lietots žurnālu un rakstu lasīšanai, epastu pārbaudei un sūtīšanai, skype sarunām, spēlēm, dažreiz pa kādam seriālam, protams arī twitter un facebook. Bet ir arī lietderīgāki pielietojuma veidi, Zane caur Dropbox ērti piekļūst saviem skolas mācību materiāliem, bet man noder iPad Safari, lai redzētu un pārbaudītu, kā tajā uzvedas dažādas mājas lapas. Vēl gribam likt pie darba iOS iPhoto un iMovie, lai garos braucienos un lidojumos varētu sašķirot un atlasīt bildes, kā arī strādāt ar safilmētajiem klipiem.

Viens no iPad iegādes iemesliem bija izpētīt, kādas ir tajā pieejamās mācību grāmatas un kādas ir iespējas pašiem veidot savus mācību materiālus. Par izveides daļu ir skaidrs, es uzskatu, ka iBooks Author ir revolūcija grāmatu veidošanas jomā. Tagad katram ir iespēja kļūt par izdevēju, jo “tipogrāfijas mašīna” tiek piešķirta bez maksas. Par interesantiem atradumiem jaunajā formātā izdoto grāmatu klāstā droši vien vēl ziņosim.

Ko saka cilvēks ar minimālu iOS un iPad pieredzi?

Izprašņāju Zani, lai noskaidrotu, ko viņa domā par savu iPad. Labās lietas es neprasīju, bet uzzināju trīs mīnusus. Pirmkārt, iPad (iOS) iebūvētā epasta aplikācija esot sagādājusi vilšanos, jo tā nepiedāvā visas tās iespējas, kuras nodrošina gmail interneta versija. Nācās strauji uzlikt pašu gmail veidoto iPad aplikāciju un iebūvētā epasta aplikācija tika nobēdzināta “štruntu” mapē. Un šī arī ir laba mācība, ja kaut kas nepatīk, var viegli tikt pie aplikācijas, kas to pašu lietu dara daudz labāk.

Otrkārt, lai arī viņai ir tikai neliela Mac pieredze, neesot skaidrs, kāpēc skrollēšanai ar Mac trackpad ir nepieciešami divi pirksti, bet iPad ar diviem pirkstiem neskrollējas.  Starp šīm divām pasaulēm šis ir viens ļoti līdzīgs process, bet tomēr katrā no ierīcēm ir jārīkojas mazliet atšķirīgi.

Treškārt, ir nelielas “dusmas” uz Apple, kas noteikuši ierobežojumu tam, cik lielas aplikācijas iespējams ielādēt iPad, ja ierīce ir pieslēgta 3G tīklam. Ok, mēs zinām, ka ASV ir švaks 3G pārklājums, bet attīstītajās valstīs varēja taču ļaut lietot 3G pēc patikšanas. It sevišķi aktuāli tas ir dzīvojot Kambodžā, kur 3G ir ātrākais no mums pieejamajiem interneta pieslēgumiem.

vai tev to vajag?

Kad vēl bija aktuāla pirmā iPad paaudze, bija runa par to, ka tam ir jāpierāda savas spējas un lietderīgums, ka tas ir tikai dārga spēļmantiņa, bet tagad grūti iedomāties, ko nevar izdarīt ar iPad, jo es uzskatu, ka ikdienas vajadzības tas nosedz pilnībā. Arī specifiskās jomās ir saradušās aplikācijas, kas spēj to, kam agrāk būtu nepieciešams pirkt pilnībā aprīkotu galda datoru. Vēl es ticu, ka ir cilvēki, kuru ikdienas ritmā iPadam nav vietas, bet no otras puses es redzu, ka daudziem dators ir tikai liela, neērta un nesaprotama kaste. Viņiem pietiktu ar iPad un datoru varētu atstāt istabas stūrī krājam putekļus. Pagaidām iPad ir ierīce, kas labi darbojas tandēmā ar datoru – ir lietas, kas jādara datorā un pārējās var paveikt ar iPad. Bet es redzu, kā šo-var-izdarīt-tikai-ar-datoru darbu skaits ar katru brīdi samazinās. Es neticu, ka pats kādreiz spēšu atbrīvoties no datora un iztikt, piemēram, tikai ar 13. paaudzes iPad (kas iznāks 2022. gadā), bet gan jau līdz tam laikam viss būs pieckārt mainījies.

Līdzīgi, kā ziepju trauki nav iznīcinājuši profesionālo foto kameru tirgu arī iPad negatavojas atbrīvot pasauli no datoriem. Tomēr jāsaprot, ka lielākajai daļai spoguļkameras (datora) pirkums ir naudas izšķiešana, jo ar ziepju trauku (iPad) rīkoties ir daudz vienkāršāk un ērtāk.

 

, , ,

 • Budzis

  Tabletes der lasīšanai/skatīšanai, bet visam parejam – garam. Sikajiem ar tadu varetu pietikt, bet nopietnakam cilvekam, kam kaut kas produktivaks japadara, tas isti neder – ekrans par mazu, rakstit uz ekrana nav dizi erti… Tas no manas pieredzes ar Acer A500 un 7″ kinizera. Nedomaju, ka iPadam = un – bus savadaki, atskirsies forma, ne saturs

  • Ja dators ir darba rīks, tad iPad, protams, ir grūti sacensties, bet ir taču vesela suga ar cilvēkiem, kam darbs ir līdz pieciem vakarā, bet pēc tam mājās viņiem vienīgās prasības no datora ir draugiem.lv, filmas, youtube, epasts.

   + par to vai iPad der darbam ir vēl arī šāds viedoklis:
   http://krizdabz.lv/dzive/intervijas/intervija-ar-lattelecom-socialo-mediju-kontu-operatoru-andreju-veitneru/

   “Klīst baumas, ka esi aktīvs iPad lietotājs. Kā tu izmanto šo ierīci?
   Tas ir mans darba instruments nr.1. Ja esi redzējis kādu mūsu tvītu,
   feisbuka vai draugiem.lv lapas ierakstu, tad ir visai liela varbūtība,
   ka tas tapis tieši šādi. Tā kā – varu visiem skeptiskajiem, kas apgalvo,
   ka rakstīt uz šīs iekārtas nav iespējams, visai tieši oponēt. Kādi
   5000+ tvītu pagājušā gada laikā ir konkrēts pierādījums tam. Iemesls tā
   izmantošanai – ērtums, varu izdarīt teju pilnīgi visu, ko tādam
   “soc.mediju ekspertam” ikdienā vajag. Jā, kurš to būtu domājis, ka
   kādreiz būs darbs, ko varēs paveikt no jebkuras vietas, bakstot ar
   pirkstu tādā plāksnītē… :)”

 • Nevienam Apple produktam nav numurs “3” kopš Apple III izgāšanās 1980.gadā. Kā teiktu japāņi, māņticībai biznesā nav vietas.

  Par iPad es uzskatu, ka tas joprojām ir pārāk dārgs priekš tāda nieka, normāla cena būtu 50-100 Ls (kā kindle), galu galā visi šie tehno-brīnumi strauji zaudē savu vērtību dažu gadu laikā. Pielietojuma ziņā varbūt dažam tas noder kā tvītmašīna vai kaut kāds klipu skatīklis, bet ar datoru tomēr var izdarīt daudz vairāk lietu. Protams, 21. gs. cilvēkam, kad pie datora vairs nevar nosēdēt vai laptops par smagu/skaļu, ar iPad var darboties jebkādā pozā, bet vai tas ir labāk?

  • Latvijā tas ir dārgs, bet, piemēram, te var nopirkt jaunu iPad 2 no īsta Apple veikala, par 399 $, kas ir aptuveni 200 Ls. Ok, tas nav 100 Ls, bet tomēr nav arī pārlieku dārgi. Jā, ar datoru var izdarīt daudz vairāk, bet es rēķinu, ka Latvijā un pasaulē ir daudz cilvēku, kuriem ārpus darba laika dators tiek izmantots tikai izklaidei, saziņai, soc. tīkliem utt. Tādiem cilvēkiem, nav jēgas pirkt datoru, ja viņi neizmantos ne pusi no tā iespējām.

   Es vēl neesmu atradis uz iPad ideālo kombināciju, bet zinu, ka ir iespējams uzstādīt vismaz 2-3 labas kvalitātes koda redaktorus. Nemaz nerunājot par pēdējā laika brīnumu – iOS spēli, kas izveidota uz iPad.

   • Tāda cena jau ir krietni patīkamāka, jo iPad cena Latvijā, manuprāt, ir ārprāts.
    Es tomēr skatos uz iPad tikai kā izklaides rīku. Koda redaktors ir viens (ir pat vim priekš iOS), bet vajag arī pašu vidi, piemēram, lokālu serveri vai bibliotēkas utml., piemēram,  priekš web izstrādes. Tāpat domāju, ka 99,9% izstrādātāju rakstīs iOS spēles uz datora, nevis uz iPad. Maratonu arī var noskriet ar vienu kāju, bet labāk ar divām. Procesors iPad (un analogām Android ierīcēm) tomēr ir diezgan švaks, var salīdzināt kaut vai Javascript ātrdarbību iOS un uz laptopa. Turklāt ekrāns ir par mazu, strādāt uz kaut kā mazāka par 21” ir apgrūtinoši.
    Un šis – http://yieldthought.com/post/12239282034/swapped-my-macbook-for-an-ipad – arī ir diezgan smieklīgi. Tas ir gandrīz kā strādāt uz mobilā telefona (kas arī ir iespējams).
    Darbam nākotnē varētu izmantot kaut kādu laptopu, kam var izbīdīt ekrānu (ar touch), pārveidojot par tabletu, tas būtu kaut kas interesantāks.
    Izklaidei gan iPad noderētu labi, un dažiem darbiem, kas neprasa daudz resursus, arī.

 • Brālis jau atteicās no portatīvā datora iegādes un Nokia E7 viedtālruņa, par labu planšetei (tiesa gan Galaxy Tab 3G, jo 3G Ipad bija par dārgu). Darbā viņš var izmantot planšeti strādājot ar cilvēkiem, bet visu pārējo var ar stacionāro datoru izdarīt. Un ja pastāvīgi atrodies kustībā, tad planšete (3G) ir ideāls rīks sociālajiem tīkliem, epastiem, filmām autobusā utt.
  Kas attiecas uz cenu un konkurenci, tad līdzīgi ir arī ar automobīļiem – viens nopirks jaunu Mersi (Ipad), bet citam ar parastu hibrīda Hondiņu (Kindle Fire) pietiks ;)

 • Labprāt uzklausītu viedokli par iBooks Author.

  • Kas tieši interesē? Šobrīd kā reiz strādāju pie vienas grāmatas, kuru drīz grasos pabeigt un palaist publiskai lietošanai (bezmaksas, tikai iPad lietotājiem).

 • modris bernands

  Kā ar karšanu – pirmajās tirgošanas nedēļās izskanēja daudz satrauktu pircēju viedokļi, ka esot stipri karsts pie intensīvas lietošanas. 
  Daži pat veica testus, tomēr vairs tā arī īsti nekas par šo problēmu dzirdēts nav. Kā ir Jums?

  • Jāatzīst, ka iPad mēdz diezgan ātri iekarst. Ja dara ikdienas, lietas, tad viss ir normas robežās, neko īpašu nemana, bet ja spēlē spēles vai ko grafiski prasīgu, tad temperatūra ceļas. Atceros, ka pirmās paaudzes iPad karsa daudz mazāk. Pēc mērījumiem, kas publicēti portālos starpība ir maza (~3 grādus karstāks par iepriekšējo iPad), bet droši vien to izjūt vairāk, jo karstums tuvojas robežai, kas vairs nav plaukstām patīkama. Par šo es īstenībā esmu diezgan pārsteigts, jo rēķinājos ar karstumu, bet ne šādu. Es pieņemu, ka iespaidu atstāj tas, ka šeit ir štruntīgs wifi un 3g un tieši slikta interneta apstākļos iPad ir karstāks, bet varbūt tā ir tikai sagadīšanās.