Pēdējā laikā iznākušas vairākas Steve Jobs filmas, tāpēc skaidrības labad, kopā ar nosaukumu ir jānorāda arī režisors – Danny Boyle.

Steve Jobs filmai režisora Danny Boyle vārds kalpo kā kvalitātes zīme un režisora cienītājiem šis ir obligātais kino pat tad, ja viņi ne reizi nav lietojuši nevienu Apple ierīci. Kino nezinātājiem atgādinājums tikai par dažiem spilgtākajiem Danny Boyle kinodarbiem – Trainspotting, The Beach, 28 Days Later, Slumdog Millionaire un 127 Hours.

Pirms kino apmeklējuma apzināti nelasīju intervijas un rakstus, lai neietekmētu filmas skatīšanos, tāpēc bija radies iespaids, ka filma varbūt ir tēmēta tikai tehnoloģiju un Apple faniem, bet sanācis ir pat mazliet pretēji – tehnoloģijas šajā filmā ir tikai kā fons stāstam par Steve Jobs personību.

Paredzu, ka uz šo filmu gribēs iet galvenokārt tehnoloģiju interesenti, kas vilks līdzi savus draugus, kuriem šī tēma varētu būt sveša, bet varu saderēt, ka filma būs vienlīdz interesanta visiem neatkarīgi no tā, cik ļoti viņi pārzin to, kas notiek datora vēderā.

Jāatgādina, ka filma nepretendē uz autobiogrāfisku statusu, tajā ir virkne ar atkāpēm no reālajiem faktiem. Bet neskatoties uz brīvo notikumu interpretāciju, filmā attēlotās personas (Steve Wozniak un John Sculley) intervijās ir izteikušās, ka pat ja notikumi un scenārija dialogi ir sacerēti, tad personu būtība un uzskati esot parādīti diezgan precīzi.

Interesanti, ka, ja neskaita atkāpes no reālajiem notikumiem, visbiežāk filma, no zinātāju puses, tiek kritizēta nevis par to, cik sliktā gaismā parādīts Steve Jobs, bet par to, cik maz parādītas Steve Jobs labās īpašības.

Tātad, secinājums ir vienkāršs, ja gribas uzzināt Steve Jobs biogrāfiju būs vien jāpieķeras kādai no biezajām grāmatām, kas par viņu sarakstītas, bet filma jāuztver, kā izklaidējošs mākslas darbs, kas sakņojas patiesos cilvēkos un notikumos. Un kā radošs darbs man filma tiešām patika, jo spēja likt just līdzi un aizraut līdz pat pēdējai minūtei.

P.S.

Šobrīd lasu (īstenībā klausos) Becoming Steve Jobs un varbūt pēc grāmatas būs vēl kādas atziņas par filmu, bet uz šo brīdi tas arī viss.

Paldies UzKino un kinoprojektam “Spektrs” par iespēju noskatīties Steve Jobs uz lielā ekrāna.